Reklama

Wiosenne powołania do podkarpackich terytorialsów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W sobotę 18 marca 2023 r. odbyło się drugie w tym roku powołanie ochotników do 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nowi ochotnicy właśnie rozpoczęli przygodę z wojskiem. Przeszkolenie wojskowe otworzy im drogę do służby w Wojsku Polskim.

W sobotni poranek 18 marca 2023 r. ponad 100 ochotników przekroczyło bramę koszar 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ochotnicy rozpoczęli pierwszy dzień szkolenia w systemie podstawowym trwającym 16 dni, 8-dniowym wyrównawczym, w trybie weekendowym obejmującym osiem 2-dniowych szkoleń oraz w ramach Aktywnej Rezerwy. Choć pochodzą z różnych części województwa podkarpackiego, to przez kolejne dni będą się szkolić w  profesjonalnym Centrum Szkolenia Klas Mundurowych w Nowej Sarzynie oraz w 32 batalionie lekkiej piechoty w Nisku.

Pierwszy dzień to głównie formalności, szkolenia, wizyta w magazynie mundurowym i test sprawności fizycznej. To także pierwsze kroki w mundurze i poznanie życia w koszarach. I mimo że momentami może być ciężko, to nowi ochotnicy mają przed sobą jeden cel  - dać z siebie wszystko. Zapewne każdy z nich wojskowy mundur założył z innych pobudek, jednak od dziś wszystkich łączy jedno hasło „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko”.

Wśród ochotników, którzy zasilą szeregi 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej znaleźli się m.in. studenci, nauczyciele, urzędnicy, ślusarz, magazynier, pracownicy z branży IT czy też pasjonaci historii. Każdy "w cywilu" robi coś innego, ale wszystkich łączy jedno - chęć służby Ojczyźnie i lokalnej społeczności.

- Decyzja by dołączyć do 3 Podkarpackiej Brygady OT była podyktowana głównie chęcią sprawdzenia siebie. Chcielibyśmy się tym samym przyczynić do obronności naszego kraju i włożyć w to swój wkład oraz posiadane kompetencje

- oznajmili bracia bliźniacy, Jakub i Albert Kamaj.

Przed ochotnikami intensywne szkolenie, podczas którego będą się uczyć wojskowego abecadła. Przyszli terytorialsi będą zaznajamiać się z bezpiecznym i efektywnym
posługiwaniem się karabinkiem MSBS Grot 5,56 mm, a także elementami taktyki. Nauczą się poruszać w terenie w sekcjach, współpracując z innymi kolegami, porozumiewając się ze sobą często za pomocą znaków taktycznych, a nie słów. Nauczą się podstawy pierwszej pomocy medycznej na polu walki, orientacji w terenie, topografii, strzelania a niektórzy dostrzegą, że w wojsku liczy się przede wszystkim praca w drużynie.

Cechą charakterystyczną systemu szkoleń w 3 Podkarpackiej Brygadzie OT jest dostosowanie procesu szkolenia do specyficznych uwarunkowań służby, która łączy
aktywność w życiu cywilnym ze służbą wojskową bez konieczności rezygnacji z dotychczasowych zajęć.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy