Reklama

Wyjątkowy jubileusz. Sanocki skansen ma 60 lat!

Opublikowano:
Autor:

Wyjątkowy jubileusz. Sanocki skansen ma 60 lat! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Muzeum Budownictwa Ludowego świętowało sześćdziesiąt lat swojego istnienia. Z tej okazji przygotowano konferencje, manewry i objazd po zabytkowych świątyniach w Dolinie Osławy.

Najważniejszym punktem urodzinowych uroczystości była konferencja poświęcona kwestii bezpieczeństwa w muzeach na świeżym powietrzu.

- W pierwszym dniu wygłoszono referaty poświęcone bezpieczeństwu - mówi Jerzy Ginalski, dyrektor MBL w Sanoku. - O ochronie tego rodzaju obiektów mówili wybitni specjaliści w tym temacie.

W konferencji uczestniczyli reprezentanci Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, Generalna Dyrekcja Sił Zbrojnych, komendanci licznych służb oraz muzealnicy, którzy podzielili się z innymi uczestnikami swoimi problemami.

- Nie było łatwo zorganizować kilkanaście referatów, dlatego że temat bezpieczeństwa jest trudnym tematem - kontynuuje dyrektor. - Nikt nie chciał przedstawiać swoich problemów, a tych niestety jest więcej niż powodów do pochwalenia się działaniami w zakresie bezpieczeństwa. Jak w każdym muzeum nie sztuką jest zgromadzić kilkadziesiąt tysięcy zabytków, przenieść 180 obiektów, ale sztuką jest to zatrzymać i odpowiednio zabezpieczyć, żeby przetrwało dla następnych pokoleń. To nasza misja i główne zadanie.

Drugi dzień uroczystości upłynął pod znakiem manewrów, w których uczestniczyły liczne służby. Uczestnicy konferencji mogli też zobaczyć nowe realizacje w skansenie: sektor pasterski, sektor archeologiczny i zrekonstruowaną drewnianą synagogę z Połańca.

W trzecim dniu zorganizowano objazd Doliną Osławy. Uczestnicy wyjazdu podziwiali piękne obiekty sakralne - cerkwie w Szczawnem, Turzańsku i Komańczy.

Muzeum Budownictwa Ludowego powstało z inicjatywy Aleksandra Rybickiego oraz Jerzego Tura, konserwatora wojewódzkiego. Jest to pierwsze i największe pod względem zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce. Możemy w nim zobaczyć m.in. sektor bojkowski, łemkowski, pogórzański, przemysłowy oraz Rynek Galicyjski.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE