reklama

Wścieklizna w powiecie leskim! Wyznaczono obszar zagrożony

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Wścieklizna w powiecie leskim! Wyznaczono obszar zagrożony - Zdjęcie główne

Lis | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW miejscowości Olszanica stwierdzono przypadek wścieklizny u padłego lisa rudego. W związku z tym władze weterynaryjne podjęły decyzję o wyznaczeniu obszaru zagrożonego, obejmującego kilka miejscowości. Mieszkańcy powinni zachować szczególną ostrożność, a właściciele zwierząt domowych i gospodarskich muszą przestrzegać określonych zasad bezpieczeństwa.
reklama

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lesku Jacek Bechta, poinformował, że przypadek wścieklizny u lisa rudego został potwierdzony 24 lutego 2025 roku. W związku z zagrożeniem na obszarze części powiatu leskiego podjęto działania prewencyjne, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby. Do strefy zagrożonej wścieklizną włączono miejscowości: Olszanica, Stefkowa, Orelce, Uherce Mineralne, Rudenka i Wańkowa w gminie Olszanica, a także Bezmiechowa Górna w gminie Lesko. Wprowadzenie takiego obszaru oznacza konieczność przestrzegania szczególnych zasad dotyczących zwierząt domowych oraz kontaktu z dziką fauną czytamy na wBieszczady.pl

Zasady bezpieczeństwa dla mieszkańców

Zgodnie z wytycznymi powiatowego lekarza weterynarii, na terenie objętym zagrożeniem należy bezwzględnie unikać kontaktu z nieznanymi zwierzętami, w szczególności dzikimi oraz nie dotykać padłych zwierząt.

reklama

W celu uniemożliwienia kontaktu z innymi zwierzętami na wyznaczonym obszarze istnieje konieczność wyprowadzania psów wyłącznie na smyczy, utrzymywania kotów w pomieszczeniach zamkniętych oraz pozostawiania zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach pod kontrolą człowieka

– informuje Jacek Bechta.

Władze weterynaryjne apelują również o ostrożność w przypadku spotkania na swojej drodze rannego, dzikiego zwierzęcia. Istnieje ryzyko, że może być ono nosicielem wirusa wścieklizny. Nie należy podejmować prób pomocy na własną rękę, lecz niezwłocznie poinformować odpowiednie służby.

reklama

Obowiązkowe szczepienia dla psów i kotów

W związku ze stwierdzonym przypadkiem wścieklizny Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku, o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych, obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy, które ukończyły 3. miesiąc życia. Właściciele psów są zobowiązani do zaszczepienia swoich zwierząt w terminie 30 dni od ukończenia przez nie trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od ostatniego szczepienia.

W związku z aktualną sytuacją na terenie objętym zagrożeniem obowiązek ten rozszerzono także na koty powyżej trzeciego miesiąca życia.

Czym jest wścieklizna i dlaczego jest groźna?

Wścieklizna to wirusowa choroba zakaźna, która atakuje układ nerwowy ssaków, w tym ludzi. Wirus przenosi się głównie przez ślinę zakażonych zwierząt, najczęściej w wyniku ugryzienia. Choroba jest nieuleczalna i niemal zawsze prowadzi do śmierci, dlatego tak istotne jest zapobieganie jej rozprzestrzenianiu poprzez szczepienia oraz odpowiednie procedury bezpieczeństwa. Pierwsze objawy u zakażonych zwierząt to niepokój, agresja, ślinotok oraz zmiany w zachowaniu. W kolejnych stadiach dochodzi do paraliżu i śmierci.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu wbieszczady.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo