Reklama

Wielkimi krokami zbliża się I Marsz Równości w Sanoku. Poznajcie gości specjalnych!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pierwszy raz w historii Wolnego Królewskiego Miasta Sanoka ulicami przejdzie w barwnym korowodzie Marsz Równości. Organizatorzy przygotowali oprócz marszu tolerancji i miłości, moc atrakcji podczas after party, które odbędzie się w klubie Eliksir w Sanoku.

4 czerwca (najbliższa sobota) o godz. 14:00 z plantów na sanockich błoniach wyruszy korowód barw, tańca i wszelakiej tolerancji. Przejdzie ulicami miasta i zakończy swój pochód również na Błoniach. Organizatorami Marszu Równości w Sanoku są między innymi LGBT+ Activist SANOK, Kolektyw Obłęd i sanoczanki: Wioleta Fedorus i Wiktoria Barańska. Na wydarzeniu organizatorzy zamieścili postulaty osób LGBT+.

Przygotowania do marszu idą świetnie! Już nie możemy się doczekać soboty i wspólnego demonstrowania w gronie osób, którym na sercu leżą równe prawa. To będzie bardzo ważny weekend dla Sanoka i Podkarpacia, bądźcie z nami!

- zaprasza Wiktoria Barańska.

W wydarzeniu wezmą udział nie tylko mieszkańcy Sanoka, bowiem zapowiedzieli swój przyjazd i wsparcie marszu ludzie z Warszawy, Wrocławia, Krakowa czy Rzeszowa. 

Po marszu, dla wszystkich jego uczestników odbędzie się after party w sanockim klubie Eliksir o godz. 19:00. Na scenie wystąpią Drag King Heroes i Kakatharsis. 

Drag King Heroes zapraszają na show:

Transformers z Drag King Heroes oraz Maryjan Bear vel Obły oraz Krystina Candida z SharmTRIO plus pod łopoczącą Brokatową Wstęgą Mobiusa zawitają w Sanoku.

Brokatowi – jak głosi definicja – są nieorientowalni z brzegiem, ale orientowalni z hasłem sanockiego Marszu Równości ”Czyńmy miłość, nie wojnę.” W pomarszowym szoł zobaczycie, jak tę miłość wyśpiewują, wytańczą, jak ją skampują i squeerują:

*Transformers, król i królowa nieustającej przemiany. Czy uwiedzie nawet największego twardziela?

* Maryjan, mężczyzna patriarchalny, zatem przemijający, ale żywotny. Czy zaryzykuje i pokocha kogoś poza sobą?

*Krystina, sępica o kośćcu przeżartym przez teoretyczny i praktyczny feminizm. Czy okaże się, że w ogóle ma serce?

Szykujcie się na WSZYSTKO w Eliksir Coctail Bar.

Organizatorzy zapewniają, ze marsz będzie pokojowy i przepełniony wzajemnym szacunkiem i tolerancją - bo to jest głównym założeniem wszystkich Marszów Równości. 

Oto co piszą organizatorzy:

Demonstrujemy w obronie równych praw, sprzeciwiamy się wszelkim przejawom homofobii i transfobii.

Marsz przejdzie pod hasłem: ,,Czyńmy miłość, a nie wojnę." Jednym z głównych postulatów Marszu jest sprzeciw wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Po marszu zapraszamy także na afterparty!

Postulujemy i żądamy realizacji szeregu postulatów, które prezentujemy poniżej!

1. Ochrona przed dyskryminacją i wykluczeniem jest obowiązkiem państwa.

Żądamy aktywnej polityki antydyskryminacyjnej, dotyczącej wszystkich mniejszości społecznych.

2. Prawa osób transpłciowych prawami człowieka.

Żądamy wprowadzenia uregulowań prawnych, ułatwiających proces medyczny i prawny potwierdzenia płci osobom transpłciowym w dokumentach, bez zbędnych procesów sądowych.

3. Wzmocnienie ochrony prawnej przed mową i przestępstwami z nienawiści.

Chcemy regulacji prawnych w sprawie przestępstw motywowanych nienawiścią wobec osób LGBTQ. Postulujemy o rozszerzenie przepisów dotyczących mowy nienawiści o kwestie dotyczące tożsamości płciowej i orientacji seksualnej, oraz skuteczne egzekwowanie już istniejących regulacji.

4. Małżeństwo i związek partnerski prawem każdego obywatela.

Żądamy wprowadzenia pełnej równości małżeńskiej z prawem do adopcji z wszystkimi wynikającymi z tego prawami i obowiązkami oraz ustawy regulującej związki niebędące małżeństwami, w tym szczególnie przepisów zapewniających zabezpieczenie wzajemnych zobowiązań.

5. Otwarta przestrzeń publiczna bez barier.

Przestrzeń miejska ma być obszarem integracji lokalnych społeczności. Powinna być inkluzywna i otwarta. Apelujemy o tańszy dostęp do kultury, miastotwórcze działania w przestrzeni miejskiej, zapobieganie wykluczeniu komunikacyjnemu i likwidację barier architektonicznych dla zmarginalizowanych grup: rodziców i opiekunów z wózkami dziecięcymi, osób z niepełnosprawnościami i osób starszych.

6. Otwarta Rzeczpospolita przyjaznym domem dla uchodźców i obcokrajowców.

Chcemy usprawnienia, tj. skrócenia procedury wystawiania wiz do Polski szczególnie w placówkach dyplomatycznych na wschodzie Europy. Żądamy ograniczenia biurokracji stosowanej wobec obcokrajowców mieszkających w Polsce. Żądamy poprawienia warunków, w jakich przetrzymywani są azylanci na terenie Polski. Azyl to nie wyrok więzienia. Zgodnie z przesłaniem Konstytucji 3 Maja: Kto granice Rzeczpospolitej nawiedza – wolnym jest!

7. Rzetelna edukacja prawem człowieka.

Polki i Polacy potrzebują wprowadzenia do szkół i przedszkoli: nowoczesnej, rzetelnej i neutralnej światopoglądowo edukacji dotyczącej ludzkiej seksualności, dostosowanej do możliwości percepcyjnych i wieku; edukacji antydyskryminacyjnej, uczącej otwartości na różnorodność; etyki, kształtującej postawy szacunku i poszanowania godności wszystkich ludzi.

8. Szacunek i prawna ochrona zwierząt.

Żądamy nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, w tym przede wszystkim wprowadzenia zakazu chowu zwierząt na futro, występów zwierząt w cyrkach, polowań rekreacyjnych, oraz przedmiotowego i okrutnego traktowania zwierząt w chowie przemysłowym. Żądamy realnej ochrony przed cierpieniem wszystkich zwierząt jako świadomych istot czujących: zwierząt hodowlanych, dzikich, bezdomnych, i domowych.

9. Różni, ale równi wobec siebie.

Apelujemy do wewnątrz społeczeństwa LGBTQ o rozprawienie się z wewnętrzną homo-, bi-, transfobią oraz różnymi uprzedzeniami.

10. Dość pogardy – żądamy debaty.

Apelujemy do mediów o nielegitymizowanie skrajnie seksistowskich, homo-, bi-, i transfobicznych poglądów.

11. Równość płci podstawą demokratycznego państwa.

Żądamy polityki na rzecz równości płci, równego traktowania kobiet, mężczyzn i osób niebinarnych w każdej sferze życia. Domagamy się zatrudniania i wynagradzania w zależności od wykonywanej pracy i kompetencji, a nie płci. Żądamy języka pozbawionego seksizmu, wprowadzenia parytetu płci w gremiach kierowniczych, strukturach politycznych oraz w mediach. Żądamy zapewnienia obywatelom i obywatelkom pełni praw reprodukcyjnych w tym: prawa do informacji, edukacji seksualnej, bezpłatnej antykoncepcji (także antykoncepcji awaryjnej) oraz aborcji na żądanie do 12 tygodnia ciąży. Żądamy poszanowania praw pacjenta, ograniczenia stosowania tzw. klauzuli sumienia tak, by jej stosowanie nie odbierało kobietom ich praw, realizacji prawa do godnego porodu, a także polityki wspierającej rodzicielstwo. Chcemy zwiększenia pomocy państwa dla rodzin, w których żyją osoby z niepełnosprawnościami i przywrócenia funduszu alimentacyjnego.

12. Dbajmy o nasz wspólny dom, Ziemię.

Ziemia jest naszym jedynym domem. Pomimo tego, zużywamy jej zasoby tak, jakbyśmy mogli sobie pozwolić na jej zniszczenie. Apelujemy do rządów i korporacji o zaprzestanie niszczenia środowiska, odejście od technologii zatruwających planetę oraz wyzyskiwania słabszych.

13. Świeckie państwo

Chcemy wolności od indoktrynacji religijnej i od przemocy symbolicznej w instytucjach, służbach i mediach państwowych.

Żądamy prawa do wglądu w dane osobowe przetwarzane przez Kościół.

Potrzebujemy nieskrępowanej religijnie wolności słowa, czyli zniesienia art. 196 kk o tzw. uczuciach religijnych.

Także równouprawnienia wszystkich organizacji wyznaniowych i światopoglądowych.

Chcemy wolnej od religii edukacji opartej o wiedzę i uniwersalne zasady etyczne i humanitarnej medycyny opartej o wiedzę i uniwersalne zasady etyczne, do której dostępu nie ogranicza klauzula sumienia.

Wzmocnienia ochrony praw reprodukcyjnych i seksualnych.

Wdrożenia i przestrzegania Konwencji Stambulskiej.

Nieskrępowanej religijnie wolności zawierania związków partnerskich i małżeńskich przez osoby różnej i tej samej płci.

14. Unormowanie relacji finansowych między Państwem a Kościołem.

Chcemy likwidacji finansowych przywilejów Kościoła, w tym opodatkowanie jego dochodów.

Zakaz finansowania go z budżetu Państwa, w tym w szczególności ewangelizacji i katechezy.

Jawność przepływów finansowych między Państwem a Kościołem i obowiązek ewidencjonowania wszystkich przychodów.


PRZEPISY/WYTYCZNE DLA UCZESTNICZĄCYCH W PIERWSZYM MARSZU RÓWNOŚCI W SANOKU:

1. Nie naruszamy wolności pokojowego zgromadzania się.

2. Uczestnicy mają zakaz posiadania broni, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych lub innych niebezpiecznych materiałów, lub narzędzi, naruszających zasady organizowania zgromadzeń.

3. Nie naruszamy przepisów karnych.

4. Nie zagrażamy życiu i zdrowiu ludzi oraz mieniu.

5. W trakcie marszu nie spożywamy alkoholu ani żadnych innych używek.

6. Nie palimy w tłumie. Nie wszyscy chcą być biernymi palaczami, więc pomyśl o komforcie innych osób maszerujących.

7. Nie bierz ze sobą zwierząt. Podczas marszu często głośno gra muzyka, która może być dokuczliwa dla Twojego pupila. Oprócz osób manifestujących mogą zdarzyć się prowokatorzy i agresywne kontrmanifestacje, które mogą używać petard, kamieni, cegieł. Może to nie być odpowiednie miejsce dla zwierząt.

Możemy śpiewać, tańczyć, jeść dużo pomarańczy! Możemy się po prostu dobrze bawić. Możemy się uśmiechać do osób wokoło (ZALECANE!). Możemy porozmawiać z osobą znajomą lub nieznajomą. Możemy cykać foty. Możemy cieszyć się, że jesteśmy razem. Pomóc innym, jeśli tego potrzebują. Osoby biorące udział w marszach równości są życzliwe, uczciwe i pomocne. Niechaj tak zostanie!

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy