"W szachach jak w życiu"

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Uczą myślenia, podejmowania decyzji i integrują - przy szachownicach spotkali się zawodnicy Komunalnych Sanok i mieszkańcy Domu Inwalidy Bezdomnego w Sanoku.

Turniej szachowy zorganizowano w ramach pikniku integracyjnego przygotowanego przez  Towarzystwo im. Brata Alberta w Sanoku.

- Co roku włączamy się w organizację turnieju - mówi Marek Kielar z klubu Komunalni Sanok. - Przywozimy swój sprzęt, wystawiamy zawodników i sędziujemy turniej.

W tym roku w turnieju wystartowało dziewięciu zawodników. Wśród nich byli szachiści klubu Komunalni Sanok i mieszkańcy Domu Inwalidy Bezdomnego w Sanoku. Grali systemem kołowym, każdy z każdym.

- Szachy integrują pokolenia - kontynuuje Marek Kielar. - Przy stole siadają kilkuletnie dzieci i zawodnicy, którzy mają ponad osiemdziesiąt lat. Niezależnie od wieku szachy rozwijają intelekt, uczą spostrzegawczości i rozszerzają horyzonty myślowe. Poza tym, w szachach jak w życiu - trzeba sobie coś założyć, zrobić plan i dążyć do osiągnięcia celu. Podobnie jest na szachownicy. Każdy ruch musi być przemyślany, bo może ustawić całą grę.

Najmłodszym zawodnikiem turnieju był 12-letni Krzysztof Sochacki. W szachy gra od piątego roku życia.

- Tata mnie nauczył - mówi chłopiec. - Gram raczej rekreacyjnie. Lubię gry strategiczne, bo uczą myślenia. Dzięki szachom lepiej radzę sobie w szkole.

 Jednym z zawodników, z którym chłopiec rozegrał partię, był Franciszek Frączek, mieszkaniec Domu Inwalidy Bezdomnego w Sanoku. Gry w szachy uczył się w domu dziecka.

- Miałem chyba dziewięć lat, wychowawca zainteresował mnie tą grą - opowiada. - Zawsze po obiedzie, kiedy mieliśmy czas dla siebie, grałem w kolegami.

Do szachów wrócił po 40-letniej przerwie.

- Lubię grać. Szachy rozwijają intelekt i pamięć, uczą podejmowania decyzji i konkretnego myślenia - mówi Franciszek. - Wprawdzie wyszedłem trochę z wprawy, ale gra nadal daje mi sporo radości. I zdecydowanie polecam grę w szachy innym.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE