Reklama

Z PODKARPACIA. Oszustwo "Na wypadek"

Opublikowano:
Autor:

Z PODKARPACIA. Oszustwo "Na wypadek" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 64-letnia mieszkanka powiatu przemyskiego padła ofiarą oszustów, którzy dnia 28 stycznia zadzwonili do niej na telefon stacjonarny. Kobieta straciła 30 tys. złotych chcąc pomóc córce, która rzekomo spowodowała wypadek i potrzebowała pilnie pieniędzy. Pamiętajmy, ani policja ani prokuratura nie działa w ten sposób i nie dzwoni w celu otrzymania pieniędzy.

Wielokrotnie policjanci apelują i ostrzegają o tym, że oszuści wykorzystają najróżniejsze metody i sposoby żeby zdobyć pieniądze. Telefoniczna odmiana oszustw przybiera różne formy. Oszuści dzwonią z informacją, że ktoś bliski spowodował wypadek i trzeba zapłacić określoną kwotę, aby uniknąć sankcji karnych, w tym aresztowania. Pieniądze mają być rzekomo dla prokuratora, a odbiera je mężczyzna podający się za policjanta.

Taki właśnie telefon odebrała 64-letnia mieszkanka powiatu przemyskiego. Do kobiety zadzwoniła na numer stacjonarny kobieta, która podała się za jej córkę. Powiedziała, że spowodowała wypadek ze skutkiem śmiertelnym na terenie Wielkiej Brytanii. Z oszukaną rozmawiała też kobieta podająca się za policjantkę, która poinformowała, że potrzebne jest 50 tysięcy funtów na to aby córka uniknęła kary i więzienia.

Kobieta przygotowała 30 tysięcy złotych. Oszustka powiedziała, że na początek wystarczy i zapytała o adres pod który ma przyjechać funkcjonariusz. Jak wynikało z instrukcji przekazanej przez oszustkę, po pieniądze miał przyjechać kurier policyjny. Do domu weszła kobieta podająca się za policjantkę, w zielonej kurtce z naszywką Policja i kazała kobiecie odłożyć słuchawkę stacjonarnego telefonu – zabezpieczyła się na wypadek gdyby ktoś z prawdziwych członków rodziny zatelefonował w tym czasie. Fałszywa policjantka przeliczyła pieniądze i odjechała.

Dopiero po wyjściu z domu oszustki do kobiety zadzwoniła córka i po chwili okazało się, że kobieta padła ofiara oszustów i żadnego wypadku nie było.

Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.

Prosimy – jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i NIGDY nie powinny przekazywać pieniędzy osobom nieznanym.

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:

  •  Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
  •  Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  •  Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
  •  Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  •  Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.
  •  Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję - nr tel. 112

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE