Reklama

Wiesław Banach wkrótce otrzyma tytuł honorowego obywatela Sanoka

Opublikowano:
Autor:

Wiesław Banach wkrótce otrzyma tytuł honorowego obywatela Sanoka - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas XIX sesji Rady Miasta na wniosek burmistrza Miasta Sanoka Tomasza Matuszewskiego o nadanie Honorowego Obywatelstwa Sanoka Wiesławowi Banachowi, radni jednogłośnie przyjęli projekt uchwały.

Od kiedy zostałem burmistrzem, słyszę bardzo wiele dobrego o pracy dyrektora Wiesława Banacha i mam prawo sądzić, że sanoczanie nie tylko ze zrozumieniem, ale i z radością odniosą się do propozycji nadania Wiesławowi Banachowi Honorowego Obywatelstwa SanokaWiesław Banach jest ciepłym, dobrym i mądrym człowiekiem. Kiedy wchodzi się w zamkową przestrzeń, od razu ma się poczucie obecności dobrego gospodarza, który przywita, objaśni, wysłucha i – jeśli trzeba – nie odmówi współpracy czy pomocy – wskazał w uzasadnieniu burmistrz, Tomasz Matuszewski.

Wiesław Banach nie jest sanoczaninem z urodzenia, ale po ukończeniu studiów (koniec lat 70.) osiedlił się w Sanoku, gdzie założył rodzinę i podjął pracę.  W tym czasie jako pracownik, a od 1990 r. jako dyrektor Muzeum Historycznego zdołał stworzyć wokół siebie krąg współpracowników i jednocześnie przyjaciół – konserwatorów sztuki, historyków i historyków sztuki, archeologów, także artystów. Od tamtej pory Muzeum przeszło kapitalny remont, doczekało się rozbudowy, stale poszerza swoje walory artystyczne, wizualne, dokumentacyjne i znacząco rozwija działalność publikacyjno-naukową. Muzeum jest jedną z najczęściej odwiedzanych instytucji muzealnych na Podkarpaciu i jedną z bardziej znanych oraz cenionych w Polsce.

Działalność zawodowa dyrektora to także ciągłe pozyskiwanie środków na powiększanie stałej  ekspozycji. Wiesław Banach zorganizował wiele wystaw dzieł Zdzisława Beksińskiego promujących Sanok i Województwo Podkarpackie na terenie Polski. Beksiński jest dumą i marką Podkarpacia,  a Wiesław Banach w sposób znaczący przyczynił się do promocji Jego życia i twórczości. Muzeum zarządzane przez dyrektora prowadzi nieocenioną działalność z zakresu edukacji kulturalnej oraz wydawniczej. Wiesław Banach za swoją pracę otrzymał nagrody: odznakę Zasłużony Działacz Kultury”,  Nagrodę Miasta Sanoka w dziedzinie upowszechniania kultury, sztuki, nauki za rok 2003, Nagrodę Burmistrza Miasta Sanoka w dziedzinie społecznej aktywności na rzecz miasta za rok 2014. Działalność Wiesława Banacha znana jest w całej Polsce. Zaczyna być znana w Europie.

W związku z Jego  zasługami dla rozwoju Muzeum Historycznego, a co za tym idzie – dla rozwoju kultury, edukacji artystycznej oraz promocji miasta i regionu jest nie do przecenienia.  Oficjalna sesja, podczas której Wiesław Banach zostanie Honorowym Obywatelem Sanoka odbędzie się 3 grudnia br.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE