Reklama

Wiosna (akordeonowa), wiosna, wiosna ach to Ty!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już od dzisiaj – 2 czerwca br. Sanokiem rządzić będą akordeony, przypominając wszystkim, że w polskim światku muzycznym miasto to od lat nazywane jest „zagłębiem akordeonowym”. Organizatorzy tegorocznej Międzynarodowej Wiosny Akordeonowej zadbali, aby sanoccy mistrzowie akordeonu nadawali ton temu wydarzeniu. Rozpoczną go od koncertu inauguracyjnego i zakończą podczas gali finałowej. Organizatorami MWA są: Państwowa Szkoła Muzyczna, Sanockie Towarzystwo Muzyczne oraz Społeczna Szkoła Muzyczna II stopnia w Sanoku.

Sanok pokochał akordeony wiele lat temu, akordeony pokochały Sanok. A wszystko zaczęło się w Państwowej Szkole Muzycznej, w której 39 lat temu pojawił się Andrzej Smolik, nauczyciel gry właśnie na tym instrumencie. Rozkochał w nim rzesze swoich uczniów, którzy bardzo szybko zaczęli odnosić sukcesy w konkursach regionalnych i ogólnopolskich. Przez 27 lat Państwową Szkołą Muzyczną w Sanoku, która przed kilkoma dniami obchodziła jubileusz swego 50-lecia, kierował Andrzej Smolik, wynosząc ją na wyżyny szkolnictwa artystycznego. Był to czas, kiedy mała, prowincjonalna szkółka stała się jedną z najlepszych szkół muzycznych w kraju. Jak nietrudno zgadnąć, oczkiem w głowie jej dyrektora, zawsze była klasa akordeonu, w której angażował się osobiście. Był pierwszym w Polsce nauczycielem średniej szkoły artystycznej, któremu przyznano tytuł profesora oświaty. To właśnie z jego inicjatywy powstały Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe, stając się z czasem największym i najbardziej prestiżowym festiwalem akordeonowym w Polsce. Odbyły się XXII edycje Spotkań, początkowo co roku, z czasem co dwa lata, na przemian z Międzynarodowymi Spotkaniami Gitarowymi. Na scenie MSA po najwyższe sukcesy sięgało wielu wychowanków sanockiej PSM, którzy później kończyli studia w renomowanych akademiach muzycznych w kraju i zagranicą. Wielu z nich święciło triumfy na wielkich światowych scenach. Na mocnym fundamencie Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych zbudowana została Międzynarodowa Wiosna Akordeonowa, wnosząc nowy, wiosenny powiew do tej imprezy. 

Jednym z mistrzów akordeonu, którego zobaczymy na scenie MWA „Sanok 2022” będzie pochodzący z Zagórza Bartosz Głowacki, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku I i II stopnia w klasie akordeonu Grzegorza Bednarczyka i Andrzeja Smolika. W 2016 r. ukończył on z wyróżnieniem Regency Award Królewską Akademię Muzyczną w Londynie w klasie prof. Owena Murraya. Jest laureatem ponad czterdziestu konkursów i festiwali w Polsce, W. Brytanii, USA, Niemczech, Włoszech, Austrii, Litwie i Słowacji. W Polsce głośno się o nim zrobiło w 2009 roku, kiedy zdobył tytuł Młodego Muzyka Roku i reprezentował Polskę w konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Wiedniu. Jako solista występował w wielu liczących się salach koncertowych m. in. Wigmore Hall, Royal Festival Hall, Royal Albert Hall, Salle Cortot w Paryżu, w Studio S1 Polskiego Radia w Warszawie. Współpracował z uznanymi w świecie muzykami, takimi jak: Nigel Kennedy, Trevor Pinnock, Tanita Tikaram, Gabriela Swolow. W grudniu 2020 roku Bartosz Głowacki wykonał premierę koncertu na akordeon i orkiestrę symfoniczną „The Players” Bretta Deana wraz z London Philharmonic Orchestra. W 2021 roku wydał płytę „Abrazo Abierto” z London Tango Orchestra, grając na bandoneonie. W styczniu 2022 r. z gitarzystą Andreyem Lebedevem wydał album zatytułowany „Postcard from the South”. 

Jutro, w czwartek, 2 czerwca br. Bartosz Głowacki będzie gwiazdą koncertu inauguracyjnego Międzynarodowej Wiosny Akordeonowej. Można powiedzieć, że wystąpi w roli „człowieka orkiestry”, gdyż zaprezentuje się nie tylko solo, ale także jako jeden z członków Tria Akordeonowego (grając z Tomaszem Mazurem oraz Rafałem Pałackim) oraz kwintetu pn. „Tango Nuevo”. Zagra w nim na bandoneonie, a obok niego wystąpią: Sergey Khvan – gitara, Ariadna Pacześniak – skrzypce, Tomasz Putrzyński – fortepian i Wojciech Pelczar – wiolonczela. Koncert inauguracyjny zakończy występ wschodzącej gwiazdy sanockiej akordeonistyki Dawida Siwieckiego.

Drugi dzień Międzynarodowej Wiosny Akordeonowej, czyli piątek, poświęcony zostanie dramatowi wojennemu, jaki przeżywają nasi sąsiedzi – Ukraińcy. Będzie to „Koncert Solidarności z Ukrainą”. Zainauguruje go występ „Verde Quintet” w składzie: Melisa Skubisz – skrzypce, Sandra Bulczyńska – altówka, Joanna Kiczorowska – wiolonczela, Filip Siwiecki – akordeon i Gabriel Czuchry – fortepian. Następnie na scenie Sali Koncertowej PSM w Sanoku pojawi się świetnie znany melomanom Michał Matuszewski. Pamiętają go zapewne doskonale jako finalistę programów: „Must be the music” oraz „Szansa na sukces”. Fascynuje go muzyka etniczna różnych kultur, szczególnie Łemków i Bojków. Kocha go publiczność, a koncertował już nie tylko w wielu miejscach w Polsce, ale także w USA, Bułgarii i Słowacji. Korzenie Michała to ziemia podkarpacka, gdyż wywodzi się z Myczkowa, a szlify muzyczne nadał mu nie kto inny jak Państwowa Szkoła Muzyczna w Sanoku. W koncercie wystąpi jeszcze rodzinny „Duet Gajda”. Tworzy go: Małgorzata Gajda, która śpiewa i gra na skrzypcach oraz Seweryn Gajda – grający na akordeonie. Prezentują muzykę w stylu folk i rozrywkową we własnych aranżacjach. Szeroka publiczność zna ich z programu „Mam talent”, w którym zrobili prawdziwą furorę. Nie dziwota, że koncertują nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami m. in. w USA, Francji, Słowacji, Ukrainie i na Węgrzech. Seweryn jest absolwentem PSM w Sanoku, ma na swoim koncie duże sukcesy w konkursach akordeonowych: Grand Prix Austrii (Wiedeń) i Włoch (Lanciano). 

W koncercie galowym, pożegnalnym (w sobotę) wystąpią dwa duety: „Filip&Kacper”, czyli: Filip Siwiecki i Kacper Kosztyła oraz drugi o nazwie „Face2Face”, który tworzą: Bartosz Kołsut i Paweł Janas. O ile pierwszy jest dobrze znany sanockiej publiczności, o tyle kilka zdań należy się temu drugiemu. Można o nim powiedzieć, że to klasa światowa. Na festiwalach i konkursach w wielu krajach świata zdobyli ponad 60 nagród, koncertowali w całej niemal Europie, a także w USA, Kanadzie i Chinach. Dzięki wyjątkowej charyźmie scenicznej, przełamują granice między różnymi gatunkami i stylami muzycznymi, tworząc muzykę tzw. crossoverową. Bartosz Kołsut jest posiadaczem tytułu „Młodego Muzyka Roku” oraz finalistą konkursu „Eurovision Young Musicans” w Kolonii w 2015 roku. Może się także pochwalić występami w legendarnej Carnegie Hall w Nowym Jorku. A w sobotę na scenie… Sali Koncertowej PSM w Sanoku! 

W imieniu organizatorów, a w szczególności w imieniu prof. ośw. Andrzeja Smolika, pragnę serdecznie Państwa zaprosić na prawdziwą ucztę muzyczną, jaką będą niewątpliwie koncerty w ramach Międzynarodowej Wiosny Akordeonowej „SANOK 2022”. Wszystkie rozpoczynać się będą o godz. 18, wstęp jest wolny. Nie możecie Państwo tego przegapić!

Portal Korsosanockie.pl jest oficjalnym patronem medialnym tego wydarzenia – Międzynarodowej Wiosny Akordeonowej „SANOK 2022”

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy