Na 102 dni przed 33. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP), Jurek Owsiak ogłosił tegoroczny cel: wsparcie walki z chorobami nowotworowymi u dzieci. Już 26 stycznia 2025 roku całe społeczeństwo zaangażuje się w "Letnią Zadymę w Środku Zimy", by wesprzeć onkologię i hematologię dziecięcą.
Rekord pierwszej pomocy i ogłoszenie celu w Gdyni
Ogłoszenie celu odbyło się w Gdyni na pokładzie „Daru Młodzieży” podczas bicia rekordu w pierwszej pomocy, w ramach programu WOŚP „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Wydarzenie to symbolizuje szeroki zasięg działań WOŚP nie tylko w kwestii zbiórek, ale i edukacji, gdzie tysiące osób w całym kraju uczy się udzielania pomocy przedmedycznej.Tego samego dnia ruszyła również rejestracja lokalnych sztabów WOŚP. To właśnie one będą centrum działań, organizując wolontariuszy, zbiórki i wydarzenia towarzyszące 33. Finałowi, który skupi się na wyposażeniu polskich szpitali dziecięcych w nowoczesny sprzęt medyczny.
Dlaczego onkologia i hematologia?
Nowotwory to druga najczęstsza przyczyna zgonów wśród dzieci w Polsce. Rocznie diagnozuje się około 1 100 przypadków zachorowań na raka wśród najmłodszych, a około 3 000 dzieci jest w trakcie leczenia. Mimo imponującego wzrostu wskaźnika wyleczeń do ponad 80%, choroby onkologiczne dzieci nadal wymagają znacznych nakładów finansowych i technologicznych.Środki z tegorocznej zbiórki będą przeznaczone na nowoczesny sprzęt do diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych, w tym:
- zestawy laparoskopowe i roboty do chirurgii onkologicznej,
- rezonanse magnetyczne MRI i aparaty USG,
- egzoskopy neurochirurgiczne i procesory tkankowe,
- koncentratory tlenu i materace przeciwodleżynowe dla hospicjów.
Finał WOŚP wesprze aż 18 oddziałów dziecięcych, 17 hospicjów, 5 ośrodków neurochirurgii, 6 placówek chirurgii onkologicznej oraz 4 zakłady patomorfologii. Fundacja liczy, że nowoczesne urządzenia, które trafią do szpitali, będą miały bezpośredni wpływ na skuteczność i szybkość diagnozowania oraz leczenia chorób nowotworowych u dzieci.
WOŚP dla onkologii – długotrwałe wsparcie
Fundacja WOŚP wspiera onkologię dziecięcą od lat. Dzięki funduszom z poprzednich finałów udało się zakupić ponad 1 005 urządzeń diagnostycznych, o łącznej wartości ponad 107 milionów złotych. W 2022 roku do Centrum Zdrowia Dziecka trafił jedyny w Polsce cyfrowy aparat PET-CT dla dzieci – sprzęt o wartości blisko 16 milionów złotych, który umożliwia szczegółową diagnostykę i monitorowanie leczenia.Ostatni, 32. Finał WOŚP, skupiał się na leczeniu chorób płuc i zebrał imponującą kwotę 281 879 118,07 zł. Tegoroczny cel, poświęcony onkologii i hematologii dziecięcej, to kontynuacja misji Fundacji, która od ponad 30 lat zmienia oblicze polskiej służby zdrowia.
Jak można pomóc?
WOŚP liczy na zaangażowanie społeczeństwa – zarówno poprzez datki, jak i przez udział w lokalnych inicjatywach organizowanych przez sztaby. Przyłączając się do 33. Finału, możemy wspólnie wesprzeć walkę z nowotworami u najmłodszych, dając nadzieję i szansę na zdrową przyszłość dzieciom, które każdego dnia stawiają czoła tej trudnej chorobie.Już teraz wszyscy możemy zaplanować, jak włączyć się w akcję – czy to poprzez udział jako wolontariusz, czy wspierając WOŚP datkami.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.