reklama
reklama

Wygraliśmy…bo wolność jest w nas! Wystawa zdjęć z wydarzeń pamiętnego 1989 roku na sanockim Rynku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Marian Struś

Wygraliśmy…bo wolność jest w nas!  Wystawa zdjęć z wydarzeń pamiętnego 1989 roku na sanockim Rynku - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
16
zdjęć

Wystawa zdjęć z wydarzeń pamiętnego 1989 roku | foto Marian Struś

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Pamiętne wybory sprzed 35 lat, z 4 czerwca 1989 roku, które zmieniły Polskę. To wtedy znana aktorka Joanna Szczepkowska w Dzienniku Telewizyjnym przekazała w świat historyczne przesłanie: „Proszę Państwa! 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm!” Klimat i postacie z wydarzeń 1989 roku oddaje wystawa wielkoformatowych zdjęć autorstwa zawodowych reportażystów i fotografów związanych z „Gazetą Wyborczą”, która przez najbliższe dwa tygodnie gościć będzie na sanockim Rynku. Jest to inicjatywa stowarzyszenia Demokraci Ziemi Sanockiej oraz miejscowych struktur Komitetu Obrony Demokracji, zapewniających obsługę wystawy.
reklama

W otwarciu wystawy, które miało miejsce w sobotę, 15 bm., uczestniczyli działacze tamtej „Solidarności”: Bogusław Gładysz z żoną Stanisławą, aktywni uczestnicy Komitetu Obywatelskiego w Krośnie, dziś mieszkający w Rzeszowie, Irena Paterek z Rzeszowa, Piotr Rychter i Franciszek Oberc z Sanoka oraz grono Demokratów Ziemi Sanockiej, inicjatorzy sprowadzenia wystawy do Sanoka. Należy też wspomnieć, że sprowadzenie i prezentowanie wystawy byłoby niemożliwe bez wsparcia Funduszu Obywatelskiego Henryka i Ludwiki Wujców. 


    Jako pierwszy głos zabrał Piotr Rychter, który podkreślił olbrzymią rolę wyborów 4 czerwca 1989 roku, ich historyczne znaczenie dla przyszłości Polski. W sposób niezwykle interesujący przybliżył tło tamtych wydarzeń, które doprowadziły do wyborów.

– Proszę Państwa! Wybory 4 czerwca pamiętnego 1989 roku nie spadły nam z nieba. Nie doszłoby do nich, gdyby wcześniej nie było 1956, 1976, 1980, 1981 i 1988 roku. To właśnie wtedy wykuwał się 4 czerwca, rosła „Solidarność”, doprowadzając do „Okrągłego Stołu”, a władza cofała się krok po kroku. Tamte wybory spowodowały całkowite załamanie komunistycznej władzy (…) Wystawa pobudza do refleksji. W szczególności zwracam się do młodych ludzi: tamta lekcja z 1989 roku pokazuje, że wybory mogą zmienić wszystko, łącznie z ustrojem. Dlatego tak ważny jest udział w nich. Jeszcze raz dobitnie pokazał to 15 października 2023 roku. Pamiętajcie, że to na was spoczywa niesienie płomienia wolności. I czyńcie to z świadomością, że nie jest ona dana na zawsze! 


    Do okresu poprzedzającego dzień wyborów 4 czerwca 1989 roku nawiązał w swej wypowiedzi Bogusław Gładysz, za swą działalność w podziemnej „Solidarności” odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, członek komisji interwencji i praworządności NSZZ „Solidarność”.


    - Brałem aktywny udział w pracach Komitetu Obywatelskiego przygotowującego tamte wybory w Krośnie i okręgu krośnieńskim. Do dziś wspominam atmosferę, jaka nam wtedy towarzyszyła, ogromne zaangażowanie całej naszej ekipy. Dostąpiłem zaszczytu prowadzenia spotkań z naszymi kandydatami do Sejmu: Jerzym Osiatyńskim i Pawłem Chrupkiem oraz z Gustawem Holoubkiem i Andrzejem Szczypiorskim do Senatu. Miałem przyjemność gościć Ich u siebie w domu. Na jednym ze zdjęć na tej wystawie, znajduje się wpis skierowany do mojej żony: „Stasiu! Z czułością Jerzy Osiatyński”. Aż wierzyć się nie chce, że to było tak dawno. Ale historia się powtarza. 34 lata później, 15 października, znów stanęliśmy przed historycznymi wyborami, które zmieniły wszystko. Na szczęście!


    Do wydarzeń poprzedzających dzień 4 czerwca 1989 roku nawiązał też Franciszek Oberc.

– Byłem wtedy członkiem Komitetu Obywatelskiego w Sanoku, uczestnicząc w przygotowaniu wyborów. Zasiadałem także w jednej z komisji wyborczych, pracując przez kilkadziesiąt godzin non stop. Z myślą o przyszłych pokoleniach, zgromadziłem sporo pamiątek. Ponad 1700 plakatów przekazałem Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku. Wśród moich skarbów znajdują się m. in. „plakaty Wałęsowe”, z autografami. A tamte lata opisałem w książce „Sanocka Solidarność lat 80.” Też znajduje się ona w zbiorach sanockiej Biblioteki, łatwo więc można po nią sięgnąć. Zachęcam!


    Przy stoliku, obok wystawy, inna znana działaczka Komitetu Obrony Demokracji w Rzeszowie, a kiedyś „Solidarności” Irena Paterek zbierała podpisy pod inicjatywą, która zostanie skierowana do Sejmu, o uczynienie dnia 4 czerwca Świętem Wolności i Praw Obywatelskich, który byłby dniem wolnym od pracy. 
    Wystawę można oglądać na sanockim Rynku do końca czerwca, do czego gorąco zachęcają jej organizatorzy. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama