Reklama

W leskim liceum odsłonięto tablicę poświęconą profesor Marii Lachman [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W murach Liceum Ogólnokształcącego w Lesku odbyły się uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej profesor Marii Lachman oraz 75-lecia istnienia liceum. W wydarzeniu wzięli udział między innymi uczniowie, współpracownicy oraz przyjaciele profesor Lachman.

Kim była profesor Maria Lachman?

Z pewnością była tytanem pracy, mistrzynią w swym zawodzie. Na lekcjach wyczuwało się autentyczny patriotyzm. Dla Profesorki słowa Stanisława Wyspiańskiego "Polska to wielka rzecz, podłość odrzucić precz" były świętością i życiowym drogowskazem. Lekcje, na których omawiała literaturę romantyczną, czy też późniejszą związaną z martyrologią naszego narodu, przepełnione były głębią uczuć patriotycznych. Potrafiła nawet zawiłą problematykę, wyjaśnić w sposób prosty i nie można było Jej nie słuchać. Swą wiedzą fascynowała, a postawą i czynami uczyła miłości do Ojczyzny, Boga i drugiego człowieka.

Uroczystości w murach liceum

W uroczystościach udział wzięli uczniowie, a także współpracownicy i przyjaciele profesor Lachman. Do Leska przyjechała także Małgorzata Przydział, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Lachman w Brzezinach-Berdechowie, wraz z pocztem sztandarowym. Dzięki zachowanym pamiątkom oraz zdjęciom, wszyscy mogli poznać bliżej sylwetkę nauczycielki języka polskiego, która z leskim liceum związana była niemal czterdzieści lat.

Każdy z nas ma takich nauczycieli, którzy pozostają z nami na zawsze, tak właśnie było z bohaterką naszej uroczystości, co doskonale było widać podczas projekcji filmu, na którym swoimi wspomnieniami i refleksjami o profesor Lachman dzielili się Ci, którzy ją pamiętali

- mówiła Anna Ceparska-Bąbel, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Lesku.

Inicjatorem wmurowania tablicy pamiątkowej jest Starostwo Powiatowe w Lesku w osobie Janusza Haftka.

/LO Lesko/

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy