Reklama

Wyszyński znów w Komańczy

Opublikowano:
Autor:

Wyszyński znów w Komańczy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Padł pierwszy klaps do filmu "Jako w niebie, tak i w Komańczy", opowiadającego o internowaniu i pobycie kardynała Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia w Komańczy. W jego rolę wciela się Marek Kalita. W produkcji TV Obiektyw zagrają też m.in. Aleksandra Popławska i Jerzy Trela.

W Komańczy ruszyła produkcja filmu "Jako w niebie, tak i w Komańczy", realizowanego przez TV Obiektyw z Krosna w ramach cyklu "Historyczny pejzaż Podkarpacia". Zdjęcia kręcone są w Komańczy, gdzie w latach 1955-1956 przebywał kardynał Wyszyński oraz w Skansenie w Sanoku. Na planie filmowym wystąpi około 60 osób, wśród nich aktorzy zawodowi i amatorzy, młodzież z Komańczy, a nawet proboszcz miejscowego kościoła.

– Tytuł filmu nawiązuje do słów, którymi często modlił się kardynał, przebywając w Bieszczadach na internowaniu - mówi Bogdan Adam Miszczak, właściciel TV Obiektyw i producent filmu. - Są one bardzo wymowne, głębokie i odpowiednie do tego, co chcemy pokazać widzom na dużym ekranie.

"Jako w niebie, tak i w Komańczy" prezentować będzie jedną, konkretną historię z życia kardynała. Filmowcy skupią się nad pokazaniem klimatu, otoczenia i warunków, w jakich powstawały słynne "Śluby Jasnogórskie" – odczytane później w Częstochowie. Widzowie dowiedzą się, dlaczego kardynał Wyszyński trafił do Komańczy pod opiekę sióstr zakonnych, jak był traktowany i jak spędzał czas.

– Kiedy prymas zachorował na płuca, komuniści bali się, że umrze i wysłali go do Komańczy, gdzie znajdował się przedwojenny kurort, słynący z wyjątkowego mikroklimatu - opowiada Miszczak. - Był tam traktowany bardziej jak pensjonariusz, nie jak więzień. Mógł spacerować wokół miejscowości, tworzyć, pisać, ale nie wolno mu było stamtąd wyjeżdżać.

Więcej w 28 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE