Reklama

XX Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe Sanok 2018 - zapowiedź

Opublikowano:
Autor:

XX Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe Sanok 2018 - zapowiedź - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 26 do 28 kwietnia w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Sanoku trwać będą XX Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe Sanok 2018. Do naszego miasta przyjedzie 168 młodych muzyków, głównie akordeonistów, z całej Polski, a także z Ukrainy, Słowacji, Białorusi i Litwy.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda, który ufundował Grand Prix. Na najlepszych czeka też pula nagród łącznej wartości ponad 20 tys. złotych oraz atrakcyjne płyty audio, okolicznościowe medale i nagrody dodatkowe. Z okazji jubileuszu Spotkań wszystkich zgłoszonych zwolniono z opłaty tzw. wpisowego.

Uczestników podzielono na pięć kategorii wiekowych. Osobno traktowane są dziecięce i młodzieżowe zespoły kameralne akordeonowe lub z udziałem akordeonu. Istnieje również kategoria rozrywkowa bez limitu wieku.

Młodzi akordeoniści w swoim programie powinni uwzględnić jeden utwór kompozytora z kraju swojego pochodzenia. W starszych kategoriach wiekowych obowiązuje też wykonanie utworu sprzed roku 1800.

Prezentacje będzie oceniać międzynarodowe jury powołane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W trakcie Spotkań zabrzmią też utwory nagrodzone w VIII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim na kompozycję kameralną z udziałem akordeonu.

Koncerty w SDK

Organizatorzy zapraszają na koncerty festiwalowe od czwartku do soboty o godzinie 19 do sali widowiskowej Sanockiego Domu Kultury.

W czwartek 26 kwietnia podczas koncertu inauguracyjnego wystąpią  Maciej Frąckiewicz i Orkiestra Kameralna PSM I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku pod dyrekcją Elżbiety Przystasz. Zaprezentuje się również Motion Trio - zespół akordeonistów, który wykonuje tę muzykę w niecodzienny i niespotykany dotąd sposób.

W piątek  27 kwietnia można będzie posłuchać koncertu kameralnego w wykonaniu akordeonistów z towarzyszeniem innych instrumentów. Wystąpią: Ivo Jedynecki z wiolonczelistą Piotrem Mazurkiem, Maciej Zimka i gitarzysta Miłosz Mączyński, Bartosz Głowacki, a także Klaudiusz Baran (akordeon, bandoneon) i Kwartet Smyczkowy "Con Affetto".

Sobota 28 kwietnia przebiegać będzie pod znakiem koncertu galowego, podczas którego zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia. Po występie duetu akordeonowego Maciej Zimka i Wiesław Ochwat zaprezentują się również sami laureaci konkursu.

Sesja naukowa i lekcje mistrzowskie

Uczestnicy będą mogli skorzystać z lekcji mistrzowskich, które poprowadzą: prof. Elwira Śliwkiewicz-Cisak, prof. Elżbieta Rosińska i Maciej Frąckiewicz.

Przesłuchaniom konkursowym towarzyszyć będzie sesja naukowa pt. Sto lat akordeonistyki polskiej na tle akordeonistyki światowej. Poprowadzi ją prof. dr hab. Klaudiusz Baran, rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Podczas sesji wśród innych wystąpień dwa dotyczyć będą tematyki związanej z naszym miastem. Prof. oświaty Andrzej Smolik, pomysłodawca i kierownik organizacyjny Spotkań, omówi dorobek ośmiu edycji Międzynarodowych Konkursów Kompozytorskich w Sanoku i ich wpływ na rozwój polskiej literatury akordeonowej. Natomiast dr Tomasz Tarnawczyk, dyrektor sanockiej szkoły muzycznej, przedstawi temat: "30-lat Spotkań Akordeonowych w Sanoku i ich wpływ na promocję młodych muzyków w Polsce i na świecie".

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE