Reklama

W lufie radzieckiego czołgu nad Sanem powiewa flaga Ukrainy. Na znak solidarności z tym ogarniętym wojną krajem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W niedzielę (20 marca) kierowcy przejeżdżający obok mostu nad Sanem w Sanoku mogli zobaczyć stojący na postumencie, dobrze znany radziecki czołg w nowej odsłonie.

Przy ulicy Białogórskiej w dzielnicy Wójtostwo, tuż obok mostu na Sanie łączącego lewobrzeżny Sanok z Białą Górą, w miejscu, gdzie przebiegała niemiecko-radziecka granica ustalona 17 września 1939 roku na postumencie stoi czołg.

Jest to radziecki czołg T-34/85, odsłonięty w ramach kultywowania tradycji 26 Pułku Piechoty podczas obchodów Święta Wojska Polskiego 12 października 1982 w związku z obchodami 39. rocznicy powstania ludowego Wojska Polskiego i 38. rocznicy bitwy pod Lenino. W zamierzeniu twórców miał stanowić upamiętnienie zwycięskiego szlaku bojowego Wojska Polskiego z hitlerowskim najeźdźcą, bandami UPA i reakcyjnym podziemiem. Eksponat pochodzi z 26 Pułku Czołgów Średnich, który po 1945 stacjonował w dzielnicy Olchowce.

Po brutalnym i bezwzględnym ataku Rosji na Ukrainę, w Internecie pojawiać zaczęły się głosy, że w tej sytuacji czołg powinien zniknąć z sanockiego krajobrazu. Prezes Ligi Ochrony Przyrody w Sanoku, Ryszard Rygliszyn na swoim Facebooku nawet napisał apel:

W związku z napaścią Federacji Rosyjskiej na Ukrainę zwracam się w swoim i imieniu wielu Sanoczan do Pana Posła Piotra Uruskiego,Pana Burmistrza Tomasza Matuszewskiego i wszystkich radnych w Sanoku o usunięcie pomnika czołgu z ulicy Białogórskiej w Sanoku. Trzeba ten zlowrogi złom własność rosyjskiego okupanta unicestwić. Na niego jest miejsce pod kremlowskim murem a nie w tak pięknym miejscu nad Sanem w pobliżu Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Ryszard Rygliszyn

My postanowiliśmy zareagować inaczej i w wyrazie solidarności z ogarniętym wojną narodem Ukrainy przyozdobić "sanocki" czołg ukraińską flagą. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę jesteśmy blisko tych wydarzeń, włączamy się w pomoc Ukraińcom. Patrzymy na ich cierpienie, ból i niepewność jutra, patrzymy na to wszystko i jedno co się ciśnie na usta to POKÓJ - niech nastanie pokój dla wszystkich. 

Chcemy pokoju na świecie, nie tylko na Ukrainie. Człowiek jako jednostka musi mieć zapewniony pokój, aby móc się rozwijać. Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z jego podstawowych potrzeb. Gdy czuje, że jego życie ani zdrowie nie jest w żaden sposób zagrożone, może w pełni z niego korzystać. Tylko czasy pokoju pozwalają na pełne wykorzystanie wszystkich umiejętności.

Pokój na świecie jest niezbędny, aby móc podjąć walkę z problemami współczesnego świata. Są nimi niedożywienie milionów ludzi, choroby dziesiątkujące ludność, nierówny poziom życia ludzi w różnych państwach.

Stan pokoju, to stan poszanowania największego daru - ludzkiego życia. Człowiek nie mając zapewnionego bezpieczeństwa, nie jest w stanie podjąć innych inicjatyw. Zapewnienie bezpieczeństwa życia i ochrony zdrowia jest najważniejszym powołaniem ludzkości, które jest tylko możliwe w czasach pokoju. Dlatego zdecydowaliśmy się całym zespołem redakcyjnym zamanifestować o pokój na Ukrainie, o pokój na świecie! 

- wyjaśnia redaktor naczelna Korso Sanockiego. 

- Nigdy nie zapomnę piosenki, jakiej uczyliśmy się z Panem Dziokiem na lekcjach muzyki, teraz jej słowa mają jeszcze bardziej wymowny sens.

Niebo jak dom
Słońce jak sen
Oto rysunek malucha
I kilka snów literek rząd
Nieśmiało wciska się w kąt

Zawsze niech będzie słońce
Zawsze niech biedzi niebo
Zawsze niech będzie mama
Zawsze nich będę ja
Zawsze niech będzie słońce
Zawsze niech biedzi niebo
Zawsze niech będzie mama
Zawsze nich będę ja

Druhu mój zważ ludzi i czas
Ludzie tak pragną pokoju
Chociaż od trosk srebrzy się włos
Serce powtarza nam w głos

Zawsze niech będzie słońce
Zawsze niech biedzi niebo
Zawsze niech będzie mama
Zawsze nich będę ja
Zawsze niech będzie słońce
Zawsze niech biedzi niebo
Zawsze niech będzie mama
Zawsze nich będę ja

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy