Reklama

W świecie stałych eksplozji

Opublikowano:
Autor:

W świecie stałych eksplozji - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pod takim mottem, zaproponowanym przez prof. Barbarę Tokarską-Guzik z Uniwersytetu Śląskiego, odbyła się 21 grudnia konferencja pt. „Wpływ inwazyjnych gatunków roślin na bioróżnorodność w powiecie sanockim” zorganizowana przez starostwo powiatowe. Gospodarzem spotkania był Instytut Gospodarki Rolnej i Leśnej z PWSZ.

Konferencja była podsumowaniem projektu pn. „Program ochrony rodzimej flory powiatu sanockiego przed gatunkami inwazyjnymi oraz ograniczenia ich rozprzestrzeniania się i wnikania w obręb Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie”.

Pierwszym prelegentem obrad był Wojciech Skiba, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Sanoku. Przedstawił on rezultaty projektu realizowanego przez powiat w ramach wsparcia udzielonego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014; Ochrona Różnorodności Biologicznej i Ekosystemów. Całkowity koszt kwalifikowany projektu wynosi 1 219 201 zł, wartość dofinansowania to kwota 1 036 321 zł, wkład własny 184 000 zł. Okres realizacji od kwietnia 2014 r. Do kwietnia 2017 r. Z powiatem sanockim współpracowały gminy: Besko, Bukowsko, Komańcza, Sanok, Tyrawa Wołoska, Zagórz, Zarszyn oraz Nadleśnictwo Komańcza i Stowarzyszenie Naukowo- Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa z Rzeszowa.

Liczba miejscowości biorących udział w badaniach rosła od 29 w roku 2014 do 46 w 2016 r. Stanowisk badawczych przybyło  – od 100 (2014 r.) do 123 (2016), zaś powierzchnia, na której prowadzi się zwalczanie gatunków inwazyjnych, zwiększyła się z 35,46 ha do 46,36 ha. Zakres działania w projekcie obejmował m.in. zwalczanie barszczu Sosnowskiego, inwentaryzację roślin chronionych, rzadkich i zagrożonych oraz inwazyjnych. Monitoring głównie skupiał się na następujących gatunkach; barszczu Sosnowskiego, nawłoci kanadyjskiej, nawłoci olbrzymiej, niecierpku gruczołowatym, przetaczniku nitkowatym, rdestowcu ostrokończystym, rdestowcu sachalińskim, rudbece nagiej, rukiewniku wschodnim, szczawiu osuszonym.

Więcej w 52 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE