Reklama

W Sanoku jak wiosna, to oczywiście akordeonowa!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Marian Struś

W Sanoku jak wiosna, to oczywiście akordeonowa! - Zdjęcie główne

Wiosna akordeonowa 2022 | foto Marian Struś

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wiosna może być piękna, deszczowa, kapryśna, lecz w Sanoku od 35 lat rok w rok zawsze jest ona…akordeonowa. Przez wiele lat rozkwitała Międzynarodowymi Spotkaniami Akordeonowymi, z czasem zmieniając nawę na Międzynarodową Wiosnę Akordeonową. I właśnie czas na nią nastał, o czym z radością i satysfakcją donoszą organizatorzy: Sanockie Towarzystwo Muzyczne wraz z Państwową Szkołą Muzyczną I i II st. im. Wandy Kossakowej. Jej tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 17-19 maja w Sali Koncertowej PSM w Sanoku.

Festiwal pn. Międzynarodowa Wiosna Muzyczna „SANOK 2023” jest adresowany do uczniów i studentów uczelni artystycznych, a także dla miłośników dobrej muzyki, zwłaszcza akordeonowej, z całego regionu. Jest przykładem cennej i ciekawej inicjatywy, gdzie młodzi artyści mają bezpośredni kontakt z najwyższej klasy muzykami i pedagogami z Polski i zagranicy, biorą udział w lekcjach mistrzowskich, warsztatach i seminariach metodycznych. Widzowie z kolei mają okazję uczestniczenia w koncertach z udziałem młodych, doskonale zapowiadających się artystów oraz uznanych na świecie muzyków. Tegoroczny festiwal odbywa się w dwóch nurtach: instrumentalistyka akordeonowa oraz kameralistyka. Projekt służy wdrażaniu innowacyjnych idei i efektywnych metod doskonalenia umiejętności gry solowej, jak i zespołowej.

- Celem festiwalu jest popularyzacja wartościowej muzyki i promocja młodych adeptów wśród szerokiej publiczności, a także promocja Sanoka w kraju i na świecie. Przygotowując program, zaprosiliśmy autentyczne gwiazdy akordeonistyki, które niewątpliwie nadadzą blasku festiwalowi. Mam również nadzieję, że znaczący udział sanockiej reprezentacji spotka się z dużym zadowoleniem publiczności

– powiedział prof. ośw. Andrzej Smolik, dyrektor Międzynarodowej Wiosny Akordeonowej „Sanok 2023”.

A zatem przejdźmy do programu:

17 maja, godz. 18 – Koncert Inauguracyjny

Wystąpią w nim: Dawid Siwiecki, Kacper Kosztyła i Filip Siwiecki oraz Wileńska Orkiestra Akordeonowa „Consona” pod dyrekcją prof. Ricardasa Sviackeviciusa.

„Consona” to zespół od wielu lat odnoszący wspaniałe sukcesy, koncertujący na całym świecie, ostatnio w Niemczech i we Francji. Prof. Ricardas Sviackevicius to wybitny dyrygent, pedagog i akordeonista, twórca akordeonistyki litewskiej, wielokrotnie odznaczany za popularyzację muzyki polskiej na Litwie. Profesor będzie obchodził w Sanoku 50-lecie działalności artystycznej i 70-lecie urodzin.

Dawid Siwiecki, Kacper Kosztyła i Filip Siwiecki to wybitni uczniowie PSM I i II st. w Sanoku, laureaci ponad 300 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów. Dawid został zwycięzcą Virtuoso V4+ w Budapeszcie, gdzie okazał się najlepszym muzykiem z Polski, za co otrzymał nagrodę 15 tys. Euro z rąk samego Placido Domingo. Wystąpią w części koncertu zatytułowanej: „Promocja Młodych Talentów”.

18 maja, godz. 18 – Koncert Kameralny

Duet Filip & Kacper – Filip Siwiecki i Kacper Kosztyła – duet ten jest wielokrotnym laureatem konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich.

Angel Marinov – Bułgaria – znakomity akordeonista bułgarski, w repertuarze muzyka bułgarska i bałkańska.

Trio akordeonowe „Ars Hamonica” z Katowic – wybitny zespół akordeonowy prowadzony przez prof. Piotra Chołołowicza, wykonujący polską muzykę ludową w stylu etno, muzykę bałkańską, południowoamerykańską i własne kompozycje folkowe – z udziałem Jakuba Mietły i Łukasza Jaworskiego.

Młodzieżowa Orkiestra Akordeonowa PSM I i II st. w Sanoku i Szkoły Muzycznej w Dydni pod dyrekcją Bartosza Głowackiego – zespół 24 akordeonistów w wieku 8-18 lat, którego występy odbijają się szerokim echem w środowisku.

19 maja, godz. 18 – Koncert Galowy

Duet klarnet-akordeon: Justyna Jakima – Dawid Siwiecki, ostatnio zdobył I miejsce w międzynarodowych konkursach w Portugalii i Turcji.

Bartosz Głowacki – akordeon, Elżbieta Przystasz – dyrygent, Podkarpacka Orkiestra Kameralna: muzyka wybitnych polskich kompozytorów: Dariusz Przybylski, Józef Świder, Michał Spisak.

Bartosz Głowacki - wybitny muzyk młodego pokolenia, opisywany jako: „wszechstronny, pełny charyzmy, cechujący się niezwykłą dbałością o jakość dźwięku” („The Guardian”).

Jest absolwentem PSM I i II st. w Sanoku w klasie Grzegorza Bednarczyka oraz prof. oś. Andrzeja Smolika. W 2016 roku ukończył studia magisterskie z wyróżnieniem i „Regency Award” w The Royal Academy of Music w Londynie. Jest laureatem ponad 40 konkursów i festiwali w Polsce, Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech, we Włoszech, Austrii, na Litwie, Słowacji; zdobywcą tytułu Młodego Muzyka Roku 2009 oraz reprezentantem Polski w konkursie Eurowizji.

Elżbieta Przystasz - dr hab. prof. UJK. Jest założycielką i dyrygentem Sanockiego Chóru Kameralnego oraz Podkarpackiej Orkiestry Kameralnej. Z zespołami tymi dokonała wielu prawykonań dzieł kompozytorów polskich: „Oto Matka Twoja – Oratorium Kalwaryjskie”, Michał Jurkiewicz – Oratorium „Vigilamus, Jerzy Mądrawski – „Koncert na akordeon, orkiestrę smyczkową i kotły”, Andrzej Głowienka – Oratorium ku czci Św. Jana Pawła II „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, Andrzej Mozgała – Oratorium „Odnalezione szczęście”. Zrealizowała szereg nagrań płytowych utworów wokalnych i instrumentalnych.

W imieniu organizatorów serdecznie Państwa zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu. Czynimy to z tym większą satysfakcją, iż mamy zaszczyt czynić to jako patron medialny „Międzynarodowej Wiosny Akordeonowej „SANOK 2023”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy