Reklama

Zapraszamy na 45 Jarmark Folklorystyczny w Skansenie [PROGRAM]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: MBL

Zapraszamy na 45 Jarmark Folklorystyczny w Skansenie [PROGRAM] - Zdjęcie główne

foto MBL

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już w najbliższą niedzielę (4 lipca) w sanockim skansenie odbędzie się 45 Jarmark Folklorystyczny. Rok rocznie Jarmarki przyciągały rzesze fanów, nie tylko mieszkańców Sanoka i okolic. Mamy nadzieję, że pogoda dopisze a w razie deszczu to tez nie problem - ławeczki są przecież zadaszone! Zabierzcie dobre humory i spotkajmy się w niedzielę na Skansenie!

Na deskach sanockiego Skansenu pojawią się m.in. zespoły:

Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy” ze Stalowej Woli

To jeden z najdłużej istniejących projektów folklorystycznych w Polsce. Oficjalnie zespół został założony w 1956 r. przy Zakładowym Domu Kultury w Stalowej Woli i od tamtej pory nieprzerwanie, przez dziesiątki już lat tworzy wspaniałe zaplecze kulturalne dla kolejnych pokoleń młodych ludzi zainteresowanych folklorem oraz coraz bardziej rozbudowuje swój profesjonalny program artystyczny.

W roku 2000 z inicjatywy Marka Zaremby, aktualnego kierownika artystycznego Zespołu, powołano do życia Stowarzyszenie Sympatyków Zespołu Pieśni i Tańca "Lasowiacy" którego patronem stał się wybitny, znany na całym świecie choreograf Zespołu "Lasowiacy" - Ignacy Wachowiak. W 2004 r.  Stowarzyszenie uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego, wspierającej aktywnie działalność Zespołów - "Lasowiacy" i "Mali Lasowiacy" - działających przy Miejskim Domu Kultur w Stalowej Woli, którego współzałożycielami i aktualnymi uczestnikami są byli członkowie Zespołu - długoletni tancerze, chórzyści i muzycy.

Nazwa  Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy" wiąże się z mało znanym regionem etnograficznym, zamieszkiwanym przez puszczańskich chłopów, obejmującym tereny dawnej Puszczy Sandomierskiej zwanych od słowa las - „Lasowiakami". Głównym programowym i artystycznym celem Zespołu  jest  ratowanie  od  zapomnienia kultury ludowych pieśni i tańców z Regionu Lasowiackiego.

Jednak z biegiem lat w stale rozbudowywanym i udoskonalanym repertuarze grupy, znalazły się pieśni i tańce z innych regionów Polski:  Podhala, Krakowskiego, Lubelskiego, Śląskiego, Mazowsza, Łowickiego, Sądeckiego. Własne, oryginalne opracowania muzyczne i choreograficzne Zespołu „Lasowiacy" osiągnęły taki poziom artystyczny, który szybko umożliwił zespołowi realizację swoich programów artystycznych  na prestiżowych scenach w całej Polsce oraz w wielu krajach Europy i świata. 

 (sk`ethnosfera)

Kapela Góralska „Jontki” 


Kapela powstała 18 lat temu jako cztero osobowy zespół grający muzykę górali beskidzkich dla wczasowiczów w Ośrodku  JONTEK w Korbielowie / Beskid Żywiecki. Zdobywając z roku na rok coraz większe doświadczenie, zespół powiększył swój skład do 6 osób, wzbogacając i wzmacniając tym samym brzmienie muzyczne oraz atrakcyjność programu. Przez lata ogromnie został rozbudowany repertuar koncertowy Kapeli, w którym znalazała się muzyka góralska z niemal całych Karpat (w tym z Karpat słowackich i rumuńskich). 

Zespół koncertował intensywnie w całym kraju i wielokrotnie występował za granicą (m.in. w Danii, Niemczech, Holandii, Włoszech i Słowacji). 

Profesjonalizm, wielka muzykalność członków zespołu oraz dynamiczny i różnorodny muzycznie repertuar pozwalają grupie podczas koncertów budować atmosferę wspólnego uczestniczenia w tradycyjnej Biesiadzie Góralskiej, a nabyta przez lata umiejętność nawiązywania żywego i otwartego kontaktu z publicznością sprawia, że występy Kapeli Góralskiej JONTKI są niezwykle atrakcyjne i muzycznie i rozrywkowo.. 

      (sk`ethnosfera)

Aktualny skład zespołu: 

Janusz Kaczor - akordeon, 

Bogusława Partyka - skrzypce I, 

Katarzyna Kastelik - skrzypce II, 

Paweł Stec - kontrabas, 

Ola Jura - wokal

Ela Mika - wokal 

PATRONAT MEDIALNY: 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy