Reklama

Walentynkowy koncert "Wieczór Marzeń" w Szkole Podstawowej nr 4 w Sanoku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Walentynkowy koncert "Wieczór Marzeń" w Szkole Podstawowej nr 4 w Sanoku - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeszcze nie tak dawno zgasły światła na scenie po pięknym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Naszej Szkole, a "Artystyczna Estrada Szkoły podstawowej nr 4 w Sanoku" im. Księdza Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego zaprasza na kolejny Koncert. Tym razem walentynkowy.

Walentynki (ang. Valentine’s Day) – coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele Katolickim obchodzone jest również tego dnia.

Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

Kim był święty Walenty?

Dzisiaj bardzo trudno odtworzyć historię jego życia. Pochodził z pierwszych wieków chrześcijaństwa, z czasów wielkich prześladowań. Spisywanie życiorysów było wówczas zabronione, przekazywano je zatem ustnie. Można domyślić się więc, że wiele faktów z życia św. Walentego zostało zapomnianych, część wielokrotnie zmieniła swoją wersję, a inne zostały po prostu wymyślone dla dodania biografii większego kolorytu. Jedno jest pewne – św. Walenty to postać autentyczna. Żył w Terni, dzisiejszej włoskiej Umbrii. Niektóre źródła podają, że z wykształcenia był lekarzem, ale porzucił swój zawód i został rzymskim kapłanem.

Za panowania cesarza Klaudiusza Gockiego Rzym był uwikłany w krwawe i niepopularne wojny do tego stopnia, że mężczyźni nie chcieli wstępować do wojska. Cesarz uznał, że powodem takiego postępowania była ich niechęć do opuszczania swoich narzeczonych i żon. Dlatego odwołał wszystkie planowane zaręczyny i śluby. Kapłan Walenty pomagał parom, które pobierały się potajemnie. W końcu został zatrzymany przez prefekta Rzymu i poddany procesowi polegającemu na wymuszeniu siłą zaparcia się Chrystusa.

Świętego Walentego bito kijami, a kiedy nie przyniosło to rezultatów kazano go ściąć. W innych podaniach można natomiast przeczytać, że św. Walenty uzdrowił z epilepsji małego chłopca, co przyczyniło się do nawrócenia i ochrzczenia całej jego rodziny, ale na Walentego ściągnęło to wyrok śmierci. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 roku.

Dlaczego został patronem zakochanych?

Zanim to nastąpiło, w więzieniu Walenty zaprzyjaźnił się z córką strażnika, która go odwiedzała i podnosiła na duchu. Aby się odwdzięczyć, zostawił jej na pożegnanie liść w formie serca, na którym napisał: „Od twojego Walentego”. Nad grobem męczennika przy Via Flaminia zbudowano bazylikę, jednak papież Paschalis I (817-24) przeniósł szczątki męczennika do kościoła św. Praksedy.

Z czasem postać kapłana Walentego zmieszała się z innym świętym męczennikiem noszącym to samo imię. Niektórzy badacze twierdzą nawet, że tak naprawdę chodzi o tę samą osobę. W 197 r. został on biskupem miasta Terni w Umbrii. Znany był z tego, że jako pierwszy pobłogosławił związek małżeński między poganinem i chrześcijanką. Wysyłał też do swych wiernych listy o miłości do Chrystusa. Zginął w Rzymie w 273 r., gdyż nie chciał zaprzestać nawracania pogan. Dziś to właśnie on jest bardziej znany i to do jego grobu w katedrze w Terni ściągają pielgrzymi. Na srebrnym relikwiarzu kryjącym jego szczątki znajduje się napis: „Święty Walenty, patron miłości”.

Rzecz o koncercie

Po pierwsze należy wybrać sobie piosenkę dostępną w wersji karaoke. Następnie zgłaszamy się na konsultacje do nauczyciela muzyki Marka Dzioka, do biblioteki szkolnej. 

Na koncert można zaprosić członków rodziny i przyjaciół a wybraną piosenkę zadedykować komu się tylko chce. 


Zaproś na koncert osobę, lub osoby Ci bliskie dla których chcesz zadedykować piosenkę. /możesz to zrobić anonimowo, pewnie i tak się domyślą.../
Adresatami występu mogą być: Mama, Tato, Babcia, Dziadzio, Wujek, Ciocia, Siostra, Koleżanka, Kolega, Brat, Kuzynka, Kuzyn, Pracownicy szkoły, Twoja Nauczycielka, Nauczyciel, Dyrekcja Szkoły. Jednym słowem wszyscy i oczywiście Twoja sympatia.... :) Wszak to święto zakochanych i kochających

- zachęca Marek Dziok, organizator koncertu.

Organizator zaprasza również do wzięcia udziału, te osoby, które nie chcą zaśpiewać, a mogą publiczności coś zagrać.  

 

Termin Koncertu - LUTY 2023.  (w trakcie ustalania).

Zapraszamy serdecznie do wspólnej zabawy.

 

Miejsce: Scena Estradowa w auli szkolnej SP 4 w Sanoku.

Oprawa artystyczna: Jakub Jakubowicz - akustyk.

Daniel Szczupak - światło, scena.

Grzegorz Buczek , Krystyna Stec - Lenart  konferansjerzy.

obsługa medialna: Tomasz Pietranowicz,  Korso Sanockie

Edward Mąka - Muzyk, Dyrektor Zagórskiego Domu Kultury.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy