We wtorek, 13 maja, gośćmi włodarzy Zagórza byli: Konrad Wojnarowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Bartosz Romowicz - poseł na Sejm, inicjator spotkania, Robert Pieszczoch - starosta sanocki, Jowita Nazarkiewicz - wiceburmistrzyni m. Sanoka oraz Paweł Wdowiak - wójt gminy Sanok. Spotkanie poświęcone było wyzwaniom związanym z pozyskiwaniem funduszy unijnych, a także wymianie dobrych praktyk - na przykładzie klasztoru Karmelitów Bosych i Centrum Kultury Foresterium w Zagórzu.
Szacowni goście zwiedzili Foresterium oraz zagórski Karmel. Obydwa obiekty zrobiły na nich duże wrażenie.
– Zagórz jest fantastycznym miejscem na mapie Podkarpacia, ale i Polski, zarówno ze względów historycznych, jak i krajobrazowych. Dlatego cieszę się, że jest ono wspierane środkami unijnymi. Dzięki trosce i zabiegom miejscowych władz, powstaje dalsza wizja tego obiektu, której jestem gorącym zwolennikiem. Jeśli można coś zrobić dodatkowego, nie niszcząc warstwy historycznej, co wymaga współpracy ze służbami konserwatorskimi, to ja jestem zdecydowanie „za”
– powiedział Konrad Wojnarowski, podsekretarz stanu w MFiPR.
Zaprosiłem pana ministra do odwiedzenia naszych stron m.in. Zagórza, żeby pokazać jak dobrze są absorbowane środki europejskie. Jeżeli można pomóc, żeby takie piękne miejsca, jak to, odtwarzać i ratować dla pokoleń, to ja się w to wpisuję, traktując to jako swój poselski obowiązek
– stwierdził Bartosz Romowicz.
Wrażenie bardzo zadowolonego z wizyty sprawiał Ernest Nowak, burmistrz Zagórza. – Ogromnie cenimy sobie wszystkich sojuszników naszej zagórskiej perły, jaką jest klasztor Karmelitów i Centrum Kultury Foresterium. Dzięki nim, z roku na rok jest ona coraz piękniejsza. Nie poprzestajemy na tym, co zrobiliśmy. Mamy dalsze plany, które chcemy realizować w kolejnych latach. Szukamy dla nich wsparcia, w czym będziemy konsekwentni do samego końca – mówi burmistrz.
Będziemy o nich szerzej informować. Dziś jedynie zdradzimy, że w tym roku klasztor zagórski będzie dysponował środkami wysokości 410 tys. złotych (300 tys. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 60 tys. od Konserwatora Zabytków i 50 tys. z Urzędu Marszałkowskiego). Obiekt wzbogaci się o postać „wirtualnego mnicha” oraz pomnik ostatniego konfederata barskiego.
Wydarzeniem będzie niewątpliwie inscenizacja ostatniej bitwy Konfederacji Barskiej, z udziałem m.in. Bractwa Rycerzy Ziemi Sanockiej i grupy rekonstrukcyjnej z Czech. Zaplanowano ją na 21 czerwca. Już dziś zapraszamy!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.