Reklama

Zamów kuriera zamiast iść do sklepu. Handel w czasach zarazy

Opublikowano:
Autor:

Zamów kuriera zamiast iść do sklepu. Handel w czasach zarazy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pandemia nie ustępuje. Media codziennie z narastającym niepokojem donoszą o rosnącej liczbie przypadków. Piętnastego października dowiedzieliśmy się, że powiat leski i sanocki znalazły się w czerwonej strefie. Dzień wcześniej pisaliśmy o ogniskach koronawirusa w szpitalach, domach opieki, firmach, nawet na komendzie policji w Ustrzykach. A od 16 zamknięte było jedno z Sanockich przedszkoli. Jeżeli ktoś myślał, że ucieknie przed epidemią wyjeżdżając w Bieszczady, to się mylił. W tej sytuacji wiele osób woli pozostać w domu, a zakupy zrobić przez internet.

Zamów kuriera, wspomóż e-commerce

Zamów kuriera - ta myśl przyświeca wielu klientom e-commerce - to bezpieczniejsza opcja niż pójście do sklepu czy galerii handlowej. Handle internetowy w Polsce i na świecie zanotował wyraźny wzrost ruchu w ostatnim okresie, a co za tym idzie - ich dochodów. Akcje Amazonu podrożały o ponad 60%, a wartość całej firmy wzrosła o ponad 500 mld dolarów! Tymczasem w Polsce, jak podaje najnowszy raport Gemius dla e-commerce Polska, odsetek internautów kupujących w sieci zwiększył się o 11 pkt proc. (do 73%, w porównaniu do 62% ankietowanych, którzy zadeklarowali, że  robią zakupy on-line w badaniach Gemius w 2019 roku). Jest to w jakimś stopniu naturalna tendencja rynku rynku e-commerce, który rośnie stopniowo od lat. Nie ma jednak wątpliwości, żę pandemia koronawirusa znacznie ten trend przyspieszyła. Gdy przez dwa miesiące większość sklepów była zamknięta, klienci byli skazani na zakupy on-line. Niektórzy zdecydowali się na nie po raz pierwszy, inni po prostu robili je częściej niż dotąd. To samo dotyczyło sklepów: sklepy on-line skorzystały z okazji żeby zdobyć nowych klientów; sklepy stacjonarne mające dział internetowy skupiły się na tej gałęzi swojej działalności; niektóre sklepy dotąd sprzedające wyłącznie stacjonarnie po raz pierwszy wkroczyły do sektora e-commerce; wreszcie, pojawiły się całkiem nowe sklepy założone przez przedsiębiorców chcących skorzystać z okazji do rozwinięcia działalności w sieci. Jak podaje Shoper, jedna z największych platform e-handlowych w Polsce, w niektórych sektorach rynku liczba sklepów on-line wzrosła o ponad 20%, a liczba transakcji nawet trzykrotnie (ponad 300% w branży spożywczej). A jak ludzie już raz “wydepczą sobie nowe ścieżki” to niechętnie z nich schodzą. Można więc oczekiwać, że mimo zdjęcia ograniczeń w handlu ten trend się utrzyma. O ile ograniczenia te nie wrócą, bo przecież sytuacja epidemiczna nie jest lepsza niż w marcu, a z dnia na dzień się pogarsza. W tej sytuacji może lepiej zamów kuriera albo dostawę do Paczkomatu zamiast iść po zakupy?

Zamów kuriera czy Paczkomat?

Zamów kuriera? A może lepiej zamówić przesyłkę do Paczkomatu? Albo po prostu pocztą? Badania rynku wskazują, że zamówienie kuriera pozostaje najpopularniejszą formą dostawy zamówień ze sklepów internetowych. W ogólnopolskich badaniach opinii internautów przeprowadzonych przez Gemius na pytanie “Które z poniższych form dostawy towaru najbardziej zachęcają Cię do zakupów przez internet?” trzy czwarte respondentów wskazało na dostawę kurierem. Ponad dwie trzecie ankietowanych wskazało, że najbardziej do zakupów w e-commerce zachęca ich dostawa do “maszyny paczkowej”, co tak naprawdę oznacza Paczkomaty, dla których nie ma realnej konkurencji na polskim rynku. Na trzecim miejscu znalazła się paczka pocztowa doręczana przez listonosza do domu, którą wybrała nieco ponad połowa internautów.

W praktyce jednak większość ludzi wybiera dostawę do Paczkomatu. Według badań rynku przeprowadzonych przez Gemius, prawie dwie trzecie internautów najczęściej zamawia dostawę właśnie do maszyn paczkowych, a tylko nieco ponad połowa deklaruje, że najczęściej zamawia kuriera. Z usług listonosza najczęściej korzysta tylko jedna trzecia ankietowanych. Z kolei Kantar Polska donosi, że według ich badań rynku czterech na pięciu respondentów wybiera dostawę do Paczkomatu, 70% zamawia kuriera, a tylko około połowy wybiera przesyłkę pocztową.

To co lepiej? Zamów kuriera czy wybierz Paczkomat? Kurier ma tą zdecydowaną zaletę, że nie trzeba nigdzie chodzić. Dostawa przyjedzie do domu, a skoro i tak powinniśmy siedzieć w domach i nie wychodzić do ludzi, to może to jest najlepsza opcja. Z drugiej strony, Paczkomat jest nieco tańszy, a do tego odbieranie paczki z maszyny nie wymaga żadnego kontaktu z ludźmi, szczególnie jeżeli używa się aplikacji, umożliwiającej zdalne otwieranie skrytek.

Zamów kuriera - czy to bezpieczne?

Czy otrzymywanie przesyłek kurierskich lub odbieranie ich z Paczkomatu jest bezpieczne? Firmy kurierskie jeszcze w marcu wprowadziły zasady obsługi klientów podczas pandemii. Zrezygnowano na przykład ze zbierania podpisów na dowód dostawy, na rzecz numerów PIN. Każdy odbiorca dostaje wiadomość od firmy z informacją o tym jak postępować podczas odbierania przesyłki kurierskiej. W razie potrzeby można poprosić kuriera o pozostawienie paczki na podjeździe lub klatce schodowej. Ponadto wszystkie pojazdy firmy, paczki i Paczkomaty są regularnie dezynfekowane. Zamów kuriera - to bezpieczniejsze niż chodzenie po sklepach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE