Reklama

Warsztaty rękodzielnicze w bibliotece w Pisarowcach

Opublikowano:
Autor:

Warsztaty rękodzielnicze w bibliotece w Pisarowcach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W piątkowy wieczór 20 września w Bibliotece Gminnej w Pisarowcach odbyły się po raz kolejny warsztaty rękodzielnicze.

Tym razem pani Ewa Wanielista uczyła jak z bibuły krepiny wykonać piękne jesienne róże. Dawniej kwiaty z bibuły zdobiły wiejskie mieszkania, były znanym wytworem sztuki ludowej służącym nie tylko jako element dekoracji mieszkania, ale też jako dodatek do odświętnych strojów ludowych (wianków, wiązanek ślubnych). Podczas uroczystości wiejskich w kwiaty strojono także konie, sanie, wozy. W niektórych regionach zdobiono całe izby mieszkalne, głównie z okazji świąt kościelnych.

Panie zgodnie z tradycją miały okazję do wieczornego  spotkania w bibliotece, by z pomocą kwiatów z bibuły wypełnić swe domy kolorami lata. W obecnych czasach bibułkarstwo, znów zaczyna wracać do łask, a przecież bibuła znalazła swoje zastosowanie przy wyrobie ozdób już       w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Z czasem wykształciły się różne techniki bibułkarskie min. wycinanie, skręcanie, zwijanie, rolowanie, cukierkowanie. Powszechnie do tradycji ludowej zapisała się również kolorowa krepina, a sposobów formułowania kwiatów jest bardzo dużo. Pani Ewa pokazała jak rolować, bo każdy region wyróżnia się specyfiką własnego tworzenia. Kwiaty z bibuły i krepiny są pięknym i barwnym elementem dekoracyjnym.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE