Reklama

W Sanoku powstanie "Mieszkanie chronione"

Opublikowano:
Autor:

W Sanoku powstanie "Mieszkanie chronione" - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na terenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej trwają przygotowania do stworzenia "mieszkania chronionego". Mieszkanie chronione jest formą pomocy społecznej przygotowującą pod opieką specjalistów osoby tam przebywające do prowadzenia samodzielnego życia lub wspomagającą te osoby w codziennym funkcjonowaniu.

Burmistrz Sanoka 16 sierpnia podpisał umowę na realizację długo wyczekiwanej inwestycji.  Wkrótce ruszą prace adaptacyjne pomieszczeń w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sanoku na potrzeby mieszkania chronionego oraz ich wyposażanie. 


Prace budowlano-montażowe wyniosą 181506,68 zł, natomiast koszt wyposażenia wyniesie 44956,50 zł. Realizacja zadania będzie wymagała gruntownej przebudowy pomieszczeń, począwszy od rozbiórki ścian i podłóg, przez wymianę instalacji elektrycznej, murowanie, tynkowanie, montaż stolarki wewnętrznej i zewnętrznej aż do prac wykończeniowych.  Wykonany zostanie podjazd dla niepełnosprawnych oraz instalacja wodno-kanalizacyjna  aneksu kuchennego.  Łazienka będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.  Zadanie powinno zostać zakończone na początku grudnia br.Jaki jest cel mieszkania chronionego

Mieszkanie chronione może być prowadzone przez każdą jednostkę organizacyjną pomocy społecznej lub organizację pożytku publicznego i w zależności od celu udzielania wsparcia prowadzone jest jako mieszkanie chronione treningowe, lub mieszkanie chronione wspierane.

W mieszkaniu chronionym treningowym zapewnia się usługi bytowe oraz naukę, rozwijanie lub utrwalanie samodzielności, sprawności w zakresie samoobsługi, pełnienia ról społecznych w integracji ze społecznością lokalną, w celu umożliwienia prowadzenia samodzielnego życia.

 

Dla kogo mieszkanie chronione

 

W mieszkaniu chronionym wspieranym zapewnia się usługi bytowe oraz pomoc w wykonywaniu czynności niezbędnych w życiu codziennym i realizacji kontaktów społecznych, w celu utrzymania lub rozwijania samodzielności osoby na poziomie jej psychofizycznych możliwości.
Osobie, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebuje wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki, w szczególności osobie z zaburzeniami psychicznymi, osobie opuszczającej pieczę zastępczą w rozumieniu przepisów o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, zakład dla nieletnich, a także cudzoziemcowi, który uzyskał w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, może być przyznany pobyt w mieszkaniu chronionym.

Jak długo można tam mieszkać

Decyzję o skierowaniu do korzystania ze wsparcia w mieszkaniu chronionym wydaje się na czas określony. W stosunku do osób, które posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także w szczególnie uzasadnionych przypadkach w stosunku do innych osób, może być wydana decyzja o skierowaniu do korzystania ze wsparcia w mieszkaniu chronionym wspieranym na czas nieokreślony.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy