Reklama

Wilki podchodzą pod gospodarstwa domowe bo są nęcone przez ludzi

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Wilki podchodzą pod gospodarstwa domowe bo są nęcone przez ludzi - Zdjęcie główne

foto archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, Andrzej Szweda-Lewandowski wystosował pismo do urzędu gminy w Cisnej w związku z incydentami, które zdarzały się z udziałem Wilków na terenie gmin bieszczadzkich. Poniżej publikujemy pismo w oryginalnej formie.

W związku z incydentami, które zdarzają się z udziałem wilków na terenie gmin bieszczadzkich, chciałbym zwrócić uwagę na problem dostępu do pokarmu, który może przyciągać dzikie zwierzęta. Gminy i ich mieszkańcy powinni podejmować działania w celu zabezpieczenia pojemników na odpady przed dostępem zwierząt w obszarach, w których bytują wilki i niedźwiedzie.

Odpady spożywcze mogą się stać łatwe pokarmem dla dzikich zwierząt i zachęcać je do odwiedzania siedzib ludzkich. Atrakcyjne są zwłaszcza takie miejsca, w których odpady spożywcze składowane są regularnie sposób niezabezpieczone. Dotyczyć to może równie na przykład kontenerów przy gospodarstwach domowych na odpady zmieszane, z tym żywność, jakieś zwykłe śmietniki publiczne. 

Kwestia ta dotyczy również odpadów pozostawionych przez turystów, na przykład na szlakach. Obowiązki gminy w tym zakresie wynikają z ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dodatkowo pożądane jest, aby gminy monitorował y czy na ich terenie nie funkcjonują nęciska dla zwierząt drapieżnych  (związane z ich fotografowaniem), jak również, aby szybko i we właściwy sposób reagowały na tego typu sytuację.

Z informacji, które docierają do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, wynika, że proceder ten nie należy do rzadkich, A może powodować habituacje wilka, a tym samym częstsze penetrowanie przez ten gatunek okolic siedzib ludzkich. Warto, aby władze gminy nie tylko podejmowały odpowiednie działania, ale również edukowały mieszkańców ze wskazaniem na konsekwencje zaniechań w powyższym zakresie, co z pewnością przynajmniej w niektórych gminach przyczyni się do zapobiegania incydentu incydentów z udziałem wilka, a na pewno zmniejszy prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy