reklama

XXIX Wystawa Wielkanocna już otwarta – Gmina Sanok pielęgnuje tradycję

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Sanok

XXIX Wystawa Wielkanocna już otwarta – Gmina Sanok pielęgnuje tradycję - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
187
zdjęć

foto Gmina Sanok

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW poniedziałek, 1 kwietnia 2025 roku, w Gminie Sanok odbyło się uroczyste otwarcie XXIX Wystawy Wielkanocnej – corocznego wydarzenia kulturalnego, które od lat przyciąga mieszkańców i gości spragnionych świątecznej atmosfery, ludowego rękodzieła oraz tradycyjnych smaków. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Wójta Gminy Sanok Pawła Wdowiaka oraz Dyrektorkę Gminnego Ośrodka Kultury Agnieszkę Pastuszak.
reklama

W tym roku do udziału w wystawie zgłosiło się aż 46 wystawców, którzy zaprezentowali niezwykle bogaty wachlarz wielkanocnych ozdób i dekoracji. Na stoiskach można było podziwiać m.in. ręcznie zdobione pisanki, barwne palmy, koszyczki, stroiki i wiele innych prac, oddających ducha polskiej tradycji wielkanocnej.

Sztuka ludowa i rodzinna atmosfera

Wydarzenie rozpoczęło się od występu Sary i Laury Niemczyk – utalentowanych mieszkanek Niebieszczan, które wprowadziły zebranych w wiosenny nastrój wykonując kilka utworów muzycznych poświęconych tej porze roku.

reklama

Po części artystycznej i oficjalnych przemówieniach, uczestnicy mieli okazję obejrzeć wszystkie wystawione prace oraz… spróbować świątecznych potraw. W degustację tradycyjnych przysmaków jak zawsze aktywnie włączyły się Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy, które przygotowały stoły pełne domowych specjałów.

Tradycyjne smaki i lokalne receptury

Wśród dań i wypieków można było skosztować m.in.:

  • żur na zakwasie – KGW Pakoszówka
  • jajka faszerowane – KGW Prusiek
  • domowy chleb, ćwikła i chrzan – KGW Niebieszczany
  • ciasteczka i deserki – KGW Wujskie
  • oraz serniki, mazurki, babki i inne ciasta, którymi częstowały wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich

To właśnie te domowe wypieki stały się bohaterami konkursu na „Najsmaczniejszy Mazurek Wielkanocny”, który był jednym z głównych punktów wydarzenia.

reklama

Konkurs na Najsmaczniejszy Mazurek Wielkanocny – znamy zwycięzców

Do kulinarnej rywalizacji stanęło 10 Kół Gospodyń Wiejskich, które zaprezentowały własne wersje tego klasycznego wielkanocnego ciasta. Jury miało trudne zadanie, jednak ostatecznie wyłoniło zwycięzców:

  • I miejsce – KGW Hłomcza
  • II miejsce – KGW Wujskie
  • III miejsce – KGW Łodzina
  • Nagroda publiczności – KGW Strachocina

Zwycięzcy otrzymali bony pieniężne, a nagroda publiczności miała formę prezentu rzeczowego.

reklama

Warsztaty i dalsza część wydarzenia

To jednak nie koniec atrakcji. W ramach wystawy zaplanowano także warsztaty rękodzielnicze pod nazwą „Moja kartka”, które odbędą się 2 i 3 kwietnia. Uczestnicy będą mieli okazję własnoręcznie stworzyć wielkanocne kartki i poznać podstawy zdobienia tradycyjnych ozdób.

Wystawa potrwa do 3 kwietnia 2025 roku, więc osoby, które nie mogły wziąć udziału w otwarciu, mają jeszcze szansę odwiedzić Gminny Ośrodek Kultury i poczuć wyjątkowy klimat świąt.

reklama

Kultura, smak i wspólnota – Gmina Sanok buduje tradycję

XXIX Wystawa Wielkanocna w Gminie Sanok to nie tylko pokaz artystycznych talentów i kulinarnej pasji, ale przede wszystkim święto wspólnoty i tradycji, które łączy pokolenia i promuje lokalną kulturę. To wydarzenie, które z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników i odwiedzających, udowadniając, że polska tradycja wielkanocna wciąż ma się dobrze – i pięknie rozwija na Podkarpaciu.

Warto zajrzeć, poczuć klimat świąt i odkryć to, co lokalne i prawdziwe.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo