Reklama

Wolni ludzie, wolna Polska, Wolne media! Protest na sanockim Rynku [ZDJĘCIA+WIDEO]

Opublikowano: ndz, 19 gru 2021 19:23
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sanok zawsze jest wśród tych polskich miast, które reagują na zło, jakie dzieje się w kraju. W niedzielny wieczór powodem, który na sanockim rynku zgromadził około 300-osobowe grupę sanoczan, był piątkowy zamach na wolne media w Polsce. Nie przeszkadzał im w tym padający deszcz. Demonstracja była sprzeciwem wobec przyjętej przez Sejm ustawy nazywanej powszechnie „lex TVN”, aktem obrony niezależnych mediów.

Nie przez przypadek protest ten odbył się pod siedzibą lokalnych władz Prawa i Sprawiedliwości i biurem poselskim podkarpackich posłów: Piotra Babinetza i Piotra Uruskiego, tych, którzy głosowali za przyjęciem tej skandalicznej ustawy. Pierwszy, rodem z Krosna, dodatkowo zhańbił się tym, że to właśnie on przewodzi w Sejmie komisją kultury, która łamiąc prawo, wprowadziła projekt ustawy „lex TVN” pod obrady Sejmu.  

O wielkiej roli informacji i wolnych mediów mówił Piotr Rychter, jeden z sanockich liderów „tamtej Solidarności”, aktywny działacz Demokratów Ziemi Sanockiej, którzy, obok Komitetu Obrony Demokracji, byli współorganizatorami protestu. 

 

 

– „Zebraliśmy się tutaj, aby bronić zagrożonej wolności słowa. Kiedy w sierpniu tego roku, w tym miejscu, protestowaliśmy przeciwko zamachowi na TVN, wydawało się, że władza wycofa się z tego szalonego pomysłu. Nie uczyniła tego. Obecnie jesteśmy świadkami kolejnego zamachu na wolne media. Nie można milczeć, kiedy zabierają nam, krok po kroku, wolność. To, co dziś robi władza, jest powrotem do komunistycznych wzorców, dążeniem do jednolitych mediów, jednego przekazu, wstrętnej propagandy.

Potwierdza się, że im bardziej nieprawa i skorumpowana jest władza, tym bardziej nie lubi ona, kiedy obywatele są wolni. A przecież wolność mediów jest zagwarantowana w ustawie zasadniczej. Dlatego przyszliśmy bronić naszych podstawowych praw i wolności, ponieważ wolne media, sądy i wybory to fundamenty demokracji. Dziś głośno domagamy się niezależności mediów, gdyż wolne media to wolni ludzie, a wolni ludzie to wolna Polska (…)

(…) Media są po to, by mogły krytykować władzę. To wolne media w swoim obiektywnym ujęciu pokazują i piętnują afery, jakich dopuszczają się rządzący. Oni boją się, że ktoś patrzy im na ręce. Dlatego z taką determinacją walczą o likwidację niezależnych mediów. Dziś jest atak na TVN, jutro może być to Wyborcza, czy Onet.

Dlatego nie można dopuścić, żeby powróciły czasy, gdy we wszystkich przekazach, w prasie, radiu i telewizji, znajdowały się te same wiadomości. Do nas muszą docierać różne głosy, różne punkty widzenia. Jeżeli dopuścimy do tego, że będziemy mieli tylko TVPiS, bo będzie to znak, że Polska staje się coraz bardziej zniewolona.”

Głos zabrał również Paweł Sawicki, sanoczanin od kilkunastu lat zamieszkały w stolicy, radny Rady Warszawy. Nie krył dumy, iż jego rodzinny Sanok zawsze jest wśród miast, które reagują na zło, jakie za sprawą rządzącej od sześciu lat pisowskiej władzy, dotyka naszego kraju.

– Oglądacie Państwo, oczywiście w TVN, nie w Telewizji zwanej publiczną, warszawskie demonstracje liczące dziesiątki i setki tysięcy uczestników. Nas jest tu dzisiaj kilkaset osób. Ale wierzcie mi Państwo, ta liczba kilkuset osób protestujących na sanockim rynku, jest równie ważna, jak te kilkaset tysięcy w stolicy. Dziękuję Sanok! 

W swym wystąpieniu podkreślił, iż ustawa „Lex TVN” to nie tylko zamach na TVN, to jest jednocześnie zamach na wszystkie niezależne media w Polsce. Mówił, dlaczego walka o wolne media jest tak ważna. – „Bez wolności mediów, nie ma wolności słowa. Jeśli zginą wolne media, wolność będzie miała tylko władza.” 

Demonstracja zakończyła się głośnym skandowaniem przez wszystkich uczestników protestu hasła: „Wolni ludzie, wolna Polska, wolne media…” 

PS. Kiedy protestujący opuszczali już sanocki rynek, podeszła do mnie kilkuosobowa grupa młodych ludzi, prosząc: „I niech pan napisze, że przyjechaliśmy na tę demonstrację aż z Ustrzyk Dolnych!” Piszę! Dziękujemy Ustrzyki!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +3 / -0

  Nie dorżniecie nas

  Nic tak nie cieszy jak kwik oddzieranych od żłobu... Kwiczą , czyli boli - czyli cios był celny.

 • miesiąc temu | ocena +3 / -9

  adam

  do Polak.Wypisujesz na sanockich portalach o targowicy.Czy ty wiesz przynajmniej co to jest ?Podejrzewam,że nie wiesz.Tak samo nie wiesz,że TVN to nie jest żadna niemiecka stacja.Powiem ci co to jest nowoczesna targowica.To kupczenie za pomocą stanowisk w spółkach skarbu państwa,za pomocą stanowisk w ministerstwach, w celu utrzymania władzy za wsze... Rozwiń

 • miesiąc temu | ocena +13 / -6

  jad

  Widac na zdjęciach kto brał udział ci którym się żyło extra za komuny UB SB i wnukowie

  • miesiąc temu | ocena +1 / -3

   Irka

   Ciekawe….mieszkam w Sanoku od 1960 roku i dalibóg nikogo takiego nie widzę a Twój nick mówi sam za siebie JAD🤣🤣🤣🤣

 • miesiąc temu | ocena +12 / -4

  Polak

  Targowica w akcji

 • miesiąc temu | ocena +11 / -4

  Obserwator

  Ciekawe ile z tych osób zapoznało się z ustawą i wie przeciw czemu protestuje? Czemu nikt nie protestuje przeciw głodowym pensjom jakie płacą zakłady pracy w Sanoku?

 • miesiąc temu | ocena +17 / -6

  PL

  Piękna będzie Polska cała, bez ******* i Rafała, bez Donalda wermachcika , TVN-u i Michnika , bez niemieckich POmatołów co zlizują z obcych stołów ...ten niemiecki tusk co na Polske pluje bo u niemca i putina wiele zyskuje !!