Reklama

W Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym w Brzozowie powstał Mural OnkoNadziei [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Każda akcja zmiany, chociażby wyglądu szpitalnych korytarzy, to unaocznienie, iż piękno nadal Cię otacza. Zanurz się w nim, doświadcz go, otul emocje. Są to działania, które pozwolą skupić się na faktach i Twojej zasobach w trakcie leczenia. – mówi Kinga Midzio-Józefaciuk - psycholog. Z tą właśnie myślą powstał piękny pozytywny mural w brzozowskim ośrodku.

Wykonawcą murali jest artysta-malarz Marcin Andruszkiewicz z Krakowa.


- Psychika człowieka odgrywa ogromną rolę w procesie leczenia onkologicznego. Chorym na raka towarzyszą: niepewność i brak poczucia bezpieczeństwa. Lęk jest więc naturalną reakcją na zagrożenie. Każdy, nawet najmniejszy element, który pozwala przejść przez chorobę lepiej, bardziej efektywnie, jest bezcenny. Chcieliśmy, aby pacjentów otaczały piękne obrazy, którą mogą pozytywnie wpłynąć na ich nastrój i odsunąć myśli od choroby. Wiem, że lekarze opiekują się wspaniale pacjentami, my chcemy pomóc ich psychice; te murale mają dawać nadzieję i siłę podczas leczenia onkologicznego. Gdy dowiemy się o chorobie nowotworowej, nie powinniśmy rezygnować z życia. Nie można odkładać naszych marzeń czy celów, tylko w zależności od kondycji psychofizycznej, próbować je realizować. To naprawdę pomaga w walce z nowotworem. Każdy chory powinien patrzeć w przyszłość z optymizmem i wierzyć, że szare dni, trudne momenty w życiu, kiedyś zniknął.

–  podkreśla Anna Nowakowska- Sanitas.

- W powszechnym przekonaniu, choroba nowotworowa nadal niesie ze sobą stygmatyzację niepowodzenia oraz myślenie katastroficzne. Bodźce napływające z zewnątrz są zagłuszane  lękiem i strachem, a szpitalne leczenie kojarzy się z wewnętrznymi stratami.  A przecież, nie musi tak być. Warto pamiętać jednak o zasadzie, od myśli do emocji. A co się z tym wiąże – 5 zasad zdrowego myślenia. Pamiętaj, masz prawo odczuwać skrajne emocje, aczkolwiek siła tkwi w myślach i bodźcach, które są nadal dookoła Ciebie. Każda akcja zmiany, chociażby wyglądu szpitalnych korytarzy, to unaocznienie, iż  piękno nadal Cię otacza. Zanurz  się w nim, doświadcz go,  otul emocje. Są to działania, które pozwolą skupić się na faktach i Twojej zasobach w trakcie leczenia. 

–  mówi Kinga Midzio-Józefaciuk - psycholog.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy