Reklama

W Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku powstanie zaplecze na miarę europejskiego muzeum

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku powstał projekt na rozbudowę budynku z przeznaczeniem na pracownie konserwacji zabytków, stolarnię i dodatkowe magazyny zbiorów. Pozwoli on wygospodarować w części zabytkowego obiektu, będącego siedzibą MBL, powierzchnie na salę wystawową. Projekt będzie realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Regionalny Program Operacyjny Woj. Podkarpackiego – Ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego), a rozpoczęcie inwestycji planowane jest jeszcze w 2022 roku.

Muzeum Budownictwa Ludowego to nie tylko park etnograficzny. To również odpowiednie zaplecze, stanowiące jego niezwykle ważne ogniwo. Mowa o pracowniach konserwacji zabytków, stolarni, magazynach zbiorów, mieszczących się kątem w budynku przy ul. Traugutta, będącym siedzibą muzeum. Z myślą o stworzeniu odpowiedniego zaplecza, na miarę XXI wieku, kierownictwo MBL jeszcze w 2016 roku wystąpiło z projektem do Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Podkarpackiego, jednak nie został on zakwalifikowany do finansowania, trafiając na listę rezerwową. 

W ostatnim czasie pojawiła się możliwość przesunięcia środków na dofinansowanie projektów umieszczonych na liście rezerwowej i temat odżył. Trwają prace niezbędne do podpisania umowy z RPO, opracowywany jest nowy kosztorys, urealniający wartość projektu, która wtedy szacowana była na kwotę 4,7 mln. złotych.

- Realizacja projektu rozwiąże bardzo palący problem magazynowania kilkudziesięciu tysięcy eksponatów przechowywanych obecnie w niezwykle trudnych warunkach, zapewniając im wymagane bezpieczeństwo oraz odpowiednią opiekę konserwatorską. Pozwoli równocześnie wyprowadzić z obiektu, wpisanego do rejestru zabytków, a będącego siedzibą MBL, stolarnię, nie przystającą do niego, o znacznym stopniu uciążliwości. Muzeum zyska dodatkowe powierzchnie magazynowe, konserwatorskie, ekspozycyjne, edukacyjne, a także socjalne. Dlatego ta inwestycja jest dla nas tak ważna.

– mówi dyrektor MBL Jerzy Ginalski. 

Zakres rzeczowy projektu obejmuje rozbudowę i nadbudowę istniejącego budynku magazynowego z przeznaczeniem na pracownie konserwacji zabytków, stolarnię i dodatkowe magazyny zbiorów oraz zmianę sposobu użytkowania części budynku administracyjnego MBL. Wygospodarowane powierzchnie pozwolą utworzyć w nich obszerną salę wystawienniczą, będącą odwiecznym marzeniem kierownictwa muzeum. 

- Powstała sala wystaw umożliwi nam prezentację bogatej i zróżnicowanej oferty muzeum poza parkiem etnograficznym, wzbogacając tym samym Sanok o cenną placówkę wystawienniczą.

– podkreśla Jerzy Ginalski. 

Kierownictwo MBL zamierza rozpocząć realizację projektu jeszcze w tym roku. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy