Reklama

Wyspa mniej popularna niż Księżyc. Mieszkaniec Leska może odcisnąć tam ślad

Opublikowano:
Autor:

Wyspa mniej popularna niż Księżyc. Mieszkaniec Leska może odcisnąć tam ślad - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wyspa Bouveta to jedno z najrzadziej odwiedzanych miejsc na Ziemi. Na jej najwyższym szczycie stopę postawiło mniej osób niż na powierzchni Księżyca. Kolejną może być Stanisław Strzyżewski z Leska.

Stanisław Strzyżewski specjalizuje się w wyprawach do nietypowych miejsc. Szczególnie takich, które są poszukiwane na falach eteru przez krótkofalowców z całego świata. Odwiedził m.in. arktyczną wyspę Jan Mayen, Wyspę Wielkanocną czy też australijską wysepkę Lord Howe. Dwa lata temu na zaproszenie nowozelandzkiego Ministerstwa Ochrony Środowiska odwiedził subantarktyczne Wyspy Antypodów.

Teraz przygotowuje się do kolejnej wyprawy.

- Otrzymałem zaproszenie do udziału w niesamowitym projekcie i wyprawie życia. Po weryfikacji moich umiejętności oraz opłaceniu uczestnictwa, zakwalifikowałem się do udziału w pierwszej polskiej wyprawie krótkofalarskiej na najdalej położoną wyspę na Ziemi - Wyspę Bouveta - mówi podróżnik.

Wyspa Bouveta to jedno z najrzadziej odwiedzanych miejsc na Ziemi. Tworzy ją szczyt wulkanu wystający z morza po środku dalekiego Południowego Oceanu Atlantyckiego. Wyspa uznawana jest oficjalnie za najdalej położoną od lądu wyspę świata. Od wybrzeży RPA dzieli ją ponad 2600 km, zaś od wybrzeży Antarktydy - prawie 1700 km.

- Po dopłynięciu musimy zbudować sobie obóz, który będzie nas chronił przed tamtejszymi warunkami atmosferycznymi. Na wyspie panuje ujemna temperatura i wieje zazwyczaj bardzo silny wiatr - opowiada Stanisław Strzyżewski. - Następnie będziemy uruchamiać stacje krótkofalarskie, za pomocą których będziemy przeprowadzać łączności radiowe z radioamatorami z całego świata. Wyspa była słyszana na falach eteru 10 lat temu i wiele osób czeka na jedyną szansę potwierdzenia łączności krótkofalarskiej z Wyspą Bouveta. Będę też wykonywał dokumentację zdjęciową dla Norweskiego Instytutu Polarnego, który opiniował wydanie zgody na nasz pobyt na wyspie. Jeśli pogoda pozwoli, w planach mamy jeszcze eksplorację wyspy. Nie będzie to proste, bo całą wyspę pokrywa lodowiec ze szczelinami - dodaje nasz rozmówca.

 Wyprawa odbędzie się pod koniec tego roku i potrwa prawie półtora miesiąca. Aby dopiąć budżet, podróżnik musi uzbierać brakującą kwotę.

- Udział w tej wyprawie to niesamowity przywilej i prestiż. Ale i bardzo wysokie koszty. Niestety, pokrycie kosztów mojego uczestnictwa pochłonęło wszystkie moje oszczędności. A przede mną jeszcze "ostatnia prosta" i konieczne wydatki - opowiada podróżnik.

Brakuje 10 tysięcy złotych. Pieniądze są potrzebne na pokrycie kosztów transportu sprzętu z Polski do Kapsztadu (RPA) i z powrotem, zakup liofilizowanej żywności na czas trzytygodniowego pobytu na wyspie, zakup odzieży termicznej i wykupienie ubezpieczenia. Brakującą kwotę podróżnik zbiera za pomocą portalu wspieram.to.

- Do zrealizowania mojego celu - udziału w wyprawie życia, do której przygotowuję się pod ponad dwóch lat - zostało naprawdę niewiele. Jestem dosłownie o krok od sukcesu i mam nadzieję, że z waszą pomocą uda się mój cel zrealizować - mówi podróżnik i apeluje o wsparcie jego projektu.

Zbiórka funduszy na portalu wspieram.to potrwa do 28 listopada.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE