Reklama

Z czego wybudować dom? Porównanie popularnych materiałów

Opublikowano:
Autor:

Z czego wybudować dom? Porównanie popularnych materiałów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wznoszenie budynków zawsze musi się rozpocząć od jasnego ustalenia materiałów. Osoba projektująca musi ustalić, który materiał z dostępnych na rynku będzie najbardziej odpowiedni, a jednocześnie spełni szereg oczekiwań. Tymczasem każdy z nich różni się wytrzymałością, ceną, jakością i akustyką. Ważna jest również izolacja. Wszystkie dostępne materiały budowlane mogą być dobry. Który jest najlepszy? Z pomocą przychodzi zestawienie z wypunktowaniem trzech materiałów budowlanych – suporex, ytong, porotherm, które podbijają także polski rynek budowlany.

Suporex i ytong – droższy beton komórkowy

Obydwa materiały budowlane to rodzaje betonu komórkowego wysokiej jakości. Podczas ich tworzenia dużą uwagę przykłada się do powtarzalności idealnych wymiarów, a technologia ich tworzenia jest bardzo prosta i ułatwiona.

Ten beton komórkowy, jeden i drugi rodzaj, wykazuje się sporą, konieczną wytrzymałością. Niestraszne im wysokie oraz niskie temperatury, a przy okazji nie sprawiają kłopotu podczas obróbki. Wydawałoby się, że to materiał idealny? Coś w tym jest. Wszystko oprócz sceny wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem.

Różnica między tymi materiałami budowlanymi jest z jednego punktu widzenia niewielka. Suporex to ten nieco tańszy i nieco lżejszy beton komórkowy, z którego można tworzyć ścianki działkowe wszelkiego rodzaju, nawet we własnym zakresie. Suporex sprawdzi się też jako materiał na ściany działowe.

Ytong natomiast można nazwać materiałem ekskluzywnym, ze względu na wysoką jakość i wysoką cenę. Zwykle skorzystanie z tego materiału oznacza największą trwałość i jakość, ale i najwyższą cenę. Kompletne porównanie ytonga i suporexu znajdziesz tu https://kb.pl/porady/ytong-porotherm-czy-suporex-porownanie-cen-i-wlasciwosci/.

Bloczki komórkowe ytonga wytwarzane są z kilku substancji – stałych i ciekłych – które umożliwiają, będąc w połączeniu, tworzenie się por w tym materiale. Ich ułożenie gwarantuje świetną izolację, która sprawdzi się w każdym miejscu Polski. Izolacja jest bardzo dobra, dzięki czemu zapotrzebowanie na ogrzewanie budynku jest dużo niższe.

Porotherm – tańszy, ale wytrzymalszy zamiennik

Porotherm, czyli kolejny materiał budowlany, który pozwala nam na wzniesienie odpowiednio przygotowanego do mieszkania budynku. Porotherm jest, owszem, bardzo trwałym materiałem, odpornym na wszelką pogodę, jednakże w mniejszym wydaniu niż na przykład gazobeton. Warto zaznaczyć, dla mniej zorientowanych, że porotherm to pustaki ścienne, przeznaczone do różnorakiej murarki – zewnętrznej i wewnętrznej.

Istnieje wiele rodzajów porothermu, z który powstają nie tylko ściany budynków, ale i ściany nośne czy ściany działowe. To jedna z jego podstawowych zalet – to materiał budowlany, który sprawdzi się w każdych warunkach, jeżeli chodzi o przymus budowania różnorakich ścian.

Problem pojawia się wtedy, kiedy chcemy zdecydować, jaki gatunek porothermu będzie najbardziej odpowiedni dla naszego projektu. Trzeba się poważnie zastanowić nad tą kwestią, bez przesadnego zerkania na cenę – ten materiał budowlany i tak jest znacznie tańszy od ytongu.

A więc z czego wybudować dom?

Należy pamiętać o najważniejszej zasadzie wznoszenia domów. Nie oszczędzajmy przesadnie tam, gdzie oszczędzić się nie da. Warto próbować być człowiekiem, który nie wydaje bajońskich sum na niepotrzebne rzeczy, aczkolwiek są elementy domu na których oszczędzać nie warto.

Przykładem może być fakt, że im mocniej oszczędzimy na materiale, który nie utrzymuje ciepła, a izolacja nie jest zbyt dobra, tym więcej zapłacimy w przyszłości. Ogrzewanie jest drogie, nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w zabudowaniach szeregowych.

Każdy z wymienionych materiałów budowlanych jest odpowiedni do danego projektu. Ściany działowe i ściany nośne nie są aż tak wymagające, jeżeli chodzi o izolację i wytrzymałość – można je spokojnie wznieść za pomocą porothermu. Ściany zewnętrzne dobrze budować z ytongu lub jego pokrewnego gatunkowo materiału – suporexu. Wybór należy do projektującego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE