Reklama

Wandalowie w Pakoszówce

Opublikowano:
Autor:

Wandalowie w Pakoszówce - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Pakoszówce archeolodzy natrafili na wyjątkowe miejsce - cmentarzysko Wandalów z przełomu II i III w. n.e. W trakcie trzech sezonów wykopaliskowych natknęli się na bogato wyposażone pochówki, w większości mężczyzn. Odnaleziono w nich broń, przedmioty codziennego użytku i biżuterię.

Nekropolia liczy kilkanaście grobów. Służyła niewielkiej grupie ludzi, prawdopodobnie zamieszkałych w okolicy dzisiejszego Srogowa Górnego bądź Pakoszówki. Możliwe, że jest to cmentarzysko jakiegoś rodu. Jego odnalezienie zawdzięczamy Tomaszowi Podolakowi, miłośnikowi historii pochodzącemu ze Srogowa Górnego. Od lat współpracuje on z sanockimi muzealnikami i w 2015 r. natrafił na pierwszy z grobów. Okazało się, że jest to znalezisko wyjątkowe nie tylko w naszych okolicach, ale w ogóle w Karpatach.

- Przez ostatnie lata trzymaliśmy to sensacyjne odkrycie w tajemnicy - mówi Piotr Kotowicz, archeolog z Muzeum Historycznego w Sanoku. - Baliśmy się poszukiwaczy skarbów, którzy chcieliby znaleźć coś dla siebie, a przy okazji mogliby nieodwracalnie zniszczyć te pochówki. Pozbawiłoby to nas informacji o tym, w jaki sposób tych ludzi składano do grobów. Jest to dopiero drugie takie cmentarzysko Wandalów na obszarze Podkarpacia, po nekropolii w Prusieku, dlatego każdy taki grób jest dla nas niezwykle cenny.

Groby bogate i ubogie
Pochówki odkryte na cmentarzysku to w większości groby ciałopalne bezpopielnicowe, które charakteryzują się bogatym wyposażeniem. Ciała zmarłych palono na stosach. Po spaleniu zbierano ich szczątki i wkładano do pojemników organicznych, np. woreczków czy skrzynek, wraz z wyposażeniem. Te pojemniki rozłożyły się i  nie zachowały się do naszych czasów. W jednym z takich grobów zostało złożonych w drewnianej skrzynce dwóch zmarłych. Wraz z nimi umieszczono 2 miecze, 4 groty włóczni, elementy tarcz, ostrogi, prawdopodobnie pucharki szklane i wiele innych przedmiotów.

W porównaniu z tym groby popielnicowe są bardzo ubogie. Na cmentarzysku odkryto tylko 2 takie pochówki. Charakteryzują się tym, że poza popielnicą i szczątkami zmarłego wewnątrz niej nie ma żadnych innych przedmiotów. Jeden z odkrytych grobów popielnicowych znajdował się dość głęboko w ziemi. W środku była jeszcze przystawka, czyli drugie małe naczynko. Niewykluczone, że pochowano w ten sposób jakąś kobietę, ponieważ w grobie znaleziono jeszcze tylko żelazną igłę.

Więcej w 33 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE