Reklama

W Sanoku powstanie Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności SOWA

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Stworzenie „Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA” to inicjatywa Ministra Edukacji i Nauki. Wpisuje się w programy realizowane przez Ministra w ramach Społecznej Odpowiedzialności Nauki, mające na celu popularyzację i upowszechnianie nauki oraz badań naukowych.

Minister przyznał Centrum Nauki Kopernik dotację celową na uruchomienie lokalnych stref aktywności w latach 2021–2023. Centrum Nauki Kopernik od początku istnienia promuje ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu i odkrywaniu – eksperymentowaniu. Metoda ta umożliwia poszerzenie wiedzy, a także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości. W naszej instytucji stwarzamy warunki do tak rozumianego uczenia się, m.in. poprzez:

  • odkrywanie zjawisk i praw rządzących światem w toku interakcji z eksponatami (Wystawy),
  • rozwiązywanie zadań konstrukcyjnych i logicznych (Majsternia),
  • uczestnictwo w różnych warsztatach i zajęciach opartych na wypracowanych przez nas i sprawdzonych rozwiązaniach edukacyjnych.

Inicjatywa SOWA zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych minicentrów nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Powstaną one w całym kraju w już istniejących instytucjach kultury oraz instytucjach naukowo-oświatowych (np. domy kultury, biblioteki, mediateki, galerie sztuki, muzea), w których działalność statutową lub programową wpisane jest popularyzowanie idei nauki, techniki, edukacji, sztuki i kultury. 

Dwie pierwsze, "pilotażowe" Strefy ulokują się w Raciborzu i Piotrkowie Trybunalskim (otwarcie na jesieni 2021 r.). 30 kolejnych powstanie w latach 2022–2023. Konkretne lokalizacje zostaną wyłonione w naborze, który ogłosiliśmy 14 kwietnia 2021. Termin składania wniosków upłynął 24 czerwca 2021. Wyniki naboru zostały opublikowane wczoraj - 20 września 2021 i tym samym dowiedzieliśmy się, że sanocki projekt został pozytywnie oceniony przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. 

 W wyniku realizacji inicjatywy SOWA w Sanoku powstanie przestrzeń do samodzielnego eksperymentowania z pomocą interaktywnych eksponatów oraz przestrzeń warsztatowa, służąca swobodnemu podejmowaniu wyzwań konstruktorskich. Na potrzeby Strefy, zostaną dostosowane lokale na parterze w budynku byłego Gimnazjum nr 3 w Sanoku. Będą zajmować łączną powierzchnię 653,70 m2, w tym sale ekspozycyjne oraz pozostałe pomieszczenia takie jak sanitariaty, szatnia, pomieszczenie socjalne itp. Będą one dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Realizacja tego projektu nastąpi w I kwartale 2022 r. Następnie Centrum Nauki Kopernik nieodpłatnie użyczy nam eksponatów interaktywnych oraz wyposażenie przestrzeni warsztatowej służącej swobodnemu eksperymentowaniu i podejmowaniu wyzwań konstruktorskich. Wystawa dotyczyć będzie różnych dziedzin nauki, dzięki czemu zwiedzający będą mogli poznawać rozmaite aspekty świata przyrody takie jak: ruch, światło, ludzki organizm. By w pełni zrealizować ten projekt, miasto podjęło współpracę z Uczelnią Państwową w Sanoku. Wczoraj zastępca burmistrza ds. rozwoju Artur Kondrat w Piotrkowie Trybunalskim odebrał decyzję o realizacji tego projektu w naszym mieście. UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy