Reklama

VIII Europejski Szczyt Regionów i Miast

Opublikowano: wt, 19 mar 2019 13:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Udział mieszkańców w podejmowaniu najważniejszych decyzji – to jeden z głównych tematów poruszanych w Bukareszcie podczas 8. Europejskiego Szczytu Regionów i Miast. Jednym z uczestników obrad jest marszałek Władysław Ortyl.

W sesji plenarnej wziął dziś udział wicepremier Rumunii Vasile-Daniel Suciu oraz Karl Heinz Lambert przewodniczący Komitetu Regionów, a także pochodząca z Rumunii komisarz KE ds.polityki regionalnej Corina Cretu.

Podobnie jak wczoraj marszałek spotkał się z samorządowcami z Rumunii. O idei strategii karpackiej oraz Dniach Dobrosąsiedztwa rozmawiał również z wicepremierem Vasile-Danielem Suciu, który w rządzie rumuńskim odpowiada za politykę regionalną.

Marszałek Władysław Ortyl uczestniczył także w debacie nt. „Wzmocnienie demokracji europejskiej: udział obywateli za pośrednictwem władz lokalnych i regionalnych". Obok niego wśród panelistów znalazła się m.in. Elżbieta Polak - marszałek województwa lubuskiego, Luca Jahier - przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, a także Bettina Vollath - przewodnicząca regionalnego zgromadzenia w Styrii z Austrii.

W ostatnich latach politycy na wszystkich szczeblach dołożyli starań, aby zaangażować obywateli w sprawy UE. Rządy krajowe, władze regionalne i lokalne oraz instytucje UE przeprowadziły szereg konsultacji i dialogów obywatelskich na temat przyszłości Europy. Członkowie Europejskiego Komitetu Regionów zorganizowali około 200 debat z obywatelami, wnioski wyciągnięte z nich zostały ujęte w opinii przyjętej w październiku 2018 r.

- Wszyscy wiemy, że spójność terytorialna musi iść w parze ze spójnością społeczną. Mieszkańcy naszych regionów muszą żyć między sobą w dobrych relacjach. Dlatego często podkreślamy jak zależy nam do powrotu do idei, które były fundamentem wspólnoty europejskiej. Wdrażanie polityki spójności zwiększa udział samorządów lokalnych w rozwoju a właśnie te jednostki są najbliżej obywateli, więc ten dialog powinien tych obywateli uwzględniać. Nie chcemy powielania schematów. Działania powinny być dostosowane do danego miejsca. Polityka transgraniczna także wzmacnia politykę spójności. Dlatego pracujemy nad strategią karpacką, o co także zabiegają mieszkańcy, którzy chcą być częścią tej strategii, chcą być częścią tego programu także w moim województwie na Podkarpaciu. Ta strategia powstaje w dialogu społecznym. Nie chcemy różnicować obywateli. Mieszkańcy Karpat mają takie samo prawo jak mieszkańcy Alp do specjalnego programu, który pomoże im w rozwoju tych terenów. A w tych Karpatach naprawdę drzemie potencjał – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Podczas dyskusji wielokrotnie podkreślano także, że lokalni i regionalni politycy reprezentują najbardziej zaufany szczebel władzy. Potencjał ten mógłby zostać lepiej wykorzystany dzięki bardziej spójnemu i kompleksowemu podejściu. Nowością dla uczestników był sondaż przeprowadzony za pomocą telefonów komórkowych, w trakcie dyskusji dla uczestników i słuchaczy, a jego wyniki były punktem wyjścia do debaty. Na koniec szczytu samorządowcy mają przyjąć deklarację pt. „Budowanie UE od podstaw wraz z naszymi miastami i regionami”. Będzie uroczyście wręczona prezydentowi Rumunii, który przedstawi jej założenia przywódcom instytucji UE oraz szefom państw i rządów 9 maja w rumuńskim Sybinie, gdzie będą debatować o przyszłości UE.

 

 

Z Bukaresztu
Tomasz Leyko 
Rzecznik prasowy UMWP

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE