reklama

Wydano akt oskarżenia dla grupy przestępczej, która okradła Skarb Państwa na ponad 110 mln zł [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wydano akt oskarżenia dla grupy przestępczej, która okradła Skarb Państwa na ponad 110 mln zł [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościProkuratura Regionalna w Rzeszowie wniosła oskarżenie przeciwko liderowi oraz członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się nielegalnym handlem olejem silnikowym, suszem tytoniowym i praniem brudnych pieniędzy. Sprawa wynikała z wieloletniego i wielowątkowego śledztwa, które prowadzili funkcjonariusze Wydziału Operacyjno-Śledczego Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.
reklama

Historia działalności grupy sięga 2012 roku, gdy oskarżeni sprowadzili ponad 200 ton suszu tytoniowego z innych krajów UE do Polski. Poprzez wpłaty gotówkowe, przelewy na wyznaczone rachunki bankowe oraz transfery do krajowych i zagranicznych podmiotów, przeprowadzili nielegalne pranie ponad 2,5 mln euro. Ich działania w latach 2012-2015 spowodowały stratę dla Skarbu Państwa, w postaci podatku akcyzowego i VAT na łączną kwotę ponad 113 mln złotych .

Śledczy z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali transport z tytoniem pod koniec 2013 roku oraz zlikwidowali nielegalną fabrykę i magazyn wypełniony wyrobami akcyzowymi na terenie woj. małopolskiego. Zatrzymano również na gorącym uczynku 5 osób - 2 obywateli RP i 3 obywateli Ukrainy. W 2015 roku zlikwidowano linię technologiczną do rozlewania i etykietowania oleju silnikowego na terenie jednej z posesji w woj. podkarpackim. Zatrzymano 3 osoby zaangażowane w konfekcjonowanie oleju silnikowego i zabezpieczono ładunek oleju o masie 23,5 ton oraz ponad 10 tys. litrów oleju silnikowego. W tym też roku prokuratura skierowała oskarżenie przeciwko nim do sądu.

reklama

W trakcie śledztwa zdobyto dokumentację wskazującą, że nielegalny obrót olejem silnikowym i suszem tytoniowym był wspierany przez firmy w Polsce, Republice Czeskiej, Słowacji i innych krajach europejskich i afrykańskich, pełniących funkcję pośredników. Wykryto szereg rachunków bankowych prowadzonych na te firmy oraz ich właścicieli, które służyły do przesuwania pieniędzy w celu utrudnienia wykrycia ich przestępczego pochodzenia. W toku śledztwa przeprowadzono działania także poza granicami Polski, współpracując z organami ścigania Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Włoch i Ukrainy.

reklama

W wyniku zebranego materiału dowodowego, skierowano oskarżenia przeciwko 4 kolejnym osobom, zarzucając im udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, nielegalne sprowadzenie wyrobów akcyzowych (susz tytoniowy) na terytorium kraju oraz przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów. Prokuratura Regionalna w Rzeszowie, 29 września 2023 r., skierowała do Sądu Okręgowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom, obywatelom Polski w wieku od 39 do 68 lat. Łukaszowi Z., liderowi grupy, grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, a pozostałym członkom - Andrzejowi Z., Marcinowi H., Markowi M. oraz Dorianowi A., do 5 lat więzienia.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo