Reklama

Zabójczy smog

Opublikowano:
Autor:

Zabójczy smog - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o problemach zanieczyszczenia powietrza w powiecie sanockim, leskim i bieszczadzkim. W tej sprawie zabrał również głos Urząd Miasta Sanoka.

Jak informuje Aneta Kończak-Kucharz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami, Sanok jest objęty monitoringiem powietrza w ramach działań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Aparatura pomiarowa dokonująca pomiarów znajduje się na osiedlu Wójtowstwo przy ulicy Sadowej. Za pomocą strony internetowej http://www.powietrze.podkarpackie.pl/ mieszkańcy miasta mogą obserwować krótkoterminową prognozę stanu jakości powietrza w Sanoku. Informacja wyświetla się także na użyczonym przez marszałka województwa podkarpackiego monitorze, który zainstalowano w budynku urzędu miasta obok Sali Herbowej.

- Długa i ostra zima przyczyniła się do zwiększenia spalania paliw stałych przez mieszkańców Sanoka - informuje naczelnik Kończak-Kucharz w piśmie. - Wydostające się z kominów dymy podczas bezwietrznych dni tworzą chmurę zanieczyszczeń zwłaszcza nad dzielnicami Dąbrówka, Wójtostwo oraz w niewielkim stopniu w Olchowcach i Posadzie.  Jednakże nie możemy mówić tu o smogu, jaki występuje w dużych aglomeracjach, tj. Warszawa, Kraków, Katowice. Sanok leżący w Dołach Jasielsko-Sanockich u podnóża Gór Słonnych i Pogórza Bukowskiego charakteryzuje się silnymi wpływami klimatu kontynentalnego. Częste podmuchy wiatrów ze strony południowej ograniczają negatywny wpływ zanieczyszczeń pochodzących zarówno z transportu, jak i w przeważającej części z palenisk domowych.

Mieszkańcy oraz radni Rady Miasta Sanoka zgłaszali wnioski dotyczące zainstalowania dodatkowych punktów pomiaru jakości powietrza w dzielnicy Posada (w sąsiedztwie kompleksu zakładów przemysłowych) w zakresie pomiarów SO2, NOx, O3, pyłu PM 10 i PM 2,5 oraz o wprowadzenie automatycznej metody pomiaru w stacji przy ul. Sadowej. Wnioski zostały przekazane do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

W odpowiedzi na powyższe wnioski WIOŚ  w Rzeszowie poinformował, że w ramach opracowanego "Programu państwowego monitoringu środowiska województwa podkarpackiego na lata 2016-2020" w Sanoku zaplanowane zostały pomiary zanieczyszczenia powietrza w dotychczasowym zakresie na stacji przy ul. Sadowej. Ponadto z uwagi na ograniczone środki finansowe, jakimi dysponuje WIOŚ, nie jest możliwe uruchomienie dodatkowych badań zanieczyszczenia powietrza na terenie miasta. Rozszerzenie badań oraz wykonywanie pomiarów w dodatkowej lokalizacji przez WIOŚ byłoby możliwe w przypadku pokrycia wszelkich kosztów przez zlecającego, tj. gminę. Koszt zakupu dodatkowej stacji pomiarowej oraz dodatkowego sprzętu pomiarowego do istniejącej stacji wyniósłby ok. 700 tys., a koszt obsługi sprzętu pomiarowego i wykonywania badań dla jednej stacji pomiarowej to około 70 tys. rocznie. Takie wydatki przekraczają możliwości budżetu miasta.

Gmina Miasta Sanoka wdraża założenia określone w opracowanym Planie Gospodarki Niskoemisyjnej oraz w "Programie ochrony powietrza dla strefy podkarpackiej" wraz z "Planem działań krótkoterminowych" (wersja elektroniczna dokumentu znajduje się na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie pod linkiem: http://www.bip.podkarpackie.pl/index.php/informacja-o-srodowisku/ochrona-powietrza/2709-aktual-pop-podkarpacka-pyl).

Podejmowane przez gminę działania (głęboka termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, modernizacja oświetlania ulicznego, zamówienia publiczne uwzględniające wymaganie spełniania warunku gospodarki niskoemisyjnej,  promowanie gospodarki niskoemisyjnej, edukacja ekologiczna itp.) wpisują się w działania określone w powyższych dokumentach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE