Reklama

Wielka Orkiestra stroi instrumenty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum WOŚP

Wielka Orkiestra stroi instrumenty - Zdjęcie główne

foto archiwum WOŚP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zaczęło się odliczanie dni, jakie pozostały do finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pozostało ich już tylko kilkanaście! W siedzibie sanockiego sztabu WOŚP, mieszczącym się w Gminie Sanok, ruch jak na jarmarku, adrenalina coraz wyższa, a każdy dzień wnosi coś nowego. Na allegro ruszyły licytacje, a aukcyjne skarby z dnia na dzień bogacą się o nowe dary.

- Pracy mamy dużo, ale też przeżycia, jakich doznajemy, są niesamowite, dodając nam sił i energii – mówi Sebastian Niżnik, szef sanockiego sztabu WOŚP. – Przychodzą do nas prywatne osoby, przynosząc swoje „rodzinne skarby”, którymi chcą wesprzeć Orkiestrę. Jedną z nich była starsza pani, przekazując w nasze ręce oryginalny samowar z 1979 roku, z nadrukiem CCCP i ceną 21 rubli. Inna kobieta przyjechała aż z Dobrej, przywożąc piękne gobeliny, dzieło własnych rąk. Jeszcze inna przybyła z bagażem, a w nim kilkanaście, a może nawet więcej, pięknych, kolorowych czapeczek z włóczki, które same zrobiła. Wydarzeniem innego dnia była wiadomość od młodej sanoczanki, która postanowiła przekazać Orkiestrze swoją… suknię ślubną, przepiękną, w stylu boho, która kosztowała ją 4 tysiące złotych. Kilka osób przyniosło nam ściągnięte ze ścian swoich mieszkań obrazy, mówiąc: - myśmy się na nie już napatrzyli, niech teraz służą ratowaniu ludzi! Mógłbym tak jeszcze długo – kończy w pewnym momencie szef sztabu.

Jak co roku, pierwsze skrzypce w sanockiej Orkiestrze grać będą artyści, głównie malarze i rzeźbiarze. Oni pierwsi zadeklarowali swoje dzieła, stąd też jako jedne z pierwszych trafiły na allegro, gdzie już są licytowane. Znajdziecie tam Państwo obrazy Jana Szczepana Szczepkowskiego i jego brata Szymona, Tomasza Misztala, Oksany Kulczyckiej, Renaty Gorączko. Wśród WOŚP-owych sanockich licytowanych skarbów jest także cudowny „Anioł” – obraz przestrzenny Moniki Krzywdzińskiej, jest urokliwa ikona Agnieszki Dusznik. Do głębi wzruszają prace uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej „Świetlik”.

W bloku „ART” króluje rysunek modyfikowany komputerowo Zdzisława Beksińskiego z 2002 roku, dar Muzeum Historycznego w Sanoku. – Idea WOŚP była dla Zdzisława Beksiński czymś bardzo cennym, stąd artysta każdego roku przeznaczał nań jedną ze swoich prac. Po jego śmierci tradycję tę kontynuuje Muzeum Historyczne, które zostało spadkobiercą prac Mistrza. Rozpoczął ją b. dyrektor Wiesław Banach, teraz czyni to dyr. Jarosław Serafin – mówi z dumą i satysfakcją szef sztabu S. Niżnik. Podpatrzyliśmy na allegro, iż aktualnie cena rysunku Zdzisława Beksińskiego wynosi 1800 złotych.

Z niezwykle oryginalnym darem na rzecz WOŚP wystąpiło sanockie Biuro Wystaw Artystycznych, ofiarując na aukcję spektakl Teatru BWA pt. „Małe Kina” w reżyserii i adaptacji Sławomira Woźniaka. Jest to sztuka opracowana na podstawie opowiadania współczesnego pisarza Michała Witkowskiego. Termin wystawienia spektaklu indywidualnie do ustalenia z artystami.

Panie, które chcą poczuć się gwiazdami, z pewnością zainteresuje ciekawa WOŚP-owa oferta salonu „Kobieca metamorfoza”, świadczącego kompleksowe usługi kosmetyczne i fryzjerskie, które potrafią zmienić każdą z nich nie do poznania. W tymże salonie znajdować się będzie stała skarbonka WOŚP, o czym korzystające z jego usług panie powinny wiedzieć. Inne stałe puszki funkcjonować będą w Szkole Podstawowej w Uhercach, w lokalu „Eliksir” (dawna Pani K) oraz w „Hipisówce” w Dołżycy.

Finał WOŚP w dwóch niezwykłych sceneriach

Po raz pierwszy w historii finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sanoku odbędzie się w dwóch miejscach. Jednym z nich będzie Muzeum Budownictwa Ludowego, drugim sanocki Zamek, a w nim Galeria Zdzisława Beksińskiego oraz dziedziniec zamkowy. Start nastąpi o godz. 10 w amfiteatrze w skansenie, a temu, co będzie się tam działo, sztabowcy nadali nazwę WIELKI JARMARK GORĄCYCH SERC, idealnie łączącej to wyjątkowe miejsce z ideą Wielkiej Orkiestry.

Czegóż tam nie będzie! Jak na jarmark przystało grać będą kapele ludowe, orkiestry dęte (OSP Besko), tańczyć mażoretki (OSP z Jaćmierza), popisy sprawności prezentować będą łucznicy, a sanockie „morsy” będą chciały udowadniać, że kąpiel w Sanie zimową porą też może sprawiać frajdę. Stali bywalcy sanockich finałów WOŚP z pewnością oklaskami powitają członków „Bieszczadzkiej Bandy”, którzy pojawią się w skansenie na swych wspaniałych maszynach (quadach), oferując chętnym terenowe przejażdżki. Inną atrakcją z pewnością będzie słynny już bieg rodzinny pn. „Policz się z cukrzycą”. Jego główny organizator Łukasz Łagożny przygotował ciekawe trasy, na które zaprasza całe rodziny, łącznie z tymi wielopokoleniowymi, jako że w biegu tym będą mogli wziąć udział uczestnicy w wieku od pięciu do dziewięćdziesięciu pięciu lat. Nad ich zdrowiem czuwać będą ekipy Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego, od lat grającego w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Przysmakami raczyć będą gości jarmarku panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wujskiego, a przymierzają się też do tego panie z kilku innych kół z terenu gminy Sanok. Nie mógłby się skansenowski jarmark zwać jarmarkiem, gdyby nie obecność „Bazarku Podkarpackiego” z Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Boguchwały, który rozstawi swe stoiska ze zdrową żywnością, cieszącą się wszędzie tam, gdzie się pojawi ogromnym powodzeniem.

O godzinie 15.30 nastąpi zamknięcie pierwszej części sanockiego finału WOŚP, a już o godz. 16 na dziedzińcu zamkowym tudzież w Galerii Beksińskiego, rozpocznie się druga jego odsłona. Bardzo ciekawie zapowiada się specjalnie przygotowana na ten wyjątkowy dzień przez Tomasza Szwana wystawa pamiątek po Tomku Beksińskim. Miłośnicy czterech kółek z pewnością z radością przyjmą zapowiedź wystawy samochodów wyścigowych, przygotowanej przez Andrzeja Buziewicza reprezentującego Automobil Małopolski. Ważną częścią programu będą licytacje wielu niezwykle ciekawych przedmiotów i atrakcji, w których nie zabraknie zawsze cenionych i rozchwytywanych gadżetów WOŚP. Co jeszcze będzie licytowane, niech pozostanie tajemnicą i zachętą, aby niedzielne orkiestrowe popołudnie i wieczór spędzić na sanockim zamku.

W tym miejscu sztabowcy WOŚP z całego serca dziękują dyrekcji Muzeum Historycznego za włączenie się do organizacji finału i udostępnienie zamkowych „salonów” dla Orkiestry. Będzie to debiut tej placówki w tej roli. Czynione są starania, aby wypadł on jak najlepiej. Zwieńczeniem finału będzie tradycyjne „Światełko do Nieba”. Odpali je „Teatr Ognia” z Sandomierza, który zaprosi uczestników na 20-minutowy pokaz ognia, ufundowany przez Gminę Sanok.

W tym momencie miłośnicy WOŚP zapytają ze zdumieniem: - A gdzie koncert rockowy? Wszak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od samego początku ściśle łączy się z rock and roll-em… I tu musimy wszystkich zmartwić. Otóż sanocki sztab WOŚP nie dysponuje budżetem, który udźwignąłby taki wydatek. Honorarium dla zespołu, wynajem aparatury nagłośnieniowej, opłacenie ochrony, to wszystko sporo kosztuje. Gdyby jednak znalazł się sponsor, który wziąłby na siebie pokrycie tych wydatków, wszystko jest jeszcze możliwe. Ale tu potrzebny byłby już pośpiech.

Zakończmy komunikatem, że w stanie pełnej gotowości są wolontariusze, którzy w niedzielę 29 stycznia w 100-osobowym składzie wyruszą z puszkami na ulice Sanoka i okolicznych miejscowości, aby umożliwić mieszkańcom Ziemi Sanockiej dołożenie skromnej cegiełki do wielkiego dzieła Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Bądźmy dla nich szczodrzy i życzliwi.

Zapraszamy też Państwa do śledzenia przebiegu licytacji na allegro i udziału w niej. Każde podbicie ceny to dodatkowy pieniądz na rzecz Orkiestry. A tych Państwa, których w niedzielę nie będzie w Sanoku i okolicy oraz tych, którzy nie będą mogli wyjść z domów, do dokonywania wpłat do sztabowej skarbony za pośrednictwem Internetu. Trzeba tylko wystukać: eskarbonka.wosp.pl/elq6jy

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy