Reklama

Wasza troska to najlepszy prezent dla dziadków

Opublikowano:
Autor:

Wasza troska to najlepszy prezent dla dziadków - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z okazji Dnia Babci i Dziadka, oprócz tradycyjnych prezentów podarujmy naszym seniorom wiedzę o tym, jak chronić się przed różnego rodzaju zagrożeniami. Często dobre serce i chęć niesienia pomocy wykorzystują przestępcy. Wielu seniorów nie daje się oszukać, jednak problem wciąż dotyczy znacznej ich części. Spotkania z naszymi dziadkami to dobra okazja, aby zatroszczyć się o ich bezpieczeństwo.

Dziś i jutro swoje święto obchodzą nasi dziadkowie. Oprócz pięknych życzeń i prezentów, podczas rodzinnych spotkań, warto wspomnieć im o zagrożeniach, na jakie najczęściej są narażeni. Informujmy, że przestępcy wykorzystają każdą okazję do tego, aby zdobyć ich zaufanie, a w konsekwencji oszczędności, jakimi dysponują. Czujność i wiedza o sposobach działania przestępców pozwolą osobom starszym uchronić się przed utratą pieniędzy.

 

Wielu seniorów nie daje się oszukać, niestety policjanci wciąż odbierają sygnały o przestępczej działalności oszustów wyłudzających od osób starszych pieniądze. Najczęściej stosowaną formą są znane metody na tzw. „wnuczka” i „policjanta”. Przestępcy podszywają się również pod personel służby zdrowia oraz pracowników socjalnych. Wykorzystują wysoki poziom zaufania wobec instytucji publicznych oraz ich przedstawicieli. Nawiązując kontakt ze swoimi potencjalnymi ofiarami, stosują swego rodzaju kamuflaż maskujący ich prawdziwe zamiary. Ma to na celu uśpienie czujności ofiary i zdobycie jej zaufania.  

 

Uczulajmy swoich dziadków, aby pod żadnym pozorem nie przekazywali pieniędzy osobom obcym. Nie ma znaczenia, za kogo się podają. Oszuści są przygotowani na niemal każdą ewentualność. Kiedy w słuchawce słyszą osobę, która podaje się za policjanta i prosi ich o pieniądze, to pod żadnym pozorem niech ich nie przekazują. Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniądze i nigdy nie dzwoni z takimi żądaniami ! W przypadku oszustw na tzw. „wnuczka” bardzo ważne jest, aby seniorzy nawiązali kontakt z tym członkiem rodziny, któremu rzekomo ta pomoc finansowa jest potrzebna.

 

Oszuści do realizacji swoich przestępczych planów, bezwzględnie wykorzystają życzliwość i empatię seniorów. Często starają się wywierać na potencjalnych ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji.

 

 Jak nie dać się oszukać ”fałszywemu” wnuczkowi czy policjantowi?

  • po odebraniu telefonu nie należy wpadać w panikę, spróbować opanować emocje i nie działać pod presją czasu,
  • zapiszmy dane telefonującej osoby (przynajmniej imię i nazwisko) i zapytajmy kim dzwoniący jest dla naszego krewnego,
  • po zakończeniu rozmowy najlepiej zadzwonić do kogoś bliskiego i koniecznie opowiedzieć o całym zdarzeniu,
  • w żadnym wypadku nie przekazujmy pieniędzy nieznajomemu ani nie róbmy przelewu na jego konto,
  • nigdy nie bierzmy kredytu pod wpływem nacisku osób trzecich.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy jak najszybciej, powiadomić Policję telefonując pod numer 997 lub 112.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy