Reklama

Zabytkowy dwór w Bykowcach na sprzedaż! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W styczniu br. na sprzedaż został wystawiony zabytkowy dwór w Bykowcach, nazywany również dworem Tarnawieckich - od nazwiska dawnych właścicieli. Po 21 latach nieużytkowania budynek ma szanse na ratunek!

Na pewno wielu mieszkańców Bykowiec i pobliskich miejscowości może przywołać w pamięci wspomnienia związane z dworem. W latach 80 XX wieku utworzono tam przedszkole. W piwnicach natomiast działała kawiarnia "Pod Kuźnią". W tamtych czasach była znana i lubiana, przyjeżdżali do niej ludzie z Sanoka i okolic. 

Kiedy miałam 16 lat, pracowałam tam jako przedszkolanka podczas wakacji. Ciężko mi było ogarnąć dzieci w różnym wieku bez przygotowania, ale mimo to z sentymentem wspominam ten budynek. Mam nadzieję, że trafi w odpowiednie ręce!
- wspomina jedna z mieszanek Bykowiec


W 1992 Wojewoda Krośnieński dokonał likwidacji PGR w Bykowcach i przekazał nieruchomość Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Od czasu przejęcia do ZWRSP nieruchomość była użytkowana przez kilku dzierżawców. Ostatnia umowa dzierżawy została zakończona w 2018 roku. 

Cena wywoławcza to 627 tys. zł - 421 580 zł za budynek dworu, a 205 420 zł za grunty wraz z zadrzewieniem. Ostateczna cena sprzedaży zostanie ustalona na przetargu w drodze licytacji. 

Aby zostać właścicielem, należy również spełnić określone wymagania, ponieważ dwór wraz z parkiem krajobrazowym znajduje się w rejestrze zabytków województwa podkarpackiego.

Jednak jak zaznacza prezes Podkarpackiej Fundacji Ochrony Zabytków „Opoka”, cena może być nawet o 50% niższa przy zakupie, jeśli tylko spełni się warunki o ochronie zabytków i przystąpi do zalecanych i uzgodnionych przez Konserwatora Zabytków prac konserwatorskich. 

Powierzchnia nieruchomości wynosi ok. 2,68 ha. Nieruchomość stanowi część zespołu dworsko-parkowego w Bykowcach obejmującą budynek dworu (pałacu) oraz pozostałości parku krajobrazowego w stylu angielskim z resztkami starodrzewia. 

Parter składa się z 9 większych pomieszczeń w tym z sali balowej z podestem dla orkiestry lub zespołu muzycznego oraz 6 małych pomieszczeń gospodarczych. Piwnice składają się z 9 pomieszczeń w tym 1 dużej sali z kominkiem, 2 sal mniejszych, bufetu i pomieszczeń gospodarczych. W północno-wschodnim narożniku budynku jest usytuowany drewniany ganek (taras) z balustradą, zwieńczoną wieżyczką.

Dwór został wzniesiony na przełomie XIX/XX wieku. Nieruchomość przez lata należała do rodziny Tarnawieckich. Po II wojnie światowej budynek użytkowało miejscowe Państwowe Gospodarstwo Rolne, aż w XXI wieku pozostał bez właściciela.  

 

Źródło: KOWR Oddział Terenowy w Rzeszowie/ red

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy