Reklama

Wietnamczycy na granicy

Opublikowano:
Autor:

Wietnamczycy na granicy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali w Bieszczadach dwunastu nielegalnych imigrantów z Wietnamu, którzy pieszo przekroczyli granice z Ukrainy do Polski. Dodatkowo, za udzielenie im pomocy, zatrzymano troje obywateli Słowacji. Dzisiaj Wietnamczycy zostali przekazani z powrotem na Ukrainę.

20 sierpnia nad ranem, funkcjonariusze SG z Wetliny pełniący służbę w bieszczadzkiej miejscowości  Kalnica (gmina Cisna, powiat leski)  zatrzymali do kontroli dwa pojazdy osobowe na słowackich numerach rejestracyjnych.

Okazało się, że w jednym, z nich ( Skoda Superb), w przestrzeni pasażersko-bagażowej stłoczone było dwanaście osób. Pojazd ten miał wymontowane tylne siedzenia, aby w ten sposób zwiększyć ładowność i kubaturę. Drugi z zatrzymanych pojazdów,  miał za zadanie pilotować Skodę, a jadące nią osoby miały informować o patrolach Straży Granicznej.

Kierowcami obu pojazdów byli obywatele Słowacji w wieku 33 i 43 lat. Również, pasażerka (49 l.) w pojeździe była narodowości słowackiej.

W trakcie prowadzonych czynności ustalono, że przewożone w samochodzie osoby to obywatele Wietnamu (6 kobiet i 6 mężczyzn) w wieku od 16 do 30 lat. Z Ukrainy do Polski przedostali się idąc pieszo przez Bieszczady. Następnie, wsiedli do oczekującej na nich nieopodal granicy Skody. Nie posiadali przy sobie dokumentów ani pieniędzy. Wyjaśnili, że za przerzut do Europy każdy z nich zapłacił po 15 tys. USD będąc jeszcze w kraju swojego pochodzenia.

Celem ich podróży miały być kraje Europy Zachodniej.

Dzisiaj, w ramach readmisji, imigranci zostali przekazani stronie ukraińskiej.

Natomiast, zatrzymani ob. Słowacji (kierowcy) dobrowolnie poddali się karze 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 3 lat. Dodatkowo, wobec wszystkich zatrzymanych zasadzono karę pieniężna w kwocie po 4 tys. zł.

Od początku tego roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG zatrzymali łącznie 133 nielegalnych imigrantów. 17 zdarzeń miało charakter przekroczeń grupowych (tj. 3 i więcej osób), w 9 przypadkach strażnicy graniczni zatrzymali również organizatorów przerzutu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE