Inicjatywa jest kontynuacją wcześniejszych działań realizowanych przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Odrzechowa. Głównym mózgiem i osobą odpowiedzialną za przygotowanie wniosku o przyznanie dofinansowania jest Wiesław Józefczyk, skarbnik tejże organizacji pozarządowej. Obecnie można zauważyć efekty ostatniego etapu tych działań. W kościele rzymskokatolickim pw. św. Jana Chrzciciela pojawiła się bowiem drewniana ekspozycja, w której będą eksponowane ikony Juliana Pankiewicza. Są to oryginalne dzieła, które znajdą się w tej konstrukcji. Na ścianach świątyni ulegają one bowiem degradacji.
- Ponowne umieszczenie ich w konstrukcji nawiązującej formą do przegrody ołtarzowej przyczyni się do poprawienia ich kondycji, a także zapewni im prawidłową, zgodną z oryginalnymi założeniami, prezentację - tłumaczy Wiesław Józefczyk, koordynator projektu. - Działania te dodatnio wpłyną na estetykę wnętrza zabytkowej świątyni.
Pan Wiesław posiada wysokie kwalifikacje w dziedzinie "trzeciego sektora". Jest to były prezes Lokalnej Grupy Działania oraz prezes zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Odrzechowa. Koordynował projekty w ramach różnych programów, np. PROW 2007-2013, PIS, FIO, ASOS, Szwajcarsko-Polski Program Współpracy. Wiedzę na ten temat pozyskał na licznych szkoleniach i warsztatach. Zmiany w kościele w Odrzechowej to wynik jego ciężkiej pracy, której podjął się bez żadnego wynagrodzenia. Jest osobą skromną i nie afiszuje się ze swoim sukcesem.
W trakcie realizacji projektu z panem Józefczykiem współpracowali m.in.: prof. ASP dr hab. Joanna Czernichowska, Mateusz Jasiński, Łukasz Wojtowicz (pracownicy naukowi Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie), Mariusz Mogilany (członek Bieszczadzkiej Grupy Twórców Kultury i kustosz jej galerii), Rafał Malec (pracownik Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku), Karolina Lizurej (absolwentka ASP w Warszawie).
Wystawa dokumentująca wszystkie dotychczasowe prace w ramach projektów mieściła się w domu kultury w Odrzechowej. Teraz została przeniesiona do Przemyśla i udostępniona zwiedzającym. Towarzyszyć temu będą warsztaty, które ruszą końcem maja.
14 lutego w Odrzechowej zebrała się komisja konserwatorska, w trakcie której uruchomiono procedurę wpisania do rejestru zabytków: ołtarza bocznego oraz krzyża procesyjnego odnalezionego w czasie realizacji projektu "Tajemnice Odrzechowej".
Wpis do rejestru zabytków jest ukoronowaniem wszystkich dotychczasowych działań.