reklama

Zapomniana skocznia narciarska na Górze Parkowej w Sanoku – historia i zdjęcia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum Korso

Zapomniana skocznia narciarska na Górze Parkowej w Sanoku – historia i zdjęcia - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

foto archiwum Korso

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościSanok to miasto pełne fascynujących historii, które skrywają jego zakamarki. Jedną z mniej znanych, a niezwykle ciekawych opowieści jest ta o skoczni narciarskiej, która istniała w miejskim parku im. Adama Mickiewicza. Przypominamy dzieje tego unikalnego obiektu, który przez lata był świadkiem sportowych zmagań i lokalnych wydarzeń.
reklama

Początki sanockiej skoczni – zima 1951/1952

Historia skoczni narciarskiej w Sanoku sięga zimy 1951/1952. Na północnym stoku Góry Parkowej powstała prowizoryczna konstrukcja, która służyła miejscowym entuzjastom sportów zimowych. Wkrótce zapadła decyzja o budowie bardziej zaawansowanego obiektu, co zainicjowało intensywne prace nad stworzeniem skoczni.

Budowa skoczni – społeczna mobilizacja

Budowę skoczni rozpoczęto pod koniec 1952 roku. Projekt powstał dzięki zaangażowaniu Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej, klubu Górnik Sanok oraz wielu miejskich jednostek. Prace wykonywano społecznie – sportowcy, młodzież i działacze poświęcali swój wolny czas, by zrealizować marzenie o profesjonalnym obiekcie.

reklama

Skocznia miała sztuczny najazd i usytuowana była w pobliżu Źródełka Chopina. Od momentu otwarcia w zimie 1953 roku umożliwiała skoki na odległość 25–35 metrów.

Złote lata skoczni – lata 50.

Skocznia osiągnęła szczyt swojej popularności w połowie lat 50. Była areną ważnych zawodów, w tym Mistrzostw Okręgu Polskiego Związku Narciarskiego w latach 1956 i 1957. Władze wojewódzkie zainwestowały środki w modernizację obiektu, co pozwoliło na organizację kolejnych wydarzeń sportowych.

Zimą 1965 roku oddano do użytku gruntownie przebudowaną skocznię, dostosowaną do skoków na odległość nawet 45 metrów. W tym samym okresie powstał także wyciąg orczykowy na Górę Parkową oraz oświetlono stok slalomowy.

reklama

Lata 60. i 70. – „Konkurs Czterech Skoczni”

W latach 60. i 70. sanocka skocznia była jednym z czterech obiektów, na których rozgrywano lokalny „Konkurs Czterech Skoczni”. Turniej ten wzorowany był na słynnym austriacko-niemieckim wydarzeniu, przyciągając skoczków z całego regionu.

Upadek skoczni – nieudane plany odbudowy

Pomimo swojej świetności, skocznia z czasem popadła w zapomnienie. Likwidacja sekcji narciarskich w Sanoku oraz brak środków na utrzymanie obiektu przyczyniły się do jego degradacji. Po 2000 roku pojawił się projekt budowy nowych skoczni o punktach konstrukcyjnych K10 i K25, jednak brak wsparcia finansowego uniemożliwił realizację tych planów.

reklama

Ślad historii w miejskim parku

Dziś w parku im. Adama Mickiewicza można odnaleźć jedynie nieliczne elementy dawnej skoczni – pozostałości, które przypominają o jej świetlanej przeszłości. To miejsce, które warto odwiedzić podczas spaceru, by na chwilę przenieść się w czasy, gdy Sanok tętnił sportowym życiem.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo