Reklama

Wójt gminy Bukowsko udostępnił Poczcie Polskiej dane wyborców

Opublikowano:
Autor:

Wójt gminy Bukowsko udostępnił Poczcie Polskiej dane wyborców  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 27 kwietnia wysłaliśmy zapytanie do wójtów i burmistrzów z terenu Podkarpacia: Sanoka, Leska, Ustrzyk Dolnych, Brzozowa, Komańczy, Cisnej, Zarszyna oraz Bukowska. Już po publikacji naszego artykułu otrzymaliśmy 11 maja odpowiedź od wójta gminy Bukowsko. Publikujemy ją poniżej wraz z zestawem pytań, jakie przesłaliśmy.

- Czy do podległego Panu urzędu wpłynął w nocy z 22 na 23 kwietnia br. mail – niepodpisany wniosek ze spółki o udostępnienie danych ze spisu wyborców sporządzanym w tut. Gminie? Ewentualnie inne pismo o podobnej treści pochodzące ze spółki?

W nocy z 22 na 23 kwietnia br. wpłynął do Urzędu Gminy Bukowsko, drogą elektroniczną wniosek Poczty Polskiej S.A.  o udostępnienie danych ze spisu wyborców. Wniosek wpłynął e-mailem, nie był podpisany z imienia i nazwiska przez osobę/osoby reprezentujące Pocztę Polską S.A. W piątek, 24 kwietnia 2020 r. wpłynął kolejny wniosek o udostępnienie danych ze spisu wyborców, tym razem podpisany podpisem elektronicznym przez uprawnionych do reprezentacji dwóch członków zarządu spółki. Do wniosku był dołączony załącznik – skan decyzji z dnia 16.04.2020 r. Prezesa Rady Ministrów (BPRM.4820.2.3.2020). Na chwilę obecną nie wystosowano pisma do Poczty Polskiej S.A. w odpowiedzi na przesłane wnioski. 

- Czy zamierza Pan udostępnić spółce Poczta Polska wskazane we wniosku dane? Jeżeli tak to na jakiej podstawie? Czy zlecił Pan sporządzenie stosownej opinii prawnej w tej sprawie? Uprzejmie proszę o przekazanie takiej opinii redakcji.

Tak, jako Wójt Gminy Bukowsko, udostępniłem Poczcie Polskiej S.A. dane ze spisu wyborców. Zanim podjąłem decyzję, w sprawie udostępnienia tych danych poprosiłem o opinię w tej sprawie radcę prawnego. Opinia w tej sprawie wydana była ustnie. Podstawa do udostępnienia wynika wprost z przepisów powszechnie obowiązujących tj. ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2(Dz. U. z 2020 r. poz. 695),  i wydanej na jej podstawie decyzji administracyjnej Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020 r. (BPRM.4820.2.3.2020). Przepis art. 99 powołanej wyżej ustawy wskazuje wprost na uprawnienia Poczty Polskiej S.A. jako operatorowi wyznaczonemu w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe, do żądania udostępnienia danych m.in. ze spisu wyborców.

- Ewentualnie w jakiej formie planuje Pan przekazać wnioskowane dane? W jaki sposób planuje je Pan zabezpieczyć przed dostępem do danych osób nieuprawnionych?

Dane ze spisu wyborców zostały wysłane w taki sposób, o jaki wnioskowała Poczta Polska S.A. w sposób ściśle przez nich określony.  Na Poczcie Polskiej S.A. ciąży ustawowy obowiązek zabezpieczenia tych danych przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich

- Czy dysponuje Pan zgodami wyborców na udostępnienie ich danych osobowych na rzecz spółki prawa handlowego tj. Poczty Polskiej S.A.?

Nie dysponuję zgodami wyborców na udostępnienie ich danych osobowych na rzecz Poczty Polskiej S.A.

- Czy gmina jest przygotowana do przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP zarządzonych na 10 maja 2020 roku? Czy już zostały skompletowane składy osobowe obwodowych komisji wyborczych zgodnie z kalendarzem wyborczym załączonym do stosownego postanowienia Marszałek Sejmu?

Gmina Bukowsko wszelkie kroki zmierzające do przygotowania wyborów wykona zgodnie z prawem. Składy osobowe obwodowych komisji wyborczych zostały skompletowane.

Na koniec uprzejmie proszę o ogólny komentarz dotyczący organizacji zbliżających się wyborów.

Wójt gminy Bukowsko nie przesłał żadnego komentarza.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE