Kapela ludowa KAMRATY
Kapela ludowa KAMRATY powstała w 1985 roku w Strachocinie. Działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Sanoku.W repertuarze kapeli jest ponad 100 pieśni ludowych z pięknymi i bogatymi w treść słowami.Prezentuje autentyczny, tradycyjny, folklor wsi podsanockiej.
Przez 37 lat istnienia kapela wykonała setki koncertów w kraju i za granicą. Koncerty te cieszyły się dużym uznaniem słuchaczy.
Kapela bierze udział w przeglądach regionalnych, festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych.
Czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym Gminy Sanok i reprezentuje ją na zewnątrz. Członkowie kapeli muzykowanie traktują jako potrzebę serca i troskę o to, aby muzyka naszych ojców i dziadów nie zginęła.
Kamraty starają się uchronić od zapomnienia radosne takty muzyki ludowej regionu Dolinian. Występują w tradycyjnych strojach ludowych Dolinian.
Kierownikiem kapeli jest Aleksander Galik.
W 2012 roku Kapela zdobyła II nagrodę na 46. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.
Skład kapeli:
- Aleksander Galik – skrzypce I, sekund, przyśpiewki
- Jarosław Tymczak – skrzypce II
- Zbigniew Pielech – akordeon, cymbały
- Janusz Silarski – klarnet
- Jakub Pielech – klarnet
- Tadeusz Stabryła – trąbka
- Jan Sokół – kontrabas
- Zdzisława Hydzik – przyśpiewki
Kapela BIESIADA
Kapela Biesiada powstała w 2001 roku w Prusieku – Gmina Sanok. Działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Sanoku.W repertuarze kapeli są piosenki biesiadne, o Bieszczadach, Gminie Sanok i własne.
Kapela ma za zadanie chronienie i pielęgnowanie tych wartości, które wiążą się ze stylem, repertuarem i swoistą atmosferą. Repertuar jest bardzo różnorodny, ale głównie osadzony w realiach swojego środowiska.
Biesiada bierze udział w imprezach organizowanych na terenie Gminy Sanok i miasta Sanoka, a także wielu innych miejscach woj. Podkarpackiego. Są to: Jarmarki, Kermesze, Pikniki rodzinne, Spotkania biesiadne, ogniska, występy w domach kultury, ośrodkach wypoczynkowych, udział w festiwalach kapel podwórkowych. W 2006 roku na XXVIII Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych w Przemyślu kapela została wyróżniona.
Wyróżnienie I st. Jury przyznało kapeli w 2011r. na XXXIII Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego im Jerzego Janickiego w Przemyślu.
Założycielem i kierownikiem kapeli jest Aleksander Galik.
Skład kapeli:
- Aleksander Galik – skrzypce – śpiew
- Zbigniew Pielech – akordeon
- Jacek Truszkiewicz – bandżo
- Józef Czubski – gitara – śpiew
- Jan Sokół – kontrabas
- Grażyna Wilk – śpiew
Zespół Ludowy LISZNIANIE
Zespół ludowy Lisznianie powstał w 2001 roku, w Lisznej koło Sanoka. Założycielem był Józef Mleczko, który przez kilka kolejnych lat prowadził zespół jako jego kierownik.Zasłużonym członkiem jest również Edward Filipczak, który od początku dbał o podtrzymanie dawnych tradycji, muzyki ludowej.
W skład zespołu wchodzi kapela instrumentalna oraz zespół śpiewaczy, które w swoim repertuarze prezentują głównie dawne melodie i piosenki z okolic Sanoka, muzykę karpacką oraz pieśni biesiadne.
Zespół występuje na imprezach oraz uroczystościach świeckich i kościelnych, organizowanych na terenie gminy i Podkarpacia. Bierze udział w przeglądach konkursowych pieśni i muzyki ludowej. Zespół może pochwalić się wieloma zdobytymi wyróżnieniami i nagrodami.
Jednym z ważnych osiągnięć wyróżniających zespół, był koncert w sali kolumnowej Sejmu RP w Warszawie. Na swoim koncie Lisznianie mają również występy za granicą w zaprzyjaźnionych miastach na Słowacji oraz Ukrainie.
Zespół w dotychczasowej karierze nagrał dwie płyty i nadal pracuje nad rozszerzeniem swojego repertuaru.
Obecnie w skład zespołu wchodzi:
Kapela instrumentalna:
Krzysztof Stączek- akordeon, Agnieszka Dusznik- skrzypce, Zenon Maślak- skrzypce, Marian Czapla – skrzypce sekund, Pawel Fejdasz – klarnet, Czeluśniak Witold- kontrabas
Zespół śpiewaczy:
Anna Styś, Joanna Zając, Lidia Skórka, Beata Fejdasz, Jerzy Styś, Grzegorz Wdowiak
Kontakt: Witold Czeluśniak – 605 356 152
Zespół muzyczno-obrzędowy PAKOSZOWIANIE
PAKOSZOWIANIE - Zespół muzyczno-obrzędowy powstał 9 lat temu. Zespół działa na terenie gminy Sanok i pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Sanoku, ale obszar działania zespołu wykracza też poza tereny gminy Sanok.W swoim repertuarze zespół posiada utwory ludowe, folkowe, biesiadne, a także utwory na występy tematyczne m.in. piosenki Cygańskie oraz kolędy i pastorałki. Zespół zrzesza w swoich szeregach zarówno profesjonalnych muzyków jak i śpiewaczy – amatorów, co w zupełności nie przeszkadza w tym, że na scenie liczy się dobry humor i dobra zabawa z publicznością.
Zespół brał udział w wielu imprezach na terenie gminy Sanok, ale też poza gminą m.in. w Boguchwale, w Cisnej, w Korczynie, w Długiem, w Szczawnem, Bukowinie Tatrzańskiej. W Mrzygłodzie zespół występował wielokrotnie z różnymi przedstawieniami ( występy cygańskie, zlot czarownic, występy z akcentem myśliwskim).
Skład zespołu:
Katarzyna Adamiak – kierownik zespołu, śpiew i konferansjerka
Magdalena Sum – zastępca kierownika zespołu, śpiew
Śpiewacy:
- Anna Węgrzyniak
- Alicja Węgrzyniak
- Renata Węgrzyniak
- Barbara Winnicka – Łuszcz
- Kinga Adamiak
- Grażyna Pisula
- Krystyna Winnicka
- Lesława Dąbrowska
- Adam Wojtowicz
Muzycy:
- Piotr Adamiak – kontrabas
- Michał Winnicki – akordeon
- Grzegorz Wojtas – akordeon
- Damian Ciupa – trąbka
- Patrick Winnicki – klarnet
- Grzegorz Zubel – instrumenty perkusyjne
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.