Reklama

Zabytek Zadbany

Opublikowano:
Autor:

Zabytek Zadbany - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Znamy listę obiektów, które przeszły procedurę formalną i zakwalifikowały się do konkursu Zabytek Zadbany 2017. W tym roku są to aż 94 obiekty z 15 województw. W tym gronie znalazło się siedem z województwa podkarpackiego.

Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową  prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Z naszego terenu zakwalifikowano dawny zespół klasztorny karmelitów bosych w Zagórzu oraz pobliski kościół parafialny Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Jaśliskach (powiat krośnieński) i wieżę kościoła farnego w Krośnie.

Laureatów i wyróżnionych w konkursie poznamy na uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która już niebawem, bo 19 kwietnia w Bydgoszczy.

Konkurs promuje właściwe użytkowanie zabytkowych obiektów, ochronę substancji zabytkowej podczas wykonywanych remontów, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli oraz ich otoczenia. 

Ocenie jury konkursowego podlegać będzie jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także rewitalizacyjnych. W tym roku została wprowadzona nowa kategoria właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem, w której ocenie podlegają długotrwałe działania godne wyróżnienia ze względu na systematyczność i zaangażowanie w opiece nad zabytkiem.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków (18 kwietnia) obchodzony jest na całym świecie. W Polsce jego ideą jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla krajowego, europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania.

ST

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE