Reklama

W Sanoku odbyło się spotkanie w sprawie pomocy uchodźcom z Ukrainy [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Spotkanie wójtów i burmistrzów, które odbyło się 11 marca w Sali Herbowej Urzędu Miasta w Sanoku, miało na celu podsumowanie dotychczasowych działań dotyczących pomocy uchodźcom z Ukrainy. Oprócz samorządowców w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele policji, straży pożarnej, straży granicznej, służb medycznych oraz dyrektorzy jednostek powiatowych.

Spotkanie rozpoczęło się od podpisania przez samorządowców wspólnego stanowiska dotyczącego konieczności budowy łącznika od obwodnicy Miejsca Piastowego z obwodnicą Sanoka.

 

Następnie starosta Stanisław Chęć przedstawił sprawozdanie z realizacji zadań, zaznaczając, że do tej pory pomoc uchodźcom skupiała się przede wszystkim na zbiórkach darów i przygotowywaniu posiłków, które następnie trafiały do potrzebujących na granicy i na Ukrainie. Obecnie, ze względu na rosnącą liczbę osób przebywających w naszym powiecie, należy skoncentrować się na wspomaganiu tutejszych rodzin.

 

Starosta zaapelował o systematyczną i rozłożoną w czasie pomoc. Zwrócił uwagę, że magazyny z darami  pustoszeją, a siły i możliwości mieszkańców też są już na wyczerpaniu. Obecni na sali rozmówcy zgodnie przyznali, że niezbędna jest pomoc państwa, aby podołać wszystkim zadaniom. Jako przykład  Piotr Kobiałka, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Sanoku podał, że tylko w ubiegłą środę Caritas Archidiecezji Przemyskiej wydał uchodźcom 30 tys. obiadów, a burmistrz Tomasz Matuszewski przypomniał, że w czwartek do Przemyśla zawieziono aż 20 tys. kanapek.

 

Uczestnicy spotkania rozmawiali też o oszustach, których niestety nie brakuje. Stąd też apel o weryfikowanie osób odbierających dary i proponujących uchodźcom mieszkania. Wszystkie próby oszustwa należy koniecznie zgłaszać na policję.

 

Starosta Stanisław Chęć poruszył również kwestię zapisywania ukraińskich dzieci do przedszkoli, szkół i oddziałów przygotowawczych, organizacji bezpłatnych zajęć w Młodzieżowym Domu Kultury w Sanoku. Wspomniał też, że w sanockim szpitalu pracę podejmie kilku lekarzy z Ukrainy.

 

Sporo uwagi samorządowcy poświęcili stworzeniu punktu noclegowego w powiecie, w którym uchodźcy mogliby się przespać i odpocząć. Póki co, takie miejsce znajduje się w Bukowsku. Może ono pomieścić 40 osób. Istnieje jednak potrzeba na organizację kolejnego pomieszczenia, w którym zapewnione są odpowiednie warunki sanitarne.

 

Obecny w Sali Herbowej Ivan Tsehenko, prezes Zarządu Międzynarodowego Centrum Integracji Europejskiej Ukrainy podziękował samorządowcom i mieszkańcom powiatu sanockiego za okazywaną pomoc i wsparcie.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy