Reklama

XV Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Odbyły się XV Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Do organizacji włączyło się wiele instytucji z terenu całego województwa podkarpackiego: Zakład z Historii i Kultury Żydów Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Pamięci Narodowej, Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami, samorządy, instytucje kultury, biblioteki, muzea, szkoły, organizacje pozarządowe oraz wszelkie instytucje zainteresowane problematyką. Wydarzenia na ziemi sanockiej w ramach odchodów miały miejsce od 25 stycznia do 3 lutego 2023 r.

1 lutego 2023 r. w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku miały miejsce warsztaty edukacyjne dla młodzieży pt. Wycinanka żydowska. Warsztaty poprowadziła Katarzyna Krowiak (Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku), a uczestniczyła w nich młodzież z Zespołu Szkół nr 5 w Sanoku, która następnie zwiedziła obiekty związane z kulturą żydowską w MBL w Sanoku, a oprowadziła po nich Katarzyna Grzebień (nauczyciel Zespołu Szkół nr 5 w Sanoku, przewodnik Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku).
 
2 lutego 2023 r. w Zespole Szkół nr 1 w Sanoku odbyła się sesja pt. Zagłada ludności żydowskiej na terenach okupowanej Polski podczas II wojny światowej. Zebranych gości powitała Renata Gromek, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Sanoku, następnie głos zabrał dr Piotr Uruski, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.


Podczas sesji przybyli goście i licznie zebrana młodzież wysłuchali wykładów: dr Aleksandry Namysło z Instytutu Pamięci Narodowej Odział w Katowicach pt. Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej; dr Joanny Potaczek (Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami, Zespół Szkół nr 1 w Sanoku) Holokaust Żydów na ziemi sanockiej - zarys problematyki oraz Joanny Albigowskiej (Zespół Szkół nr 1 Sanok, CDMRIN), która przedstawiła wspomnienia ocalałych z Holokaustu z częścią artystyczną w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 w Sanoku, natomiast Adam P. Salina (Niemcy) zaprezentował swoją najnowszą książkę pt. Judej albo testament Ony. W książce tej, między innymi poruszono problematykę represji za ratowanie Żydów przez Dorotę Wojtuń z Haczowa, babkę Romana Wojtunia, który jest inicjatorem, autorem i wykonawcą dwóch obelisków ku czci zamordowanych Żydów w Haczowie i Turzym Polu. Sesję zakończyła Renata Gromek, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Sanoku, a poprowadziła dr Joanna Potaczek. 
 
W wydarzeniu uczestniczyli: Poseł na Sejm RP dr Piotr Uruski, Wicestarosta Powiatu Sanockiego – Janusz Cecuła, przedstawiciele samorządów, instytucji kultury, szkół, organizacji pozarządowych, mieszkańcy Sanoka i okolic oraz grono pedagogiczne i młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Sanoku.
 
Wydarzenie poruszyło ważną problematykę mordów na Żydach podczas Holokaustu, pomocy ludności żydowskiej oraz represji za tą pomoc. Szczególnie dla młodego pokolenia zagadnienia te są wymowną lekcją historii i zarazem przestrogi, aby podobne zdarzenia nigdy już nie miały miejsca.
 
Dnia 3 lutego miało miejsce upamiętnienie mordu Żydów na sanockim cmentarzu żydowskim. Na terenie nekropolii okupanci niemieccy zamordowali od 6 tys. Żydów, Polaków i jeńców radzieckich. Zostali oni pochowani w 32 grobach masowych i 17 pojedynczych na terenie cmentarza. Z macew z cmentarza na rozkaz niemiecki wykonane zostały umocnienia dróg i placów. Po wojnie z odnalezionych w terenie nagrobków utworzono lapidarium.
 
Podczas upamiętnienia została przedstawiona historia cmentarza i mordu na sanockich Żydach. Duchowni i przedstawiciele  różnych wyznań odmówili modlitwy w intencji zamordowanych. Wspólnie modlili się: Piotr Prokopowicz z Krakowa, przedstawiciel społeczności żydowskiej; ks Roman Jagiełło proboszcz parafii polskokatolickiej pw. Dobrego Pasterza z Łęk Dukielskich; ks mitrat Jan Antonowicz proboszcz  parafii prawosławnej pw. Św Trójcy w Sanoku i Ks. Bogdan Kiszko proboszcz parafii greckokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Mokrem.
 
Zostały odczytane i złożone kamienie pamięci z nazwiskami części zamordowanych tam Żydów wykonane przez osadzonych z Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych oraz kwiaty i znicze. Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Sanoku wykonała akcent muzyczny ku czci pomordowanych.
 
W upamiętnieniu uczestniczyły władze miasta i powiatu: Janusz Cecuła wicestarosta sanocki, Grzegorz Kornecki wiceburmistrz Miasta Sanoka, przedstawiciele instytucji kultury, nauki, edukacji, Służby Więziennej, organizacji pozarządowych, przewodnicy MBL w Sanoku, przedstawiciele mediów, młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Sanoku, Zespołu Szkół nr 5 w Sanoku, II Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku oraz mieszkańcy miasta i okolic.
 
Celem upamiętnienia była edukacja o zagładzie Żydów i jednocześnie przestroga, aby podobne mordy nigdy nie miały miejsca, aby człowiek szanował człowieka niezależnie od jego przekonań, religii i narodowości.
 
Oprócz Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami we współorganizację obchodów na ziemi sanockiej  włączyły się instytucje: Starostwo Powiatowe w Sanoku, Urząd Miasta Sanoka, Zespół Szkół nr 1 w Sanoku, Zespół Szkół nr 5 w Sanoku, II w Ogólnokształcącego w Sanoku, Muzeum Historyczne w Sanoku, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Zakład Karny w Łupkowie, Zakład Karny w Uhercach Mineralnych, Ochotnicza Straż Pożarna w Nowosielcach, Społeczny Komitet na Rzecz Upamiętnienia Żydów Zamordowanych w Turzym Polu, Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej „Sztetl Dukla”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy