Reklama

„Bieszczady bez granic”. Na największej estradzie świata

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

„Bieszczady bez granic”. Na największej estradzie świata - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pomimo trudności spowodowanych pandemią Międzynarodowe FORUM PIANISTYCZNE „Bieszczady bez granic” poszerza formułę i łączy muzyczne Podkarpacie z Mazowszem. Serce polskiej pianistyki bije dzisiaj zarówno w Sanoku (PSM im. W.Kossakowej 24-26.04.2021) jak i w Warszawie (Hotel BOSS 3-9.05.2021).

Zapraszamy Państwa w sobotę 24 kwietnia o godz.19:00 na koncert Forum Miastu - Galę Inaugurującą XVI Forum „Bieszczady bez granic”. Usłyszymy mistrzowski recital skrzypcowy zwycięzców Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. St.Moniuszki w Rzeszowie – Polish Violin Duo Marty Gidaszewskiej i Roberta Łaguniaka.

 

Artyści robią obecnie zawrotną karierę. Grają liczne koncerty, nagrywają płyty CD i wygrywają konkursy muzyczne. Tak było na konkursach muzyki kameralnej w Japonii, USA, Serbii, Grecji, Szwecji, Anglii, Francji, Włoszech, Bośni i Hercegowinie i w Niemczech. Mają w swoim repertuarze utwory z epoki baroku, klasycyzmu, romantyzmu i XX wieku.

Stali się prawdziwą wizytówką artystów polskich młodego pokolenia. Każde spotkanie ze sztuką tych młodych, ale już wielce utytułowanych muzyków jest przeżyciem, które nie pozostawi Was obojętnym. Ten koncert jest współorganizowany przez Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

 

W niedzielę 25 kwietnia o godz. 19:00 zaprosimy Państwa na kolejny koncert z sali PSM w Sanoku. Tym razem wystąpi Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod kierownictwem  artystycznym Jana Lewtaka 

w ramach koncertu gwiazd „PGNiG MIASTU”. Wieczór wypełni muzyka fortepianowa Bacha i Chopina. Wśród solistów kandydaci do tegorocznego konkursu chopinowskiego oraz młody pianista z Sanoka - Mateusz Putyra.

Wszystkie koncerty będą transmitowane na żywo na fanpage Fundacji w serwisie Facebook oraz YouTube. Na naszej stronie internetowej https://interpiano.pl/pol/news/transmisje_koncertow_forum znajdują się linki, które za pomocą jednego kliknięcia odsyłają do poszczególnych wydarzeń.

 

Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” jest jedynym projektem w Euroregionie Karpat, który udostępnia tak szeroki zasób wiedzy od zajęć zdrowotnych (lekarze i rehabilitanci z kliniki LIRA) po wykłady z podstaw biznesu w promocji kultury. Udział w projekcie poszerza wiedzę o zajęcia niedostępne 

w kształceniu podstawowym i motywuje do stawiania odważnych kroków w swojej edukacji. Młodzi pianiści korzystają z wiedzy blisko 30 Mistrzów. Zajęcia łączą w sobie szeroki zakres wiedzy specjalistycznej 

i psychologicznej z praktyką estradową. Pogłębianie różnych środków ekspresji w budowaniu dramaturgii dzieła muzycznego. 

Ze względu na pandemię tegoroczna część edukacyjna została w całości przeniesiona do Centrum Konferencyjno - Szkoleniowego Hotelu BOSS w Warszawie. Uczestnicy XVI ed. Forum biorą udział w:

 

    • lekcjach pokazowych i indywidualnych z Mistrzami Forum

    • kursie „Podstawy dyrygentury dla pianistów” z Bogdanem Olędzkim

    • kursie „Podstawy gry na organach dla pianistów” z Januszem Ostrowskim

    • kursie „Improwizacji jazzowej” z Konstantym Wileńskim

    • kursie tańców barokowych i chopinowskich „Zanim zagrasz–zatańcz” z Romaną Agnel

    • kursie gry a’vista z prof. Andrzejem Tatarskim

    • kursie chopinowskim z E.Indjic, A.Jasiński, Ph.Giusiano, L.Grychtołówna, L.Geniusas, St.Wojtas

    • kursie kameralistyki z prof. Aleksandrą Zvirblyte (Litwa) i prof. Eva Varhanikova (Słowacja)

    • wykładach tematycznych z zaproszonymi gośćmi.

    • dla laureatów Forum nagrody, stypendia lub  równorzędne „Złote Parnasy 2021”

    • kursie zajęć rehabilitacyjnych w plenerze i na basenie z wodą morską w Hotelu DT Hilton

    • udział w Festiwalu Forum „Bieszczady bez granic” z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej 

 

2 maja o godz.17:30 Nadzwyczajny recital Lukasa Geniusasa (Litwa)

2 maja o godz.20:00 Tryptyk „Suita Narodów Europy” transmitowana przez Polskie Radio „RDC”

3 maja o godz.20:00 „Klasycznie i jazzowo” z Konstantym Wileńskim (Ukraina/Polska)

4 maja o godz.19.00 „Kandydaci do Konkursu Chopinowskiego” z udziałem Philippe Giusiano (Francja) 

5 maja o godz.19:00 „Tatiana Shebanova in memoriam 2011-2021” – Rodzina i Przyjaciele

6 maja o godz.19:00 „Nestorzy polskiej pianistyki”- L.Grychtołówna, A.Jasiński, A.Tatarski

7 maja o godz.19:00 „Sztuka Dyrygentury”-Maestro Bogdan Olędzki i Mikhail Woskriesienski (Rosja)

8 maja o godz.19.00 Gala Finałowa XVI MFP – „Polscy kandydaci do Konkursu Chopinowskiego”

 

W tych trudnych dla młodzieży pianistycznej czasach, Forum „Bieszczady bez granic” staje się szczególnie ważnym i potrzebnym. Kandydatom do Konkursu Chopinowskiego umożliwia kontakt z orkiestrą i Mistrzami 

a pozostałym Uczestnikom daje impuls do dalszej, ciężkiej pracy nad kształtowaniem swojego talentu.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu MKiDNiS, IMIT, Yamaha Music Europe – oddział w Polsce, głównego sponsora PGNiG S.A. oraz naszych mecenasów i partnerów: Sanok Rubber Company S.A., Pass Polska Sp. z.o.o., Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., Ubezpieczenia Witkowska, Automet, Impexrur i partnerzy.

Zapraszamy Państwa do wirtualnej sali koncertowej. Będziemy ogromnie wdzięczni za komentarze i pomoc w udostępnianiu wydarzenia innym melomanom. 

Niech nasza pianistyczna młodzież zagra na największej estradzie świata.

O rozpoczynającej się w najbliższą sobotę XVI edycji Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” z jego twórcami i liderami: prof. Jarosławem Drzewieckim i Januszem Ostrowskim, prezesem i wiceprezesem zarządu Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury, organizatorem Forum rozmawiał redaktor Marian Struś.

 

Zapewne decyzja: podjąć się organizacji XVI edycji Forum, czy odłożyć ją na czasy post pandemiczne, była najtrudniejszą z dotychczasowych. Co zadecydowało, że przeważyło „gramy dalej!”?

Jarosław Drzewiecki: Wręcz tragiczna sytuacja młodych artystów, których opanowała beznadzieja i brak perspektyw. W naszej grupie Uczestników Forum mamy dziewięciu kandydatów do Konkursu Chopinowskiego, którzy nie mają estrady, aby ograć swój solowy program i z orkiestrą. Dzięki pandemii powstają nowe zjawiska społeczne, psychologiczne i zaburzenia osobowościowe. Młodzież traci swoje najpiękniejsze lata. Brak wspólnoty rodzi frustracje i agresję. Żywa muzyka jest w jakimś stopniu, lekarstwem na to zło. Dlatego jak najszybciej trzeba otwierać teatry i filharmonie, zapraszać publiczność całymi rodzinami. Kiedy specjaliści orzekli, że w naszej formule projekt możemy zrealizować zachowując reżim sanitarny i wszystkie zalecenia epidemiologiczne, to decyzja była szybka i jednoznaczna.

Janusz Ostrowski: Niewątpliwie, warunki pandemiczne bardzo nam utrudniły i skomplikowały organizację Forum, jednak przez cały czas tkwiło w nas przekonanie, że od szesnastu lat, czyli od początku, czuwają nad nami Aniołowie. Dziś, kiedy patrzymy na listę zgłoszeń i gości, którzy do nas przyjadą, wiemy, że nie mogliśmy postąpić inaczej, że nasza decyzja była słuszna.

Stały bywalec Forum prof. Andrzej Jasiński twierdzi, że nie ma drugiego takiego festiwalu na świecie, organizowanego z takim rozmachem, z tak bogatą formułą i cieszącego się tak niesłabnącym powodzeniem, zarówno ze strony uczestników, jak i wybitnych artystów, z których wielu zdążyło się w nim rozkochać. I tu sam siebie wymienia na czele tej listy.

Jarosław Drzewiecki: Te opinie bardzo nas motywują do utrzymywania poprzeczki na jak najwyższym poziomie. Wsłuchujemy się w nie i wiemy, że miłośnicy Forum cenią sobie w nim nie tylko znakomite koncerty, nieocenione lekcje mistrzowskie, ale także seminaria poświęcone m. in. tematyce biznesu w promowaniu kultury czy zajęcia zdrowotno-rehabilitacyjne. Uczestnicy bardzo cenią sobie dostępność do wielkich mistrzów, a także możliwość występów z doskonałymi orkiestrami. W tym roku będzie to np. Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wielką siłą Forum stała się atmosfera, która mu towarzyszy. Nikt młodzieży nie oszuka i oni doskonale wiedzą, że przyjechaliśmy na Forum aby im pomagać.  We wzajemnie życzliwej  atmosferze i twórczej mobilizacji budujemy nici sympatii i przyjaźni. Naszą rolą jest pokazanie młodym muzykom jakie mają jeszcze problemy i jak je rozwiązywać. 

Janusz Ostrowski: Skoro Pan Profesor wprowadził tak miły nastrój familijny, nie możemy nie uwzględnić w tym rodzinnym gronie naszych wiernych sponsorów i przyjaciół. Trzeba pamiętać, że projekt nasz jest realizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Instytutu Muzyki i Tańca, firmy Yamaha Music Europe, oddział w Polsce, PGNiG S.A. (główny sponsor Forum), władz samorządowych, województwa w tym Urzędu Marszałkowskiego i WDK, powiatu i miasta Sanoka, Gmin Bukowsko i Sanok oraz wielu innych sojuszników, takich jak: Sanok Rubber Company, Pass Polska Sp. z o.o., Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., Ubezpieczenia Witkowska, Automet Sanok, Impexrur. Od lat nie zawodzą, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni.

Forum „Bieszczady bez granic” jest niepowtarzalną okazją, aby zetknąć się i posłuchać wielkich wirtuozów fortepianu. I nie tylko fortepianu. Kogo w tym roku będziemy gościć? Kto okaże się „hitem” tej edycji?

Jarosław Drzewiecki: Lista wybitnych indywidualności – naszych Mistrzów jest co roku bardzo długa. Spodziewamy się Profesorów: Mikhail Woskresienski, Viera Nosina i Lukas Geniusas z Rosji, Eugen Indjic i Philippe Gusiano z Francji, Aleksandra Zwirblyte i Veronika Vitaite z Litwy oraz wiele znakomitości z Polski. Łącznie, cała „profesura” liczyć będzie 30 osób. Który z koncertów ma szanse przejść do historii Forum, jako ten wyjątkowy? Dla mnie na pewno będzie to koncert „Tatiana Shebanova in memoriam –Rodzina i Przyjaciele” przypadający w 10 rocznicę Jej śmierci. Wystąpią w nim Jekaterina & Stanisław Drzewieccy, a odbędzie się on 5 maja o godz. 19:30. Z wielkim sentymentem będę też oczekiwał koncertu „Lidia Grychtołówna, Andrzej Jasiński i Andrzej Tatarski– nestorzy polskiej pianistyki”. 

Janusz Ostrowski: Dla mnie szczególny wydźwięk będzie miał koncert „Tatiana Shebanova in memoriam”. To była wyjątkowa osoba, a przy tym znakomita pianistka. To właśnie Jej, w głównej mierze, zawdzięczamy Forum „Bieszczady bez granic”. Pierwsza edycja Forum Ją urzekła i potrafiła przelać to uczucie na Jarosława. Podzielam wyjątkowość koncertu „Lidia Grychtołówna i Andrzej Jasiński”, a jeśli miałbym uzupełnić to podium, dodałbym jeszcze koncert inauguracyjny „Polish Violin Duo”. Artyści ci robią taką furorę w świecie, że są również w stanie zahipnotyzować widzów i słuchaczy Forum. 

Dla mnie czymś nadzwyczajnym z pewnością będzie koncert z udziałem wybitnej polskiej pianistki Lidii Grychtołówny. Do dziś pozostaję pod wielkim wrażeniem Jej występu podczas XIII Forum przed trzema laty…

Jarosław Drzewiecki: Wprawdzie o wieku kobiet się nie mówi, ja przypomnę, że podczas XIII Forum (2018 r.) na scenie Sanockiego Domu Kultury świętowaliśmy, za przyzwoleniem Artystki, Jej 90-te urodziny. Dla mnie była to refleksja nad fenomenem człowieka, który 90 lat żyje muzyką. Zapytana wtedy przez mnie: - jaki jest Jej stosunek do konkursów? – odpowiedziała dowcipnie: - „W młodym wieku dużo się może, mniej się umie, natomiast później, w starszym wieku, dużo się umie, a mniej może!” Ogromnie się cieszę z czekającego mnie spotkania z panią Lidią.

Za zrządzenie losu można uznać fakt, iż tegoroczna edycja Forum połączy muzyczne Podkarpacie, gdzie się narodziło i z którym jest związane, z Mazowszem, a konkretnie z Warszawą, miastem słynącym z Konkursu im. Fryderyka Chopina. Można więc powiedzieć, że w tym roku serce polskiej pianistyki bić będzie zarówno w Sanoku, jak i w Warszawie.

Jarosław Drzewiecki: Tak, to prawda. Ten mariaż podpowiedziało samo życie, konieczność dostosowania się do warunków wynikających z reżimu sanitarnego i naszej troski o wszystkich uczestników Forum. Przyznam, że sam jestem bardzo ciekaw jak wypadnie ten eksperyment. 

Janusz Ostrowski: Już na etapie ustalania spraw organizacyjnych przyjęliśmy założenie, że Forum nie może ominąć Sanoka. Aby podkreślić ten akcent, właśnie w Sanoku 24 kwietnia (godz. 19) odbędzie się Gala Inauguracyjna XVI Forum, podczas której wystąpi „Polish Violin Duo” – Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak, polski duet skrzypcowy obsypany nagrodami w konkursach i festiwalach w kilkunastu krajach świata. Będzie to koncert z cyklu „Forum – Miastu”, wyraz uznania i wdzięczności za pełnienie ważnej roli siedziby Forum. W kolejnym dniu (25 bm. godz. 19) Sanok będzie gościem koncertu gwiazd, tym razem dedykowanego Miastu przez PGNiG. Jego gościem będzie Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod kier. artystycznym Jana Lewtaka, wraz z którą wystąpią uczestnicy tegorocznego konkursu im. Fryderyka Chopina, a także – i tu miła ciekawostka – młody sanocki pianista Mateusz Putyra. Wieczór wypełni muzyka fortepianowa Bacha i Chopina.

Przeglądając program XVI Forum „Bieszczady bez granic” nietrudno doszukać się akcentów związanych z tegorocznym konkursem im. Fryderyka Chopina. Przypadek czy świadome założenie?

Jarosław Drzewiecki: To świadomy zabieg, a zarazem prezent Forum dla tegorocznych uczestników konkursu. W tym trudnym czasie pandemii umożliwiamy im występy z orkiestrą, a także bezpośrednie kontakty z Mistrzami, które mogą okazać się bezcennymi.

Już tylko dzień dzieli nas od Gali Inauguracyjnej XVI Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. Wszyscy zaczynają żyć emocjami. Stali bywalcy koncertów festiwalowych są niepocieszeni, że nie będą mogli na żywo uczestniczyć w tym wyjątkowym święcie muzycznym. Inni z kolei cieszą się, że wszystkie koncerty będą transmitowane na żywo i już nie mogą doczekać się sobotniej gali…

Jarosław Drzewiecki: Nie mieliśmy na to wpływu. Bezpieczeństwo uczestników musieliśmy postawić na pierwszym miejscu. Ale zadbaliśmy, aby wszystkie koncerty były transmitowane na żywo w serwisie Facebook oraz na You Tube. Teraz naszym marzeniem jest, aby Forum przyciągnęło do siebie jak największą liczbę widzów i słuchaczy, aby jego uczestnicy czuli, że grają na największej estradzie świata. Pozwólmy im się tak poczuć!

Janusz Ostrowski: Zachęcając Państwa do udziału w dorocznym święcie muzycznym, zapewniam, że będzie to doskonała okazja, aby na tydzień zapomnieć o smutkach i kłopotach i żyć tylko muzyką! Przekonacie się Państwo jakie to może być piękne!

Rozmawiał Marian Struś

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy