Reklama

W lasach Podkarpacia posadzono już ponad milion młodych drzewek

Opublikowano:
Autor:

W lasach Podkarpacia posadzono już ponad milion młodych drzewek - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad milion sadzonek młodych drzew posadzono już tej wiosny w lasach Podkarpacia. "W tym roku planujemy posadzić blisko milion drzewek" - powiedział PAP rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

W ubiegłym roku posadzono o ponad tys. drzewek mniej. Łączna powierzchnia tegorocznych odnowień wyniesie ponad ha.

Najwięcej drzewek posadzono w ramach odnowień powierzchni leśnych oraz przebudowy składu gatunkowego w drzewostanach rosnących na gruntach porolnych.

Posadzono głównie sosny - przeszło milion szt., buki - blisko mln szt., jodły - ok. mln i dęby - prawie milion. W szkółkach nadleśnictw wyhodowano …. mln sadzonek przeznaczonych do sprzedaży detalicznej; w tym dla prywatnych właścicieli gruntów zalesianych.

- wyjaśnił Marszałek.

RDLP w Krośnie nadzoruje działania 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni ponad 418,3 tys. ha. Lesistość tego obszaru przekracza 36 proc. Roczne pozyskanie drewna wynosi około 2 mln m sześc., zaś średni roczny przyrost zasobów drzewnych, wg Banku Danych o Lasach za 2017 r., szacowany jest na ponad 2,8 mln m sześc.; średnio 7 m sześc./ha.

Oznacza to, że w nadleśnictwach krośnieńskiej RDLP pozyskuje się 74 proc. spodziewanego rocznego przyrostu drewna, zaś pozostała część stanowi akumulację zasobów.

- dodał rzecznik.

Przypomniał, że na Podkarpaciu wiele drzew posadzono wspólnie z uczniami szkół i przedstawicielami lokalnych stowarzyszeń w ramach kolejnej edycji akcji "1000 drzew na minutę", zorganizowano też sadzenie w ramach inicjatyw „Łączą nas drzewa” na terenie Nadleśnictwa Kolbuszowa.

W naszym kraju Lasy Państwowe w ciągu roku sadzą średnio 500 mln drzew. Jeżeli podzielimy to na 365 dni, następnie na 24 godziny i wreszcie na 60 minut to okazuje się, że na jedną minutę sadzi się 952 sadzonki. Stąd nazwa akcji +1000 drzew na minutę+, w którą włączyły się nadleśnictwa RDLP w Krośnie.

- powiedział leśnik.

Coraz więcej sadzi się gatunków biocenotycznych, jak czereśnia ptasia, śliwa tarnina, jarzębina, dereń, które mają wzbogacać różnorodność biologiczną lasów.

Polska dochodzi do europejskiej czołówki pod względem powierzchni lasów. Obecnie rosną one już na obszarze 9,1 mln ha i zajmują prawie 30 proc. powierzchni kraju; do 2050 roku lasy powinny zajmować ponad 33 proc. Po wojnie lesistość naszego kraju wynosiła 20,8 proc.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy