Reklama

Wrześniowe szkolenie zintegrowane podkarpackich terytorialsów [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady OT nie zwalniają tempa i doskonalą swoje umiejętności bojowe podczas szkolenia zintegrowanego, organizowanego w każdym roku szkolenia żołnierzy WOT. Sanocki batalion ćwiczył w swoich stałych rejonach odpowiedzialności jak i na obiektach wojskowych.

Terytorialsi z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przez dwa tygodnie doskonalili umiejętności bojowe, odbywali treningi strzeleckie, prowadzili działania taktyczne, saperskie, poznawali techniki linowe oraz szkolili się na wodzie. Szkolenie zintegrowane prowadzone było w stałym rejonie odpowiedzialności 35. Batalionu Lekkiej Piechoty, na terenie powiatów bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego, krośnieńskiego oraz brzozowskiego.

Żołnierze sanockiego batalionu oraz kompania saperów mieli okazje, m.in. ćwiczyć nad zaporą wodną w Sieniawie niedaleko Rymanowa, gdzie zapoznawali się z technikami linowymi. Zajęcia tego typu są przykładem rozwijania kompetencji tzw. „podwójnego zastosowania”, czyli przydatnych zarówno w czasie wojny, jak i w sytuacjach klęsk czy katastrof.

-Zgrupowanie poligonowe pozwoliło mi usystematyzować posiadaną wiedzę, ale też opanować nowe umiejętności. To szkolenie wzmocniło cechy psychofizyczne naszych żołnierzy, a poprzez działanie w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych przygotowało ich do realizacji ekstremalnych zadań.

- powiedział plut. Marcin Mroczkowski, instruktor wspinaczki.

Umiejętności swoje doskonalili także saperzy z kompanii saperów. W ośrodku inżynieryjno-saperskim Sitawina w Nowej Dębie pokonywali tor napalmowy jako element zajęć taktycznych z pokonywania strefy niebezpiecznej podczas ataku środkami zapalnymi oraz realizowali zadania ze sporządzania zapalnika lontowego z wysadzeniem materiału wybuchowego.

-  To intensywne 14-dniowe szkolenie zintegrowane, trwające od wczesnych godzin porannych, często również w nocy, bez względu na panujące warunki atmosferyczne wymaga od żołnierzy dobrej kondycji fizycznej oraz odpowiedniego przygotowania. Szkolenia zintegrowane organizowane na poligonach poza, podstawowymi, wyrównawczymi i rotacyjnymi, są jedną z form podnoszenia umiejętności bojowych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Udział w poligonie, minimum raz w roku jest obowiązkiem każdego żołnierza WOT.

- podsumował płk Michał Małyska, Dowódca 3. Podkarpackiej Brygady OT.

Warto na koniec podkreślić, że tego typu ćwiczenia w ramach szkolenia zintegrowanego są fundamentem funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Siłą i atutem żołnierzy OT jest doskonała znajomość terenu, z którego pochodzą i który znają często od dziecka. Przy realizacji zadań w czasie zagrożenia zewnętrznego, to właśnie ten element może dać siłom własnym przewagę nad przeciwnikiem.

 

                                                                                                      ***

 

Jeśli chcesz służyć w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zgłoś się do Wojskowego Centrum Rekrutacji lub skontaktuj się z żołnierzem -rekruterem. Kontakt do rekruterów znajduje się pod adresem: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/ .Kolejne szkolenie podstawowe i wyrównawcze w 3. PBOT rozpocznie się już 1 października br.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy