Reklama

Zainteresowanie służbą w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej nieustannie rośnie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zainteresowanie służbą w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” wzrosło – szeregi formacji osiągnęły liczbę ponad 4000.

17 września br. po kolejnym wcieleniu stan osobowy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przekroczył cztery tysiące  - to największa i najliczniejsza jednostka w Wojskach Obrony Terytorialnej. Stanowi to namacalny dowód znaczącego wzrostu odpowiedzialności za Polskę i bezpieczeństwo naszego kraju. Motywacje ochotników do służby w szeregach 3PBOT są podobne: ludzie chcą poznać podstawy żołnierskiego rzemiosła, zapoznać się z podstawowym rodzajem sprzętu wojskowego, procedurami.

Istotą tzw. „terytorialnej służby wojskowej”, jest jak najlepsze zbalansowanie służby z życiem osobistym i zawodowym. Jako żołnierze jesteśmy wierni najwyższym wartościom, mając świadomość że w otaczającej nas rzeczywistości wyszkolenie bojowe ma kluczowe znaczenie. W myśl motta naszej formacji, „bądźcie zawsze gotowi, zawsze blisko" opieramy się na budowie bezpieczeństwa lokalnego, umacnianiu patriotyzmu i więzi wśród lokalnych społeczności.

W realizowanych działaniach swoją wartość udowodniliśmy wielokrotnie biorąc udział w licznych akcjach o charakterze kryzysowym: pandemia, powodzie, poszukiwania zaginionych osób, kryzys na granicy polsko - białoruskiej czy wsparcie podmiotów przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Osiąganie wyznaczonych celów jest możliwe dzięki dobrej współpracy m.in. ze szkołami, uczelniami, Strażą Graniczną, Policją, Strażą Pożarną oraz administracją rządową i samorządową.

Naszą interoperacyjność zwiększamy szkoląc się w wymiarze krajowym i międzynarodowym z wojskami operacyjnymi czy też sojuszniczymi z USA, Kanady oraz Estonii.

Nieszablonowe rozwiązania i innowacyjne podejście sprawiają że poziom wyszkolenia żołnierzy 3PBOT z roku na rok wzrasta. Brygada w swojej strukturze posiada sześć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu, Sanoku i Przemyślu oraz cztery samodzielne kompanie.

- Dynamiczność szkoleń w wymiarze lokalnym i międzynarodowym obrazuje wzrost zainteresowania służbą w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Profesjonalna kadra, pasja żołnierzy z Podkarpacia to siła i niewątpliwy atut stanowiący fundament naszego funkcjonowania. Jestem przekonany że w ten sposób wnosimy wkład w kształtowanie bezpiecznej przyszłości naszego kraju. Dlatego posługujemy się mottem: „zawsze gotowi, zawsze blisko”.

- podsumował płk Michał Małyska, dowódca 3 Podkarpackiej Brygady OT.

 

                                                                                                      ***

 

Formowanie 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” rozpoczęło się w 2017 roku. Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo podkarpackie. Brygadą dowodzi płk Michał Małyska, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym; także na arenie międzynarodowej.

 

Misją 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności województwa podkarpackiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy