Reklama

W sanockim skansenie gościł Zarząd Województwa Podkarpackiego. Jaki cel miała wizyta?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W sanockim skansenie gościł Zarząd Województwa Podkarpackiego. Jaki cel miała wizyta? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 12 kwietnia w sanockim skansenie odbyło się posiedzenie Zarządu Województwa Podkarpackiego dotyczącego instytucji kultury.

Podczas potkania Robert Godek – dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP, mówił o funkcjonowaniu sanockiego Skansneu na tle innych instytucji kultury Województwa Podkarpackiego, a przede wszystkim o znaczeniu architektury drewnianej w kontekście zasobów dziedzictwa kulturowego Podkarpacia oraz działalności Wojewódzkich Instytucji Kultury. 

Dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Marcin Krowiak poruszył istotne kwestie ochrony przeciwpożarowej drewnianych obiektów zabytkowych będących w zasobach sanockiego skansenu. Wiele czasu poświęcono także cerkwi w Radrużu, która jest oddziałem Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Drewniana architektura sakralna stanowi jedną z najważniejszych części dziedzictwa kulturowego Podkarpacia i całej Polski, również w wymiarze europejskim i światowym. Wiele z cennych drewnianych obiektów uległo zniszczeniu w wyniku kolejnych wojen światowych i wydarzeń im towarzyszących, pożarów, upływu czasu i zachodzących zmian cywilizacyjnych.

Mimo to aktualnie na terenie województwa podkarpackiego znajduje się 229 drewnianych świątyń posiadających status obiektów zabytkowych, w tym 98 kościołów rzymskokatolickich, 128 cerkwi, głównie greckokatolickich, 2 kościoły polskokatolickie i jeden dawny zbór luterański.

Do tego katalogu należałoby doliczyć zrekonstruowaną w latach 2014-2021 na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku synagogę z Połańca oraz liczną grupę kapliczek i kaplic drewnianych rozsianych po niemal wszystkich miejscowościach w naszym regionie.

 Niezwykła wartość sakralnego budownictwa drewnianego na Podkarpaciu wynika z uwarunkowań historycznych i kulturowych, które odzwierciedlenie znalazły w wyjątkowych rozwiązaniach architektonicznych i estetycznych poszczególnych budowli, w szczególności zaś z wielowiekowego współistnienia na tym terenie tradycji łacińskiej oraz bizantyjskiej. Dwie spośród siedemnastu wojewódzkich instytucji kultury, czyli skansen w Sanoku oraz skansen w Kolbuszowej opierają swoją działalność o ochronę i eksponowanie jednych z najbardziej znaczących w skali kraju kolekcji historycznej architektury drewnianej zgromadzonych w tych placówkach z obszaru całego Podkarpacia a nawet spoza obecnych granic województwa. Są to dla nas niezwykle ważne placówki dlatego zdecydowaliśmy się całe posiedzenie zarządu poświęcić właśnie tej tematyce

- podkreślił marszałek Władysław Ortyl.

Następna część posiedzenia zarządu gości była aktywna. Członkowie Zarządu wraz z zaproszonymi gośćmi zwiedzili wystawę „Ikona Karpat” w Parku Etnograficznym. Są to zbiory ikonograficzne z XV i XX wieku, w tym ikonostas Ulucza. Później goście zobaczyli cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu, która była przedmiotem dyskusji gości. Cerkiew jest oddziałem sanockiego muzeum i jednym z najstarszych zachowanych przykładów architektury sakralnej w Polsce.

Obok marszałka Władysława Ortyla wzięli w nim udział wicemarszałkowie Ewa Draus i Piotr Pilch oraz członek zarządu Anna Huk, a także sekretarz Lesław Majkut i skarbnik Janina Jastrząb.

Ponadto gośćmi wyjazdowego posiedzenia byli miejscowi samorządowcy m.in. radna województwa Monika Brewczak, starosta sanocki Stanisław Chęć, starosta brzozowski Zdzisław Szmyd, Alicja Pocałuń - wójt Dydni oraz ks. Mikołaj Kostecki - kanclerz Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, Jarosław Serafin - dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, Krzysztof Strzyż - nadleśniczy Nadleśnictwa Dynów, a także Andrzej Wrona z biura poselskiego posła Adama Śnieżka i Grzegorz Oleniacz,

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy